שתף קטע נבחר

קולומביה: ישראל לא השתתפה בשחרור בטאנקור

שר ההגנה סנטוס הדגיש: "המבצע היה 100 אחוז קולומביאני", אך לא התייחס לייעוץ הביטחוני הישראלי. החיילים הקולומביאנים עברו שיעורי משחק ולבשו חולצות עם דמותו של צ'ה גווארה כדי להידמות לפעילי סיוע

החגיגות לאחר מבצע שחרור החטופים מידי מחתרת המורדים הקולומביאנית טרם הסתיימו. אתמול (יום ו') נחשפו פרטים חדשים על המבצע, במהלכו שוחררו 14 בני ערובה שחלקם היו נתונים בשבי "צבא המהפכה של קולומביה" (FARC) יותר מעשור. במקביל, הכחיש שר ההגנה של קולומביה כל מעורבות ישראלית.

 

השחרור בקולומביה - סיקור נרחב ב-ynet:

 

"המבצע היה 100 אחוז קולומביאני, אף לא אזרח זר אחד נטל בו חלק", הדגיש שר ההגנה, חואן מנואל סנטוס, בעת הצגת קלטת וידאו מהמבצע. זאת, לאחר שדיווחים קשרו את ישראל להצלחה, ואילו אינגריד בטאנקור,

 החטופה המפורסמת מכולם, אף אמרה לאחר שחרורה: "אני לא מכירה תקדימים למבצע כל כך מושלם. אולי רק הישראלים... מבצעי הקומנדו המדהימים שלהם אולי מזכירים את המבצע שהיה כאן".

 

בשנה האחרונה שהתה בקולומביה קבוצת יועצים צבאים ישראלים שסייעו לצבא קולומביה, ובעיקר לכוחות המיוחדים, באישור משרד הביטחון. בראש הקבוצה הישראלית עמד האלוף (מיל') ישראל זיו, ראש אגף המבצעים במטכ"ל עד לפני ארבע שנים.

 

עד כמה היה לסיוע זה חלק בהצלחה האחרונה? לפי שר ההגנה, ניתן להבין רק שלא השתתפו ישראלים במבצע עצמו - אולם נראה כי הייעוץ הישראלי, בעיקר בתחום המודיעין והשימוש בטקטיקות של פעילות חשאית, סייע מאוד לכוחות הביטחון הקולומביאנים לשפר את יכולותיהם.

 

המורד שוכנע אפילו למסור את נשקו

אמש התגלה עוד כי חיילי המודיעין הקולומביאני שנטלו חלק בפעולה שלא כללה ולו יריה אחת, עברו שיעורי משחק במסגרת ההכנה המדוקדקת לשחרור בטאנקור והחטופים האחרים. הם העמידו פני פעילי שמאל שבאים לסייע למורדים, ואף לבשו חולצות עם דיוקנו של צ'ה גווארה.

 

שבועות של חזרות סייעו לחיילים להעמיד פנים כי הם עובדי סיוע, ולשכנע את המורדים להעלות את החטופים - עם שניים משומריהם - על מסוק. המשחק היה משכנע עד כדי כך, שאחד המורדים אף נענה לבקשה למסור את אקדחו לפני העלייה למסוק.

 

"עובדי הסיוע" גם הציעו לקשור את החטופים, כדי להגביר את אמינותם הנתפסת.

 לדברי שר ההגנה הסנטוס, חיילים אחרים למדו כיצד להעמיד פני עיתונאים ואנשי צוות רפואי. המסוק נצבע בצבעי לבן ואדום, כדי לדמות מבצעי סיוע קודמים.

 

סנטוס טרח להכחיש דיווח נוסף מהימים האחרונים, לפיו המבצע כולו היה מבוים, ולמעשה שולם כופר למורדים תמורת השחרור. "לו היינו משלמים, היינו הראשונים להודות בכך", אמר שר ההגנה. יש לציין כי קולומביה הקציבה 100 מיליון דולר למוסרי מידע על המחתרת, ולדברי גורמים רשמיים שילמה מתוכם עד כה כ-55 מיליון.

 

בתוך כך, החטיפות בקולומביה לא פוסקות. מהנדס חשמל קנדי ואזרח קולומביאני נחטפו על ידי חמושים באזור כפרי במדינה, לפי דיווח רשמי. השניים נחטפו ב-26 ביוני, שעה שנסעו על כביש מהיר דרומית-מערבית לבירה בוגוטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בטאנקור ובתה לאחר השחרור
צילום: AP
המסוק נצבע כמו במבצעי סיוע קודמים
צילום: AFP
מומלצים