שתף קטע נבחר

עיני: הממשלה מתכוונת לפטר אלפי עובדים

במכתב חריף ששלח לשר האוצר, טוען יו"ר ההסתדרות כי חוזר שמפיץ החשב הכללי נועד לעקוף את חוק עובדי כוח אדם שנועד להעניק להם קביעות, באמצעות פיטוריהם. עיני קורא לשר האוצר בר-און לבטל את החוזר. האוצר: "לא הוצאנו הנחיה לפטר עובדים"

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, העביר היום (ד') מכתב חריף לשר האוצר, רוני בר-און, בו הוא דורש להורות לחשב הכללי, שוקי אורן, לבטל את החוזר הקובע כי על משרדי הממשלה לסיים עד חודש אוגוסט 2008 את העסקתם של עובדי חברות כוח אדם המועסקים במשרדים.

 

במכתב כתב עיני, כי "מהנחיות החשב הכללי עולה תמונה עגומה לפיה אין בכוונת ממשלת ישראל ליישם את הוראות החוק (חוק עובדי כוח אדם - ש.א) אלא שהיא מנסה לעקר את תכלית החוק ולנקוט מהלכים אשר יביאו לפיטורים המוניים של אלפי עובדים או ל'קליטה' מלאכותית של עובדים אלה באמצעות חברות קבלני שירותים".

 

עיני הוסיף, כי "קיים חשש לפיו המעסיקים במגזר הפרטי עשויים לראות בהוראות החשב הכללי מתן לגיטימציה לעקיפת החוק".  

 

עיני התייחס במכתבו אל החוזר שהעביר החשב הכללי אל חשבי משרדי הממשלה בתחילת חודש מאי. בחוזר פורטו שורה של צעדי היערכות שעל המשרדים לנקוט כחלק מן ההיערכות לקראת יישומו של חוק עובדי כוח אדם שנכנס לתוקפו בחודש ינואר 2008.

 

על פי החוק, בתוך 9 חודשים מיום העסקת עובד כוח אדם, על המעסיק לקלוט את העובד כעובד מן המניין. אי לכך, טוען עיני, החשב הכללי מנסה להימנע מיישום החוק על ידי פיטורי העובדים לפני חודש ספטמבר, המועד בו תאלץ המדינה לקבלם כעובדים מן המניין.

 

יו"ר ההסתדרות דורש כעת משר האוצר וכן משר התמ"ת, אלי ישי, ומראש הממשלה, אהוד אולמרט, להודיע להסתדרות באופן מיידי על ביטול הנחיות החשב הכללי. עוד דורש עיני כי תינתן התחייבות כתובה לקליטת העובדים. עיני הודיע כי אם לא יעתרו השרים לבקשתו, לא מן הנמנע כי ההסתדרות תפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה.

 

כזכור, בפעם האחרונה בה איים עיני בשביתה כללית במשק, לאחר הכרזתו של שר האוצר על כוונתו לבטל את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות, חזר בו שר האוצר מתכניתו.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "חוזר החשכ"ל בא להנחות את משרדי הממשלה כיצד לפעול כדי לקיים את הוראות החוק. בחוזר אין כל הנחיה לפטר עובדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני ורוני בר-און: יצילו את עובדי הקבלן מפקידי האוצר?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים