שתף קטע נבחר

אושר בטרומית: ישללו זכויות למשפחות מחבלים

בלי קשר לפיגוע הדריסה בירושלים, שאותו ביצע מחבל תושב מזרח העיר, אישרה הכנסת בקריאה טרומית שתי הצעות לפיהן תשלל האזרחות ממי שמבצע פעולות טרור ומבני משפחתו

זמן קצר לאחר פיגוע הדריסה בירושלים, אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית שתי הצעות חוק שנועדו לשלול זכויות מבני משפחותיהם של מחבלים. יש לציין כי הצעות החוק עלו להצבעה ללא קשר לפיגוע היום (ד').

 

המחבל שביצע את הפיגוע היום, הוא אב לשניים מצור בהאר שבמזרח ירושלים. גם את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים, בו נרצחו שמונה תלמידי ישיבה - ביצע מחבל תושב ג'בל מוכאבר במזרח העיר.


זירת הפיגוע בירושלים (צילום: AFP)

 

הצעת החוק הראשונה, אותה הגיש ח"כ ניסן סלומיאנסקי (האיחוד הלאומי-מפד"ל), נועדה לאפשר לשר הפנים לשלול ממחבלים ובני משפחתם את רשיון ישיבת הקבע בישראל. לדברי סלומיאנסקי, "הדבר דרוש גם מבחינה ביטחונית, כדי להגביל את השהייה שלהם בארץ ואת אפשרות התנועה שלהם בישראל".

 

סלומיאנסקי ציין בדברי ההסבר להצעת החוק כי "שלילת רישיון תביא בהכרח גם לשלילת זכויות על פי חוק הביטוח הלאומי כגון קצבאות שארים וכדומה, שאין כל היגיון שהמדינה תתמוך בהם".


בית המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב (צילום: AFP)

 

את הצעת החוק השנייה יזם ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד). על פי ההצעה, שר הפנים יוכל לשלול אזרחות ממי שביצע פעולות טרור נגד אזרחי ישראל או היה חבר בארגון טרור.

 

בדברי ההסבר להצעה, כתב אדלשטיין: "בשנים האחרונות גברו מספר מקרים בהם אזרחים ישראלים היו מעורבים בפיגועים ובניסיונות פיגוע כלפי אזרחים ותושבי המדינה. החוק כיום לא נותן מענה להשלכות האבסורדיות של מקרים אלו וכתוצאה מכך אנו עדים למחבלים אשר נתפסו במהלך ביצוע פיגוע או בניסיון לבצע כזה, אך הם ומשפחתם ממשיכים להינות מכל ההטבות הסוציאליות והאחרות אשר מגיעות להם כאזרחים ישראלים. שלילת אזרחות תשמש עונש ראוי כנגד אלו אשר מתנגדים לקיומה של המדינה ועושים הכל כדי לפגוע בה ובאזרחיה".

 

לאחר ההצבעה, אמר ח"כ אלדשטיין ל-ynet: "השבוע ההמשלה החליטה להתנגד להצעת החוק, אולם לאחר הפיגוע שבו המפגע היה אזרח ישראלי, הקואליציה העניקה חופש הצבעה לחברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופת המחבל בטרקטור
צילום: AFP
צילום: משה מילנר, לע"מ
שוב מחבל ממזרח ירושלים
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים