שתף קטע נבחר

חנן גולדבלט הורשע באונס ובמעשים מגונים

שלוש שנים לאחר שצעירות שלמדו אצלו משחק התלוננו נגדו, הורשע השחקן חנן גולדבלט בעבירות אונס ומעשים מגונים. השופטים קבעו כי יש דימיון משווע בין המקרים, בהם אונס של בת 16, ולכן הרשיעו אותו פה אחד: "הוא פיתה נערות צעירות וגרם להן להאמין שעתידן תלוי בו". כתב האישום התייחס לשש משמונה נשים שהתלוננו, אך הוא הורשע בחמישה מקרים

בית המשפט המחוזי בתל-אביב הרשיע אחר הצהריים (יום ה') את השחקן חנן גולדבלט פה-אחד בעבירות אונס וביצוע מעשים מגונים. יחד עם זאת, הוא זוכה מעבירות של ניסיון למעשה מגונה, מעשה מגונה ונסיון לאונס. לבית המשפט הגיעו עם גולדבלט כמה מחבריו, בהם השחקנים שייקה לוי, אושיק לוי ואילי גורליצקי, שהתעקשו כי הוא זכאי.

 

מהכרעת הדין עולה, כי גולדבלט הורשע באונס בכוח של נערה בת 16.5 ובאונס במרמה של צעירה בת 20. בנוסף, הורשע גולדבלט במעשה סדום, במעשים מגונים בבנות 15.5, 17, ו-17.5. פרט לכך, הורשע בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות. הוא זוכה משתי עבירות של ביצוע מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות, ניסיון אונס במרמה, מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות וקבלת דבר במרמה.


חנן גולדבלט בבית המשפט בתל אביב, היום (צילום: ירון ברנר)

 

בתחילת הדרך התלוננו נגדו שלוש צעירות, בעקבות כתבה שפורסמה ב"ידיעות אחרונות", ולאחר מכן התלוננו חמש נשים נוספות. עם זאת, חלה התיישנות על העבירות שנעשו לכאורה נגד שתיים מהמתלוננות ולכן הוגש נגדו כתב אישום בגין תקיפה מינית בדרגות שונות של שש צעירות. בית המשפט הרשיע היום את גולדבלט בעבירות שונות נגד חמש מהמתלוננות, לאחר שקבע כי עדויותיהן היו אמינות.

 

"גולדבלט המציא תסריט ושכנע אותן לערוך חזרות"

במהלך הכרעת הדין אמרו השופטים כי ישנו דמיון משווע בין המקרים השונים שבהם הואשם גולדבלט. הם הוסיפו כי חקירת המשטרה לא היתה מגמתית בעניינו של השחקן. "הוא נהג לפתות נערות צעירות, כשהוא מחמיא להן על יופיין וכשרונן והבטיח לטפח אותן. הוא גרם להן להאמין שעתידן תלוי בו", אמרו.

 

השופטת רות לבהר-שרון כתבה בפסק הדין: "שוכנעתי כי גולדבלט ניצל את היותו מורה לדרמה ומשחק כדי להציע למתלוננות ללמד אותן משחק באופן פרטי. תוך כדי כך, שכנע את חלקן לערוך עימן חזרות על סצנות מין, עליהן כביכול הן עומדות להיבחן. בכל המקרים הסביר הנאשם לבנות כי קיים 'תסריט' שהוא כתב, שכולל עלילה דומה, ושעליהן לעשות עימו 'חזרות'.

 

"חלק מהמתלוננות הבינו מיד שהצעותיו של הנאשם חורגות מן המקובל, והצליחו לנתק עימו את הקשר מיד", כתבה השופטת. "אולם האחרות נפלו ברשתו ונפגעו. המתלוננות, שהאמינו לנאשם כי מדובר בחזרות לתסריט אמיתי, נוכחו לדעת לראשונה שהן נוצלו על ידו רק עם פרסום תלונות דומות באופן מפתיע למקרה שלהן".  


