שתף קטע נבחר

נסראללה: לישראל אין מידע על גורל החטופים

מזכ"ל חיזבאללה התייחס לראשונה לעסקת השבויים שאישרה ממשלת ישראל ואמר כי היא תתבצע "בתוך שבוע-שבועיים". הוא התרברב בנוגע לניצחון ארגונו ואמר כי לישראל אין מידע ממשי על גורלם של גולדווסר ורגב. כשנשאל אם בכוונתו לחטוף חיילים נוספים, השיב: "אין תגובה"

"אני יכול להודיע באופן רשמי כי ההסכם מקובל מצדנו. הוא הושלם ואנו נסכם את ההיבטים הטכניים. כל מה שנותר הוא לקבוע לוחות זמנים" - כך אמר אחר הצהריים (יום ד') מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בביירות, בעקבות הסיכום על עסקת חילופי השבויים עם ישראל. לדבריו, "היה מו"מ סבוך ולעתים הוא עצר".

 

בהתייחסותו ראשונה לעסקת השבויים הוא העריך כי העסקה תצא לפועל ב-15 ביולי, אך אמר כי לא ניתן לקבוע זאת בוודאות. "אם אקבע יום, הישראלים ינסו לטרפד אותו. אני מניח שזה יהיה בתוך שבוע-שבועיים. הם צריכים לסיים את העבודה בבית הקברות ולסיים את ההיבטים המשפטיים הקשורים בשחרור סמיר קונטאר.


בסאם קונטאר, אחיו של סמיר, היום במסיבת העיתונאים (צילום: AFP)

 

נסראללה התייחס בנוסף לנושא הנווט השבוי ואמר כי בימים הקרובים יעביר מידע חדש בנושא: "בכל הנוגע לסוגיית רון ארד, חשוב לי לומר כי עוד לפני המלחמה, עבדנו על הנושא.

 ידענו שהוא קשור לסמיר קונטאר, וניסינו לגלות מה עלה בגורלו. ערכנו חקירות בשטח עם אנשים, לקחנו עדויות. חקרנו את הנושא מהתחלה והגענו להוכחה חותכת. אינני רוצה להודיע על כך. אנו נעביר הכל... את הדו"ח עם המסקנות למתווך האו"ם, והוא יודיע ויעביר אותו (לישראל)".

 

עוד אמר נסראללה כי "מאז 12 ביולי 2006 לא קבעתי רף מסוים (לשחרור, ר.נ.). דיברתי על סמיר. אמרתי שהנושא היה (שחרורו) של האח סמיר קונטאר, למרות שידעתי שזה יסבך את המו"מ. ידעתי שישראל תרצה לפגוע באמינות שלנו ולשבור לנו את המילה שלנו".

 

מנהיג חיזבאללה ניצל את ההזדמנות כדי לתקוף את כלי התקשורת, ובמיוחד דווקא את אלה בישראל. "הניסיון שהיה לנו מהמו"מ הקודם הוא שהתקשורת רק מסבכת את השיחות. מהרגע הראשון, נשארנו הרחק מכלי התקשורת. לא היו הדלפות מצידנו. גם בעת האחרונה, בעת שממשלת האויב היתה צריכה לקבל החלטות, התקשורת הישראלית פירסמה פרטים, אולם אלה לא היו מצידנו. היינו מעוניינים בהצלחת המגעים", אמר.

 

בנוסף, הוא התפאר כי אין בידי ישראל מידע ממשי על גורלם של שני חיילי צה"ל. "לישראל אין שום רמז או סימן באשר לגורלם של שני החיילים, גולדווסר ורגב. כל המידע שהופיע בעניין הזה הוא פרשנות בלבד". נסראללה נשאל האם ארגונו ישוב ויחטוף חיילים בעתיד והשיב: "אין תגובה".

 

"לא רוצה להיות מלך העולם הערבי"

נסראללה ניסה לשוות לעצמו דימוי צנוע בניסיון להדוף ביקורת בעולם הערבי. "ראיתי בכירים ישראלים שאמרו כי אם ניתן לחיזבאללה את כל מה שהוא מבקש, פירוש הדבר שנסראללה יהפוך למלך העולם הערבי. איני רוצה להיות מלך ולא שום דבר. רק לשרת את המסכנים והמקופחים הללו.

 

"בהזדמנות זו אני רוצה להדגיש עוד כמה נקודות: ראשית, אני מברך את כל הלבנונים על ההישג והניצחון הזה. אני מקווה שכל הלבנונים יראו את ההישג הזה כהישג שלהם. איננו מנסים להפיק מכך תועלת לתוך העניינים הפנימיים בלבנון. זהו ניצחון של כולם", הוסיף נסראללה.

 

ביום ראשון אישרה הממשלה אחרי חודשים ארוכים של לבטים את עסקת חילופי השבויים, במסגרתה יוחזרו לישראל החיילים החטופים אלדד רגב

ואהוד גולדווסר, ובתמורה ישוחררו הרוצח סמיר קונטאר וארבעה לוחמי חיזבאללה שנפלו בשבי. כמו כן יוחזרו ללבנון גופות של יותר ממאה מחבלים לבנונים ופלסטינים שקבורים בארץ.

 

בנוסף לכך, יספק חיזבאללה מידע מפורט מזה שנמסר בעבר על גורלו של ארד, ואילו ישראל תעביר בתמורה מידע על ארבעה דיפלומטים איראנים שנעלמו בביירות בזמן מלחמת לבנון הראשונה. בשלב השני של העסקה, כעבור כמה חודשים, תשחרר ישראל עצורים פלסטינים, שאת מספרם וזהותם תקבע הממשלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוכחה חותכת. נסראללה
צילום: AFP
דו"ח יועבר לישראל. רון ארד
מומלצים