שתף קטע נבחר

פרופ' דרור: מדהים שאולמרט לא התפטר

חבר ועדת וינוגרד, פרופ' יחזקאל דרור, פרסם מאמר נוקב בשבועון יהודי-אמריקאי, ובעקבותיו אמר ל-ynet: "אני מתחרט שלא המלצנו מפורשות על התפטרות ראש הממשלה. הייתי בטוח שהוא יילך, זה מעבר לחלומות הבלהה שלי". על המצב הנוכחי אמר: יוזמות השלום - תרגילים פוליטיים

פרופסור יחזקאל דרור מתייסר - ויוצא למתקפה חזיתית נגד ראש הממשלה. חבר ועדת וינוגרד שבדקה את כשלי מלחמת לבנון השנייה, נזכר להבהיר, למעלה מחצי שנה לאחר הגשת הדו"ח הסופי: אהוד אולמרט כשל בגדול, ולא יכול להמשיך בתפקידו. "באף דמוקרטיה פרלמנטרית אחרת זה לא היה אפשרי", כתב דרור במאמר נוקב שפורסם בשבועון היהודי-אמריקאי "פורוורד".

 

פרופ' דרור - הפה הגדול של ועדת וינוגרד

 

"הייתי בטוח שראש הממשלה יתפטר, זה מדהים שזה לא קרה, לא ציפיתי לדבר כזה - זה מעבר לחלומות הבלהה שלי". אמר דרור הבוקר (יום ה') ל-ynet בהמשך לדבריו במאמר. "אני מצטער עד כדי חרטה שכחבר הוועדה לא עמדתי על כך שתיכתב בדו"ח המלצה מוסדית לממשלה ולעומד בראשה להתפטר בעקבות הממצאים".

 

במאמר נכתבו דברים דומים בנוגע להמלצות מפורשות, ודרור ציין את החרטה "למרות שזה היה עשוי להתפרש כחריגה מסמכותה של הוועדה. במבט לאחור, שגיתי כשסמכתי על המערכת הפוליטית ועל הציבור שיעשו את הדרוש לאור מסקנותינו הקשות. לא ציפיתי להתנהגות כזו שנבעה ממניעים פוליטיים צרים ושיקולי קריירה של חברי כנסת".

 

דרור הדגיש את תדהמתו מהתעקשותו של אולמרט ומציין ש"ציפיתי שהממשלה תתפטר אחרי הדו"ח החלקי. אכן, הרמטכ"ל (דן חלוץ) התפטר ושר הביטחון (עמיר פרץ) אולץ לעזוב את תפקידו, אבל ראש הממשלה לא התפטר ולא אולץ לעזוב. זה לא היה קורה באף דמוקרטיה פרלמנטרית אחרת".

 

"השינויים בצבא לא מפצים על החולשה המתמשכת בדרג הפוליטי, שמקבל את כל ההחלטות המכריעות. גם שר ביטחון בעל ניסיון לא מחפה על החיסרון בראש ממשלה בעל מחשבה אסטרטגית, לא משנה עד כמה רבה חוכמתו הפוליטית", כתב עוד הפרופסור.

 

"אני לא הייתי סומך על ראש הממשלה"

מעבר לכך, לדרור מסקנות נחרצות וביקורת קשה על אולמרט גם בנוגע להתנהלות בעת האחרונה, ללא קשר ישיר למלחמה. את יוזמות השלום של אולמרט עם סוריה והפלסטינים, דרור מכנה "תמרונים שטחיים, אם לא ספין מוחלט". ההסבר: "אין בהן מחשבה עמוקה, ארוכת טווח ובעלת אסטרטגיה רחבה מטעם ראש הממשלה, שצריכה להיות מבוססת על עבודת מטה מדינית-ביטחונית מקצועית".

 

בשיחה עם ynet ציין דרור כי הוא מודאג מאוד לגבי העתיד. "בשביל לקבל החלטות קשות במדינה דמוקרטית - כן חלוקת ירושלים או לא, כן פינוי ישובים או לא - צריך עוצמה רבה.

 כל סקרי דעת הקהל מראים שהציבור לא מאמין לראש הממשלה ולא מאמין בו. דעתי האישית ידועה - לאור היעדר ראש אסטרטגי בזמן המלחמה, לא הייתי נותן לראש הממשלה לקבל החלטות אסטרטגיות חשובות לגבי העתיד.

 

"אני לא הייתי סומך על ראש הממשלה בגלל מה שנראה במלחמת לבנון ובגלל היעדר התיקון המוסדי הדרוש - הקמת מועצה לביטחון לאומי", סיכם דרור את דבריו. "מאחר שלפנינו עומדים אתגרים גדולים כמו חמאס, איראן והחטופים, אני בהחלט לא שקט אם להתבטא בעדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחזקאל דרור
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "לא יכול להמשיך"
גיל יוחנן
חלוץ. לפחות הוא התפטר
צילום: עופר עמרם
מומלצים