שתף קטע נבחר

הכוכבת החדשה של חב"ד: הבת של גוטניק

במקום להיכנס לעולם העסקים של אביה, בחרה רבקה קרינסקי ללכת בדרכה של סבתהּ. בגיל 32, כשבביתה חמישה ילדים, הקליטה קרינסקי את אלבום הבכורה שלה, והפכה לזמרת פופולרית בחב"ד ובקהילות יהודיות בכל העולם. לא שזה שינה משהו לרבנים שדרשו להוריד את הכתבה עליה מאתר החדשות של החסידות

מן הסתם לא שמעתם עליה, אבל אולמות המופעים שאליהם היא מגיעה מלאים עד אפס מקום - ולא חשוב אם זה בניו-יורק, מוסקבה או מלבורן. אלבום הבכורה שלה נמכר בכל רחבי העולם, וזה למרות שאת הקריירה שלה התחילה רק כשעברה את גיל 30, כשבביתה לא פחות מחמישה ילדים. הכירו את הכוכבת החדשה של העולם החסידי: רבקה קרינסקי, בתו של המולטי-מיליונר החב"דניקי יוסף גוטניק.

 

שלא כמו בנותיו של לב לבייב, קרינסקי, בת ה-32, לא בחרה בעולם העסקים של אביה. היא ביכרה לפתח דווקא את הגן המוזיקלי שמגיע מכיוון סבתהּ (מצד האם), שהייתה זמרת סופרן. כילדה, מעידה קרינסקי בראיון ל-ynet, נהגה לשיר עם אמה ואחיותיה בכל הזדמנות. גם כשבגרה לא חשבה להפוך לזמרת, ועד לא מזמן הסתפקה בהעברת שיעורי גיטרה לילדי גן ובית ספר בניו-יורק ולונג-איילנד. באחד הימים הוזמנה קרינסקי להופיע באירוע של נשים - ומאז היא לא מפסיקה לשיר.

 

לא קל להיות זמרת בעולם הדתי-אורתודוכסי. גם כשאשה בחברה הזו בוחרת בקריירה לא-קונבנציאונלית שכזו, חצי מהקהל הפוטנציאלי מונע עצמו מלהאזין לשירים מאחר ש"קול באשה ערווה". אבל קרינסקי מעידה על עצמה שהיא גאה להיות זמרת דתייה: "כשהתחלתי להופיע ולהקליט את השירים הבנתי שזה יהיה אתגר עבורי, ודאי נוכח המגבלות הכלכליות המשמעותיות. ובכל זאת, ניתן לראות תופעה הולכת וגוברת של נשים שנפגשות יחד לאירועים מסוימים ושמופעי נשים הפכו כיום לדבר נפוץ יותר.

 

"יש משהו מיוחד בלשיר לקהל של נשים בלבד, קיימת תחושה של אחדות וכוח בחלל החדר. נראה שנשים כיום מחפשות הזדמנויות ליצור קשרים ולחזק את הפונציאל המשותף שלהן. בחברה ובמציאות הנוכחית, אשה בהחלט יכולה להגשים את חלומותיה גם בתוך גדרי ההלכה".


קרינסקי. "יש משהו מיוחד בלשיר לנשים" (צילום: דרור פרוש)

 

למרות האופטימיות המתפרצת של קרינסקי, דוגמה לקושי של זמרת דתייה ניתן היה למצוא רק לפני כשבועיים, כשכתבה שפורסמה על אודותיה באתר האינטרנט של חב"ד - הוסרה. עורכי האתר COL קיבלו אישור מרב בארצות הברית להעלות את הכתבה לאוויר עם תמונתה ושיריה, אך תוך יממה - נוכח לחץ של רבנים מישראל, היא "נעלמה". בתחילה רק הוסרה התמונה, אך לאחר מכן גם שאר התוכן. עדים יחידים שנשארו בכתובת הם הטוקבקים הזועמים.

 

"גוועלד, הגזמתם", זעקה טוקבקיסטית מספר 2. "הפעם הגזמתם", טענה מגיבה 30, "נראה לי שבשבילכם אין גבולות בקשר למה לפרסם ומה לא". טוקבקיסט 95 כתב שזו "בושה וחרפה ולא צנוע בכלל!", ו-116, שהציגה את עצמה כזמרת חב"דניקית, זעמה: "הזדעזעתי!!!!!!!!!!! אין מילים בפי!! רבנים???????????? איפה אתם?? זה באישורכם??? יש בכלל רבנים??? הם מודעים למה שקורה פה???". מצד שני, לא מעט מגיבים שיבחו את הכתבה ויצאו נגד צינזורה.

 

כשמבקשים מקרינסקי להתייחס לתקרית האינטרנטית, היא מעדיפה שלא להכעיס אף אחד ומגיבה בדיפלומטיות: "אנשי אתר חב"ד פנו אליי לראיון, שאכן הגביר מעט את החשיפה של האלבום החדש ואני שמחה על כך. עם זאת, איני אחראית על מדיניות הפרסום שלהם". 

 

מודרנית מדי?

קרינסקי היא הבכורה מבין 11 אחים למשפחת גוטניק. אביה, היהודי העשיר ביותר באוסטרליה, מוכר כמי שתרם וסייע רבות לבנימין נתניהו, והיא עצמה מחזיקה בדעות דומות בכל הנוגע לפוליטיקה הישראלית. קרינסקי למדה ב"בית רבקה" באוסטרליה והמשיכה ללימודי סמינרים בקנדה ובניו-יורק, שם הכירה את בעלה. השניים גרו כמה שנים בארץ הולדתה ואז עברו לניו-יורק. לפני שבועות אחדים הוציאה את אלבום הבכורה שלה "In Your Hands", שלא הולך על הקו החסידי הקלאסי, אלא על מוזיקה מודרנית מלווה בקול עדין ומבטא אוסטרלי.

 

פרט לשירים מהמקורות, באלבומה של קרינסקי שירים שכתבה בעצמה בניסיון ליצור אלבום שיתאים לכל קהל. "המוזיקה

שלי נועדה במודע גם לקהל חילוני", היא אומרת, "ישנם דתיים שאפילו חושבים שהיא מודרנית מדי".

 

לא מזמן שבה מהופעה בשוויץ, ובקרוב תטוס קרינסקי למלבורן להופעה נוספת. לדבריה, ההופעות מעניקות לה תחושת סיפוק - בעיקר אם מתברר לה שמישהו התרגש במיוחד, ולו לזמן קצר. "המייסד של חב"ד, רבי שניאור זלמן מלאדי, אמר שהמוזיקה היא העט של הנפש", היא מסבירה, "במקרים רבים, המוזיקה מצליחה לגעת במישהו באופן ששום נואם או ספר יכולים. אני מקווה שהאלבום החדש ישיג אפקט דומה בקרב כמה שיותר מאזינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דרור פורש
קרינסקי. גאה להיות זמרת דתייה
צילום: דרור פורש
צילום: לע"מ
גוטניק, עם חבר
צילום: לע"מ
מומלצים