שתף קטע נבחר

צעירות דתיות: צה"ל לוחץ עלינו להתגייס

על פי עדויות המתפרסמות הבוקר בעיתון "בשבע", בצבא לא ממהרים לקבל את הצהרת הדתיות של הבנות, ונוקטים במסע שכנועים ולחצים לגיוסן. ח"כ אריאל: "שירות נשים בצה"ל מזיק לחברה"

אחרי הסרבנות הדתית והמאבק המתוקשר בין האלוף שטרן לישיבות ההסדר, מגיע תורן של הבנות הדתיות לעימות עם הצבא: שבועון הימין "בשבע" מדווח הבוקר כי בצה"ל הקשיחו באחרונה עמדות ביחס לגיוס הצעירות, ופקידי לשכת הגיוס לא ממהרים לקבל או להכיר בהצהרת הדתיות הניתנת על ידי הרבנויות המקומיות. על פי עדויות המפורסמות בעיתון מנסה הצבא לשכנע את הבנות להתגייס חרף ההצהרה "על ידי ערעור ולחץ נפשי".

  

צורית שמואל, תלמידת כיתה י"א באולפנת "בית שולמית" בירושלים, תיארה עימות מילולי שהתקיים בינה לבין הפקידה שקיבלה אותה בצו הראשון. "אז מה אם את דתייה?", היא נשאלה, "במה זה מתבטא ולמה את לא משרתת?". בהמשך התעקשה הפקידה כי "זה שיש לך הצהרה לא אומר שיש לך פטור... את לא היית בצבא, אבל אני כן הייתי, ואני מודיעה לך שבצבא אין שום בעיה לשמור שבת וכשרות. גם אם את דתייה, אין בעיה שתתגייסי". כשניסתה צורית להשיב לדברים הזהירה אותה הפקידה "אל תתחצפי אליי", ובהמשך החלה לבחון את דתיותה בשאלות כמו "מה את מברכת כשאת יוצאת מהשירותים?".

 

הצעירה הסבירה כי הרבנים פסקו שאסור לאישה להתגייס, ובתגובה נאמר לה: "חבל שאת דתייה ולא יודעת למה את לא מתגייסת, אלא עושה רק מה שהרבנים אומרים לך". בתום הדו-קרב המילולי הסכימה הפקידה לקבל את טופס ההצהרה. צורית טוענת כי חלק מחברותיה תיארו מקרים דומים שעברו בעצמן.

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, ח"כ אורי אריאל, פנה בעניין לסגן שר הביטחון, מתן וילנאי, ודרש כי ינחה את צה"ל לחדול מתופעות כאלה בעתיד. "תיאור זה של התרחשות בלשכת הגיוס הוא חמור ביותר, והציבור הדתי לא ישלים איתו", כתב אריאל, "גם כך השרות של הבנות בצה"ל לא מביא ברוב המקרים תועלת ממשית לטווח הארוך. החברה הישראלית, ערכיה, מוסריותה וגם כלכלתה יוצאים ניזוקים משרות זה".

 

מדובר צה"ל נמסר ל-ynet בתגובה: "סעיף 40 לחוק שירות ביטחון והתקנות שהוצאו מכוחו - מסדירים את התנאים להגשת בקשה לפטור משירות ביטחון מטעמים שבהכרה דתית, וקובעים כי מיועדת לשירות ביטחון שתגיש תצהיר באופן ובמועד שנקבע בתקנות - תהא פטורה משירות".

 

"יחד עם זאת", נמסר כי "מועמדות לשירות המתייצבות בלשכת הגיוס להגשת תצהיר מקבלות מידע אודות תהליכים ומסלולים לשילוב הבת הדתייה, על מנת ליידע אותן על מסגרות המאפשרות שילוב אורח חיים דתי עם השירות הצבאי. מדובר במתן מידע בלבד בהתאם לחוק ולא בהפעלת לחץ לגיוס, ובוודאי לא בשלילת הלגיטמציה להגשת התצהיר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
חיילת בבה"ד 1. מתאים גם לדתיות?
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים