שתף קטע נבחר

"לילי היתה מורה מדהימה שקידמה כל תלמיד"

שתיים מהרוגות הפיגוע הרצחני בירושלים עסקו בהוראה. אליזבת (לילי) גורן-פרידמן, בת 54, היתה מורה בבית ספר לעיוורים. בת-שבע אונטרמן, בת 33, הספיקה להציל את חיי בתה התינוקת, רגע לפני שנמחצה למוות. ההרוג השלישי: ז'אן רלוי, בן 68 משכונת גילה

מאות בני אדם, בהם משפחה, קרובים וחברים, ליוו אמש (יום ד') את אליזבת (לילי) גורן-פרידמן, שנהרגה בפיגוע בירושלים, בדרכה האחרונה. גורן-פרידמן, בת 54, הובאה למנוחות עולמים בבית העלמין הר המנוחות בגבעת שאול.

 

מסע ההרג:

 

גורן-פרידמן, תושבת ירושלים, נהרגה כאשר היתה ברכבה, אותו דרס המחבל עם הדחפור ומחץ אותה למוות. היא היתה מורה בבית הספר לחינוך לעיוורים בעיר. מנהלת בית הספר, רחל סקרוביש, סיפרה ל-ynet ש"לילי היתה מורה ותיקה, אחראית מערכת, מחנכת ובתקופה מסוימת סגנית".


זירת הפיגוע בירושלים (צילום: חזי שייאר, ערביל)

 

לדבריה, "קשה לדבר על לילי בלשון עבר, היא אישיות מדהימה. לא היה תלמיד אחד שלילי לא קידמה בתחום האישי, הלימודי והשיקומי. ידענו שאם תלמיד נמצא בנסיגה ובקשיים לילי היא המורה שתעשה עבודה יסודית כדי לקדם אותו".

 

סקרוביש הוסיפה ואמרה: "כשאני חושבת עליה אני נזכרת במשפט: 'אשת חיל מי ימצא'.

 אנחנו מצאנו ולקחו לנו אותה. היא היתה אמא נפלאה, אשה מקסימה. היא היתה חלק מבית חינוך עיוורים בלי לוותר על ההשקעה במשפחה".

 

כאשר התברר גודל האסון הגיעו בעלה לשעבר של לילי ובנה צבי למכון לרפואה משפטית באבו כביר כדי לזהות את הגופה. שלומי, מחנך בישיבה התיכונית חורב בסנהדריה, שבה למדו שני בניה, אמר: "מדובר במשפחה מקסימה. תורמים לכל מקום שרק אפשר, משפחה מאוד אידיאליסטית". לילי הותירה אחריה שלושה ילדים: צבי בן 23, יששכר בן 19.5, ויעל בת 16.5.

 

בת-שבע הצילה את בתה רגע לפני שנהרגה

הרוגה נוספת בפיגוע היא בת-שבע אונטרמן, בת 33 מירושלים. בתה אפרת, בת חצי שנה, היתה עמה כאשר נמחצה למוות על-ידי המחבל. רק בנס חולצה הבת ללא פגע והועברה תחילה למשפחה אומנה ולאחר מכן, כשאותרו בני המשפחה, נמסרה לידי דודתה. בן דודה של אונטרמן אמר כי היא עבדה כגננת, מורה לגיל הרך.

 

בזמן הפיגוע היתה אונטרמן בדרך חזרה מביקור בקופת חולים עם התינוקת אפרת.

בני המשפחה ידעו שהיא נמצאת באזור של הפיגוע ולא הצליחו ליצור עמה קשר, הם ניסו לאתר אותה ללא הצלחה. בזמן הפיגוע הספיקה בת שבע לשחרר את החגורות מכסא התינוקת ובכך הצילה למעשה את חיי בתה. "מדובר במשפחה שקטה, צנועה, אנחנו מעדיפים שלא להרחיב בדברים עליה. נכבד אותה בצורה אישית", אמר קרוב משפחה.

 

מנהלת המחלקה לילדים, נוער ומשפחה באגף הרווחה בעיריית ירושלים, ציפי לפלר, סיפרה ל-ynet: "לצערי אני מנוסה בטיפול בזמן פיגועים, ואני לא זוכרת מקרה כזה בעשר השנים האחרונות. מאוד קשה לחשוב על תינוקת בסיטואציה כזו - זה הדבר הכי נורא שיכול לקרות".

 

לדבריה, בבית המשפחה האומנה קיבלה אפרת "חיבוק דבר ראשון. מדובר במשפחה עם ילדים, שם היא קיבלה מה שתינוקת בת חצי שנה צריכה לקבל: הרבה אהבה וחום, ליטוף וחלב".

  

נהרג חודש לפני שהפך לסבא

ז'אן רלוי, בן 68 משכונת גילה בירושלים, עמד להפוך לסבא לנכד ראשון בעוד כחודש. הוא הותיר אחריו אשה, שתי בנות ובן. לדברי אחיינו, נתי אבנר, "הוא היה אחד האנשים המיוחדים שאני מכיר, תמיד חושב על אחרים. המשפחה היתה האושר שלו, כל הזמן מחפש במה לעזור". הלווייתו תיערך ב-12:00 בגבעת שאול.

 

רלוי היה בן הזקונים למשפחה בת שבעה ילדים - אמו נפטרה חודשים ספורים לאחר לידתו

והוא גדל בבית אחותו. יחד עם אביו, הוא עלה לישראל מאיראן בשנת 1949, לא לפני שמשפחתו שהתה בהודו במשך כתשע שנים. אתמול הוא נפגע מהדחפור המשתולל בעת שנהג ברכבו במהלך יום העבודה.

 

"הוא עבד כמתקין מזגנים", סיפר אחיינו, "והיה מתקין המזגנים הכי אינטלקטואל שאני מכיר. אהבתו הגדולה היתה צילום והוא עסק גם בגילוף כתחביב". על נסיבות מותו סיפר אבנר ש"כולם היו בשוק, אף אחד לא חשב ולא ציפה לכך". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, רונן מדזיני ונטע סלע.


פורסם לראשונה 02/07/2008 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליזבת גורן-פרידמן. "אמא נפלאה, אשה מקסימה"
צילום רפרודוקציה: דודי ועקנין
ז'אן רלוי. עמד להפוך לסבא
צילום רפרודוקציה: דודי ועקנין
מומלצים