שתף קטע נבחר

סוף עידן: מוני פנאן החליט לפרוש ממכבי ת"א

פרסום ראשון: המנהל המסור יודיע ביום ראשון על עזיבתו את המועדון הצהוב, בו שימש גם כסגן יו"ר הדירקטוריון. היחסים העכורים עם דייויד פדרמן ורענן כץ, במקביל לירידה בכוחו ובהשפעתו, הובילו אותו להחלטה הדרמטית. וויצ'יץ' יגיע למסיבת העיתונאים, שתיערך בנוקיה. ג'מצ'י מועמד לתפקיד המחליף

מוני פנאן עוזב את מכבי תל אביב. פנאן, מנהל הקבוצה וסגן יו"ר הדירקטוריון, יכנס כבר ביום ראשון מסיבת עיתונאים ובה יודיע על פרישתו. מסיבת העיתונאים תיפתח ב-12:30 בצהריים ותיערך בנוקיה, ניקולה וויצ'יץ', שעזב את מכבי לאולימפיאקוס, יגיע במיוחד לאירוע הפרידה.

 

 

היחסים העכורים בתוך הנהלת מכבי הביאו את פנאן להחלטה על סיום דרכו, אחרי חודשים ארוכים של לבטים ושמועות שנפוצו לכל עבר. הוא היה שותפו של שמעון מזרחי ב-33 אחוזי הבעלות על הקבוצה, אבל כוחו והשפעתו הלכו ופחתו עם השנים - במקביל להתחזקותם של דייויד פדרמן ורענן כץ, המחזיקים בשני שליש מן הכוח במועדון. פנאן ביקש לא להגיב לידיעה.


פנאן ומזרחי. השותפים ייפרדו בקרוב (צילום: אלי אלגרט)

 

מטבע הדברים, במכבי לא יעסקו במינוי מחליף לפנאן עד ההודעה הרשמית בצהריים. אלא שבורסת השמות סביב המועדון כבר חוגגת. בין המועמדים הפוטנציאליים נמצאים הקפטן לשעבר דורון ג'מצ'י, שמכהן כנציגו של רענן כץ בדירקטוריון ומנהל את קבוצת הוותיקים הצהובה, והאוהדת המוכרת והמקורבת עו"ד הדס (דסי) פורר, אשר במידה שתתמנה, היא תעשה מסלול דומה לזה שעשה פנאן - מהיציע לספסל. בשיחות כאלו ואחרות הוזכר גם שמו של צביקה שרף, אולם הסיכוי למינויו נראה נמוך.

 

משער 9, שורה 1 - ל"אבא ואמא של השחקנים"

פנאן היה אחד האוהדים המוכרים והרועשים של מכבי לאורך שנים רבות, בשורה הראשונה של שער תשע. בשנת 1992 הוא החליף את המנהל המיתולוגי, שמואל (שמלוק) מחרובסקי, והפך ל"אבא ואמא של השחקנים", כפי שאמרו עליו לא פעם.

 

ניצני המשבר הראשונים צצו כבר לפני ארבע שנים, דווקא אחרי שמכבי זכתה ביורוליג בתל אביב. בתום עונת הפיינל פור עתירת ההוצאות, דרש כץ לפקח על 'הקופה הקטנה' שבאמצעותה ניהל פנאן את הוצאותיה השוטפות של הקבוצה, והמנהל יצא מכליו. הוא יצר תקדים היסטורי כשלא בא לקבל בנתב"ג את פניו של שחקן חדש, נסטוראס קומאטוס, ולא הופיע לפתיחת האימונים. השחקנים לקחו בצורה קשה את היעדרו ודריק שארפ אמר: "אי אפשר לשחק בלי לב, אני רוצה ללכת הביתה".


