שתף קטע נבחר

ארה"ב: הסנאטור השמרן ג'סי הלמס הלך לעולמו

הוא היה לסמל עבור רבים מתושבי הדרום בשל מאבקו הנחרץ נגד השמאל האמריקני. במשך רוב חייו, ובעיקר במהלך 30 שנות כהונתו בסנאט, נאבק ג'סי הלמס בתנועה לזכויות האזרח, בהפלות ובקהילה ההומו-לסבית. הוא מת בגיל 86

הסנאטור הרפובליקני לשעבר ג'סי הלמס, שהיה אחד המנהיגים השמרנים הבולטים בתקופתו, הלך לעולמו בגיל 86. הלמס נאבק בחריפות נגד השמאל האמריקני - ליברלים וסוציאליסטים כאחד - ונודע בשל התנגדותו הנחרצת למנהיג השחורים, מרתין לותר קינג. הוא הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים.

 

הסנאטור הקשיש מצפון קרולינה היה לסמל עבור רבים מתושבי הדרום. הוא זכור בעיקר בשל מאבק נגד התנועה לזכויות האזרח, והחוק המפורסם מ-1964 שהעניק שוויון לשחורים. הוא פרש מהחיים הפוליטיים בשל בעיות בריאותיות, והבוקר מת בבית הבראה.


הנשיא לשעבר רונלד רייגן וג'סי הלמס, 1983 (צילום ארכיון: AP)

 

הוא נולד ב-1921 ושירת בחיל הים האמריקני בזמן מלחמת העולם השנייה. הלמס, בנו של מפקד תחנת משטרה, התפרסם לראשונה בזכות מאמרי דעה קיצוניים והופעות טלווזיוניות בשנות ה-50 וה-60. הפופולריות האדירה שלו דרבנה אותו להתמודד בבחירות לסנאט ב-1972. הוא נבחר ברוב גדול והמשיך לחמש כהונות נוספות עד פרישתו ב-2002.

 

הוא זכה לכינוי "הסנאטור לא" בשל התנגדותו לכל פשרה פוליטית מכל סוג. הוא חרת על דגלו מאבק עיקש בעיקרי העקרונות הליברליים בשנות ה-60 וה-70. מאבקו הנודע היה נגד התנועה לזכויות האזרח והרצון ליצור אינטגרציה בין שחורים ללבנים.

 

בשנותיו האחרונות בסנאט הוא ביקר בתקיפות הנשיא דאז, ביל קלינטון, שביקש למנות לסבית לתפקיד בכיר בממשלו. "לא הייתי נותן

לאשה כזו תפקיד בכיר", הוא אמר בראיון לעיתון. "אם אתה רוצים לקרוא לי קנאי, אין לי בעיה עם זה".

 

גם אחרי פרישתו מהסנאט הוא דבק בעמדותיו השמרניות. בספר זכרונות שכתב בשנים האחרונות הגן הלמס על עמדותיו לאורך השנים. הוא תקף פעילים למען זכותן של נשים להפיל, והשווה הפלות לשואה ולמתקפת 11 בספטמבר 2001. "לעולם לא אסכים לשתוק בנוגע לרצח של אלה שאינם מסוגלים להגן על עצמם", כתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים