שתף קטע נבחר

אולמרט ללבני: מה הבהלה? מה הוויברציות?

שרת החוץ דרשה בישיבת הסיעה לבצע עוד השבוע שינוי בתקנון המפלגה, שייקבע כי מי שייבחר בפריימריז יהיה מועמד המפלגה לראש הממשלה בבחירות הקרובות. אולמרט השיב שלא צריך להיכנס לפאניקה. לדבריו, אם הבחירות ייערכו בעוד שנתיים, יש לקיים עוד פריימריז

הפריימריז הצפויים בקדימה מעלים את המתח במפלגה: חילופי דברים קשים התנהלו אחר הצהריים (יום ב') בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשרת החוץ, ציפי לבני, במהלך ישיבת סיעת קדימה. הרקע - הבחירות הצפויות לראשות המפלגה.

 

בישיבה מתח יו"ר מועצת קדימה, מאיר ניצן, ביקורת על גרירת הרגליים מצד לשכת ראש הממשלה, בכל הנוגע לשינוי תקנון קדימה לקראת הפריימריז בראשות המפלגה. ניצן ביקש שהסיעה תקבל כבר החלטה בנושא, אולם לבני דרשה לבצע שינוי בתקנון השבוע ולקבל החלטה לפיה המועמד שייבחר בפריימריז, הוא יהיה גם המועמד של קדימה לראשות הממשלה בבחירות הקרובות. גם חברי כנסת נוספים דרשו לקדם את המהלכים.

 

לבני הוסיפה: "בישיבה הקודמת אישרנו את ההסכם עם העבודה, כדי שהמועצה תאשר את הדברים. מקובל עליי שתהיה ישיבת מועצה אחת ולא כמה. צריך לצאת מכאן עם משהו מוסכם על כולם. צריך לקבוע שלא יהיו כמה ישיבות מועצה, וצריך לפעול לפי ההסכמות כפי שהסיעה קבעה".

 

שרת החוץ הבהירה כי היא מתנגדת לעוד מערכת בחירות לראשות קדימה לפני הבחירות הכלליות, כפי שהציע ח"כ עתניאל שנלר. "אני מאמינה שלא צריכות להיות בחירות נוספות אחרי הפריימריז". גם חברי הכנסת יואל חסון ויצחק בן ישראל התנגדו לעריכת בחירות מקדימות נוספות לפני הבחירות הכלליות.

 

"נכבד את ההסכם עם העבודה"

ראש הממשלה השיב באריכות לדברים: "עשינו הסכם עם מפלגת העבודה ונכבד אותו. מה הבהלה? מה הוויברציות? הנחתי את צחי הנגבי ואת מאיר ניצן שתהיינה בחירות לראשות קדימה ותהיה החלטה של המועצה והסיעה. הסיעה כבר אישרה את ההסכם הזה והוא צריך להיות מאושר עם שינוי התקנון שיתלווה אליו. לא צריך להיכנס לשום סיבוכים, לשום פאניקות ולשום הגזמות בנושא".

 

אולמרט הבהיר כי הבחירות יתקיימו עד ה-25 בספטמבר, כפי שסוכם עם העבודה ותקף את מפלגת העבודה. לדבריו, העבודה אינה בדיוק מפלגה שמקיימת ומכבדת הסכמים: "יום-יום היא מפרה את ההסכמים איתנו. הם האחרונים שיכולים לבוא אלינו בטענות. אנו נכבד את ההסכם כי אנחנו מכבדים את עצמנו וכל ההתפלפלות שמסביב מיותרת. כל מה שצריך להיות מוחלט יוחלט. יש סדר יום והוא יתואם בין ראש המועצה וביני, ולא יהיו התחכמויות".

 

עם זאת, אמר אולמרט גם דברים שנתונים לפרשנות באשר לזהות המועמד של קדימה לראשות הממשלה. לדבריו, "אם יהיו פריימריז ואחרי שלושה חודשים בחירות כלליות זה דבר אחד. אבל, אם נערכים פריימריז ויש בחירות אחרי שנתיים וחצי, זה דבר אחר - בלי שום קשר לשאלה מי ייבחר ואיך ייבחר".

 

אולמרט הבהיר כי התקנון של קדימה ייבחן על מנת להביא הצעה בהתייעצות עם היועץ המשפטי של המפלגה. "אנחנו לא צריכים להראות לכולם שאנחנו מתנהגים בסדר". הדגיש אולמרט. "אנחנו מתנהגים בסדר כל הזמן... רובנו. הדברים צריכים להיות מסודרים על פי תקנון של מפלגה שמכבדת את עצמה".

 

לאחר מכן העירה לבני: "בסדר, אבל כל הסכמה צריך להביא לסיעה". ראש הממשלה לא התחייב ועקץ את מפלגת העבודה: "אולי כן ואולי לא. אנחנו צריכים להתנגד בצורה שמכבת את עצמה. אנחנו לא צריכים להראות כל הזמן שאנחנו בסדר, ובטח שלא מול כח כל כך זניח בציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש בראש. אולמרט ולבני
צילום: AP
מומלצים