וויצ'יץ' ופנאן. הסנטר כבר לא כאן כדי להחזיר את המנהל (צילום: אלי אלגרט)

 

השאלה הגדולה היתה אם פנאן יופיע למסיבת העיתונאים החגיגית של פתיחת העונה. אחרי סולחה של הדקה ה-90 הוא הגיע והמשבר חוסל, לפחות כלפי חוץ. "אבא לא עוזב את הילדים", אמר פנאן במסיבת העיתונאים. מאוחר יותר הנפיקה מכבי הודעה רשמית ובה נאמר: "למועדון אין כלל ועיקר קופה קטנה לצורך הוצאות השחקנים, ומעולם לא הועלתה דרישה לפיקוח של רואה חשבון לגבי פעולותיו של מוני פנאן שתמיד היו שקופות, ברורות, ומולאו על ידו ביושר ובהגינות מלאה".

 

במהלך עונת 2006/07 הגיע המשבר בין פנאן לפדרמן. המנהל שמע בחו"ל על מינויו של אלי דריקס למנהל השיווק, כשברקע עומדת בתו, לירון פנאן, שעבדה עד אז תחת אבי אלבק וציפתה לקידום. המנהל לא הגיע לאימונים לקראת המשחק הביתי ביורוליג מול פרטיזן בלגרד. למרות שמזרחי אמר כי הוא חולה, היה ברור כי לא זו הסיבה האמיתית. ניקולה וויצ'יץ' ודריק שארפ התגייסו, הסולחה התקרבה והתרחקה ושוב התקרבה ושוב התרחקה - ובסופו של דבר פנאן הגיע למשחק ושוב אמר: "ילדים לא נוטשים".


פנאן ושרף. המאמן כבר עזב, המנהל יצטרף אליו (צילום: ראובן שוורץ)

 

זה לא היה הסוף. בקיץ שעבר ביצעה מכבי מיני מהפכה בצוות המקצועי. עודד קטש התמנה למאמן בזכות דחיפתו של פדרמן. במועדון החליטו למנות מנכ"ל בעל אוריינטציה מקצועית, כפי שדרש כץ. האיש שקיבל את התפקיד היה צביקה שרף, המזוהה עם מזרחי ופנאן. אלא שהמהלך נכשל. קטש פוטר, שרף החליף אותו ואיבד את האליפות. הוא עזב את תפקידו בתום העונה ופונקציית המנכ"ל נותרה בידיו של דריקס, שמונה למחליפו הזמני של שרף ושייט בטבעיות לתפקיד.

 

אם מישהו חשב שאובדן האליפות להפועל חולון יביא לאיחוד השורות בהנהלת הצהובים, הרי שהוא קיבל את התשובה דקות מעטות לאחר גמר הפיינל פור. כץ יצא במתקפה תקשורתית חריפה נגד שותפיו, ובתגובה ביטל מזרחי את ישיבת ההנהלה שתוכננה ליום המחרת. פדרמן וכץ - שמחזיקים ביחד ב-66 אחוזים מהבעלות על הקבוצה - שיתפו פעולה כדי להביא למינויו של אפי בירנבוים למאמן. לפנאן ומזרחי לא היתה ברירה אלא להשלים עם המהלך.

 

פחות מ-24 שעות לאחר ההפסד לחולון, החליטה מכבי לשחרר את ניקולה וויצ'יץ' ולא לממש את האופציה בחוזהו. פנאן היה האיש שנשלח למשימה והודיע בעצמו לסנטר הקרואטי על סיום דרכו. לאחרונה פוטר מתפקידו חשב המועדון, ציון נתן, שהיה מקורבו של פנאן. גם ההחלטה להקים צוות סקאוטינג, שבראשו אמור לעמוד דניאל גוט, הורידה מכוחו של המנהל. בשבוע הבא אמור היה פנאן לצאת, כמנהגו, לליגת הקיץ של ה-NBA בלאס וגאס, אולם נראה כי הוא כבר לא יעשה זאת.

 

בהכנת הידיעה השתתף אהוד כהנים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוני פנאן
צילום: אלי אלגרט
מומלצים