גולדבלט וחברים בבית המשפט, היום (צילום: ירון ברנר)

 

עוד כתבה השופטת לבהר-שרון כי גם אם מדובר בעדויות כבושות (עדויות שניתנו זמן רב לאחר ביצוע המעשים - ו.ל.) הרי שניתנו סיבות הגיוניות לגורמים שהביאו אותן לחשוף את תלונתן רק עם פרסום הפרשה ברבים. בית המשפט האמין למתלוננות שחששו להתלונן, מכיוון שאיש לא יאמין לעדותן בשל היותן צעירות וחסרות ניסיון.  

 

בית המשפט התייחס לאחד המקרים, בהם שכנע הנאשם את הצעירה כי רק לאחר שתקיים עמו יחסי מין יסכים לומר לבמאי של טלנובלה כי מדובר ב"בחורה משוחררת" המסוגלת לבצע את דרישות התפקיד. לאחר שקיימו יחסים, אמר לה כי ביצועיה אינם משכנעים ולכן עליה להמשיך לקיים עימו יחסי מין כדי שתיראה מקצועית על המסך. "הנאשם משך אט-אט את המתלוננת למלכודת, ביודעו את רצונה העז להיות שחקנית".

 

"אין לו כסף לנסוע לנתב"ג"

מיד לאחר דבר השופטים פנתה אליהם התביעה בבקשה להורות על מעצרו המיידי של הנאשם. לטענתם, ישנה סכנה כי בעקבות ההרשעה יבחר גולדבלט להימלט מזרועות החוק. זאת, משום שהוא אינו יכול עוד ליהנות מחזקת החפות. עורך דינו טען כי אין בכוונתו לברוח מהארץ וכי "אין לו כסף לנסוע לנתב"ג". השופטים קבעו לבסוף כי הוא יהיה במעצר בית מלא בבית אחותו וכי הוא יוסיף ערבות.

 

התובעת, עו"ד רקפת סגל-מוהר, אמרה בעקבות ההרשעה כי היא מאוד גאה במתלוננות שעברו כברת דרך ארוכה וקשה במהלך המשפט, שבו הוטחו בהן האשמות שונות על ידי הנאשם. היא הוסיפה כי בית המשפט קבע כי חנן גולדבלט הוא "עבריין מין סדרתי".

 

הפרשה נחשפה בחודש אוגוסט 2005 לאחר שבעיתון "ידיעות אחרונות" פורסמו עדויות של צעירות, שסיפרו על כך שהוטרדו מינית על-ידי גולדבלט. בהמשך נעצר גולדבלט לאחר שבמשטרה התקבלו תלונות מצעירות שלמדו אצלו משחק, וטענו כי השחקן המוכר הזמין אותן לביתו ושם ביצע בהן את המעשים. אחת מהן סיפרה כי שש וחצי שנים קודם לכן, כשהייתה בת פחות מ-17, גולדבלט אילץ אותה לשכב איתו במהלך "חזרות" שעשו בביתו, במסגרת לימודי המשחק שהעביר. גולדבלט כפר בחשדות נגדו וטען כי מעולם לא כפה עצמו על הצעירות.

 

אחרי כתב האישום החמור, במהלך המשפט העידו חלק מהמתלוננות, וגם כאלה שהגישו תלונות למשטרה אולם הדברים לא נכללו בכתב האישום בשל חוק ההתיישנות.

 

סיכומי התביעה בפרשה הוגשו לבית המשפט בינואר 2007 ואילו סיכומי ההגנה הוגשו לפני כשנה. בשבוע שעבר ביקש גולדבלט מבית המשפט לשחררו ממעצר הבית בו הוא שוהה מאז, אולם הפרקליטות הביעה התנגדות נחרצת לבקשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עבריין מין סדרתי". גולדבלט
צילום: ירון ברנר
מומלצים