שתף קטע נבחר

המוסד והשב"כ לשרים: לא לאשר את העסקה

שרי הממשלה, העתידים להכריע בדבר עסקת החילופין עם חיזבאללה, שמעו מגורמי ביטחון בכירים כי אין לאשר את המהלך, מחשש לחטיפות נוספות. האמירה הגבירה את הלבטים הקשים של חברי הממשלה. בפתח הישיבה אמר אולמרט: "אנו נושאים באחריות הקולקטיבית העליונה וצריכים להישיר עיניים למשפחות - ובעיקר למצפוננו"

לבטים קשים בישיבה על אישור עסקת השבויים. גורמים ביטחוניים אמרו בצהריים (יום א') לשרי הממשלה כי אישור עסקת שחרורם של החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר, במתכונתה המוצעת - עלול לעודד חטיפות נוספות. לקראת ההצבעה, השרים מתחבטים בסוגיה הקריטית.

 

בישיבה, שבה משתתפים בין היתר ראש המוסד מאיר דגן, וראש השב"כ יובל דיסקין, ביקשו גורמי הביטחון מהשרים שלא לתמוך בעסקה. במשאל שרים שערך אתמול ynet עלה כי נכון לאמש היה רוב בממשלה לאישור העסקה. 

 

בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה: "גם לאנשים הנושאים באחריות העליונה, כמוני, יש זכות וגם חובה להתלבט, מכיוון שההחלטה עוסקת בהשלכות על חיינו בשנים הקרובות".

 

אולמרט הוסיף: "אני מודה שהתלבטתי ארוכות וממושכות בגלל הפנים הרבות של הבעיה,

ובגלל ההיסטוריה והשיקולים לכאן ולכאן. אנו נושאים באחריות הקולקטיבית העליונה וצריכים להישיר עיניים למשפחות רגב, גולדווסר, הרן, ארד ושליט - ובעיקר למצפוננו". הוא ציין כי מדי שבוע עולים בפני הממשלה נושאים רגישים, אך אין ספק כי הדיון בעניין בחטופים הוא בעל ערך מיוחד, רגישות יוצאת דופן והשלכות לאומיות ומוסריות עמוקות.

 

השר אלי ישי אמר לפני ישיבת הממשלה: "זאת החלטה קשה, אוי לי מייצרי ואוי לי מיוצרי. נשאלת השאלה, אילו היו מביאים היום את רון ארד, האם היו משלמים את המחיר? אסור לחכות עוד 22 שנה. אני רוצה להזכיר בעניין הזה שבעסקה בה הוחזרו שייך ופינק שילמה ישראל ב-50 מחבלים חיים. כך או כך זו הכרעה קשה".

 

מרחק לא רב מהשיח בממשלה נערכה הפגנה שקטה של עשרות בני אדם, שהתכנסו

בקריאה לאשר מיידית את העסקה. מיקי גולדווסר, אמו של החייל החטוף, אהוד גולדווסר שהגיעה להפגנה אמרה ל-ynet: "אני מקווה שהשרים יתעשתו ויצביעו בעד". 

 

מול קבוצת האמהות התייצבו כמה מחבריו של הנווט השבוי, רון ארד, וקראו שלא לשכוח אותו ואת המאמצים להשגת מידע אודות גורלו. רונן מירב, חברו של רון ארד לקורס טייס אמר כי: "לא קיימים מחנות ושלא יהיה ספק בדבר. אסור לנו ליצור חייץ בין המשפחות. אנחנו לא מתנגדים לשום עסקה, אלא להיפך. כל מהלך אשר יביא לשבויים בחזרה הביתה יקבל את מלוא תמיכתנו".

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 718 ימים.

 

 

למגיבים: איך הייתם מצביעים אתם? סמנו תחילה "בעד" או "נגד" עסקת השבויים שעל הפרק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלמרט. מתלבט
צילום: דניאל בר און - ג'יני
הוריו של אהוד גולדווסר מחוץ לישיבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים