שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר ענק: ירידה דרסטית בפוריות הגבר אחרי 40
  חשבתם שרק לנשים בעיות פוריות עם הגיל? מחקר ענק שכלל 21 אלף דגימות זרעונים מגלה כי אחרי גיל 40 איכות הזרעונים של הגבר הולכת ומידרדרת. ההשערה: הגיל פוגם בחומר התורשתי, מה שגורם להרס הזרעונים

  חושקים בילדים? כדאי להזדרז: מחקר חדש מגלה כי הזמן לא עושה טוב לפוריות הגבר. המחקר, שכלל 21 אלף דגימות זרע, הוצג באחרונה בכנס האירופאי של החברה לפוריות ומדע העובר וגילה כי אחרי גיל 40 איכות וכמות תאי הזרע הולכים ונפגעים וגורמים לבעיות פוריות וקשיי התעברות של האישה.

   

  20 מיליון זרעונים נעים בכל פליטה, אך לא תמיד די בכך כדי לאפשר הפרייה מוצלחת. על השפיכה להיות בנפח של שני מיליליטרים ומעלה ברמת חומציות תקינה. מספר תאי הזרע צריך להיות מעל 20 מיליון תאים למיליליטר, על אחד מתוכם עד 50 אחוז או יותר מתאי הזרע בשפיכה - להימצא בתנועתיות.

   

  מחקרים קודמים כבר הראו כי ספירת הזרע ואיכותו הולכת ומידרדרת עם העלייה בגיל הגבר, אולם עד כה לא היו די הוכחות מדעיות המצביעות על כך שגיל הגבר הוא פקטור חשוב בסיכוי להצלחת הפוריות.

   

  החוקרים מ'מרכז אלו' לפוריות בצרפת ניתחו יותר מ-21 אלף דגימות זרע מהזרעות המלאכותיות, בהם הזרעונים נשטפו בצנטריפוגה כדי להפרידם מנוזל הזרע, לפני שהוזרקו לתוך רחם האישה.

   

  כשהגבר מעל 40 - 35% סיכויי הפלה לאישה

  החוקרים בדקו את איכות הזרע ובהמשך עקבו אחר ההריונות, ההפלות ושיעורי הילודה. ממצאי המחקר הראו כי השפעת תאי הזרע על הסיכוי להפלה היה גדול יותר אצל גברים לאחר גיל 40.

   

  כצפוי, נשים מבוגרות היו בסיכוי נמוך יותר להרות, וסבלו מיותר הפלות בהשוואה לנשים צעירות, אולם באופן מפתיע הסיכון להפלות היה גבוה ב-35 אחוז אצל זוגות בהם גיל הגבר היה יותר מ-40. הסיכון להפלה אצל גברים מתחת לגיל 30 עמד על 10 עד 15 אחוז.

   

  לחוקרים לא ברור מה המנגנון המדוייק הגורם לפגיעה בתאי הזרע, אולם ככל הנראה הגיל משפיע על החומר התורשתי DNA הגורם להרס הזרעונים.

   

  מומחה: גם זיהום סביבתי משפיע על איכות הזרע

  "כבר כמה שנים ידוע שקיימת ירידה בכמות הזרע אצל הגבר משך השנים, אך הטווחים עדיין נמצאים בתחום הנורמה", אומר ל-ynet פרופ' מרק גלזרמן, מנהל האגף לנשים ויולדות בביה"ח בילינסון, "כמה מחקרים מהשנים האחרונות

  מראים כי קיימת ירידה באיכות הזרע, ואנו משערים שהסיבה לכך היא הסביבה בה אנו חיים, התזונה והעובדה שהרבה יותר אנשים גרים בערים גדולות עם זיהום סביבתי, אולם הקשר הישיר אינו ברור".

   

  "גבר מייצר מידי יום כמאה מיליון תאי זרע", מוסיף פרופ' גלזרמן, "אך רובם אינם מתאימים להפרייה הן מבחינת המבנה, הגנטיקה או התנועתיות. במעבדה ניתן כיום להפריד בין תאי זרע איכותיים ולא איכותיים ולבחור מהם את המתאימים להפרייה בשיטות שונות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  השעון הביולוגי טס. גם אצל גברים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים