שתף קטע נבחר

אולמרט, לפני הכרעה: יש זכות וחובה להתלבט

ראש הממשלה נשא דברים בפתח ישיבת הממשלה המכרעת, שצפויה להחליט בנושא העסקה עם חיזבאללה: "אנו נושאים באחריות הקולקטיבית העליונה וצריכים להישיר עיניים למשפחות רגב, גולדווסר, הרן, ארד ושליט - ובעיקר למצפוננו". השר אלי ישי, המתלבט בסוגיה, אמר: "זו החלטה קשה, אוי לי מייצרי ואוי לי מיוצרי"

"גם לאנשים הנושאים באחריות העליונה, כמוני, יש זכות וגם חובה להתלבט, מכיוון שההחלטה עוסקת בהשלכות על חיינו בשנים הקרובות". כך אמר הבוקר (יום א') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפתח ישיבת הממשלה שאמורה להכריע בשאלת עסקת החילופין עם חיזבאללה, שתביא להשבתם של החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב.

 

אולמרט אמר: "אני מודה שהתלבטתי ארוכות וממושכות בגלל הפנים הרבות של הבעיה, ובגלל ההיסטוריה והשיקולים לכאן ולכאן. אנו נושאים באחריות הקולקטיבית העליונה וצריכים להישיר עיניים למשפחות רגב, גולדווסר, הרן, ארד ושליט - ובעיקר למצפוננו".

הוא הוסיף כי מדי שבוע עולים בפני הממשלה נושאים רגישים, אך אין ספק כי הדיון בעניין בחטופים הוא בעל ערך מיוחד, רגישות יוצאת דופן והשלכות לאומיות ומוסריות עמוקות.

 

ראש הממשלה אמר כי המשא ומתן בעניין החיילים החטופים התנהל במשך שנתיים ימים, על פי החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם שחתמה את מלחמת לבנון השנייה. לדבריו, בתקופה הזו ניסה חיזבאללה לעשות מניפולציות ולנצל את הרגישויות המיוחדות בחברה הישראלית.


השרה תמיר מול המפגינים (צילום: גיל יוחנן) 

 

השר אלי ישי אמר לפני ישיבת הממשלה: "זאת החלטה קשה, אוי לי מייצרי ואוי לי מיוצרי. נשאלת השאלה, אילו היו מביאים היום את רון ארד, האם היו משלמים את המחיר? אסור לחכות עוד 22 שנה. אני רוצה להזכיר בעניין הזה שבעסקה בה הוחזרו אלשייך ופינק שילמה ישראל ב-50 מחבלים חיים. כך או כך זו הכרעה קשה". 

 

שר הפנים, מאיר שטרית: "אני תומך בעסקה בכל ליבי. זאת המחויבות שלנו כממשלה ששולחת חיילים. צריך היה כבר לשחרר אותם. הדרמה התקשורתית מיותרת והיא תוצאה של פוליטיקה". 

 

השר ראלב מג'אדלה, התומך בעסקה, אמר: "צריך להפסיק את מסע ההשפלה של המשפחות, יש לעשות את השחרור הדדי ומיידי".

 

מפגינים בעד העסקה

מרחק לא רב מהשיח בממשלה נערכה הפגנה שקטה של עשרות בני אדם, שהתכנסו הבוקר בקריאה לאשר מיידית את העסקה. מיקי גולדווסר, אמו של החייל החטוף, אהוד גולדווסר שהגיעה להפגנה אמרה ל-ynet: "אני מקווה שהשרים יתעשתו ויצביעו בעד.

דיברנו עם ראש הממשלה, העברנו המון טיעונים לגבי הבנים, העמידה של העם וההשתקפות של ישראל בעולם אם לא יחליטו לאשר את העסקה".

 

מול קבוצת האמהות התייצבו כמה מחבריו של הנווט השבוי, רון ארד, וקראו שלא לשכוח אותו ואת המאמצים להשגת מידע אודות גורלו. רונן מירב, חברו של רון ארד לקורס טייס אמר כי: "לא קיימים מחנות ושלא יהיה ספק בדבר. אסור לנו ליצור חייץ בין המשפחות. אנחנו לא מתנגדים לשום עסקה, אלא להיפך. כל מהלך אשר יביא לשבויים בחזרה הביתה יקבל את מלוא תמיכתנו".

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 718 ימים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. מתלבט
צילום: AFP
המפגינים מחוץ לישיבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים