שתף קטע נבחר

האוצר מתלבש על עוזרות הבית

לפי תקנה חדשה, רשות המסים תקבל מהמוסד לביטוח לאומי את רשימת העובדים במשקי הבית הפרטיים, יחד עם פרטי המעסיק והשכר; בר-און: המידע דרוש לאימות נתוני ההכנסות לצורך החזר מס הכנסה שלילי; ח"כ יחימוביץ': המנגנון ייהפך למכשיר להעמקת הגבייה בקרב האוכלוסיות החלשות

ועדת הכספים אישרה אתמול (ג'), לבקשת השר רוני בר-און, תקנות שמסמיכות את מנהל רשות המסים לקבל מהמוסד לביטוח לאומי את רשימת העובדים במשקי הבית הפרטיים יחד עם הפרטים האישיים של המעסיקים, השכר ששולם ותקופות התשלומים.

 

עוזרות הבית, רובן ככולן אינן משלמות מס הכנסה, כך שברשות המסים אין מסד נתונים לגביהן, אולם המעסיקים משלמים עבורן דמי ביטוח לאומי כנדרש בחוק. האוצר מבקש להשלים את החסר בעזרת התקנה החדשה, ולקבל מהביטוח הלאומי את הקובץ הממוחשב שחסר לו לגבי מגזר השכירים הרחב. פקידי השומה יוכלו לנצל לצרכיהם נתונים אלה בכל מקרה של התחשבנות או לתכנון גביית מס.

 

התקנה נכללת בחבילת תקנות שנועדה לסייע לרשות המסים להתמודד עם ביצוע חוק מס הכנסה שלילי, שהתקבל בכנסת במסגרת התכנית להגדלת שיעור ההשתתפות בעבודה, ולצמצום הפערים החברתיים. לפי החוק ישולמו מענקים שנתיים לבעלי הכנסות שמתחת לסף המס (כ-4,000 שקל לחודש), לפי דרישתם.

 

תקנות נוספות מאפשרות לרשות המסים לקבל גם את רשימת מקבלי הגמלאות של הביטוח הלאומי, ואת פרטי הזכאים והתשלומים.

 

אימות נתוני ההכנסות

שר האוצר הסביר לוועדת הכספים שקבלת המידע מהביטוח הלאומי דרושה לרשות המסים "לצורך בחינת גובה ההכנסה" של מבקשי המענק, והתקנות הן תנאי להפעלת חוק מס הכנסה שלילי. במלים אחרות – המידע דרוש לאימות נתוני ההכנסות שיופיעו בהצהרות מבקשי המענק.

 

עוזרות הבית לא הובאו בחשבון בעת החקיקה של המס השלילי. התקנה המחייבת את הביטוח הלאומי לספק את הנתונים לגביהן לרשות המסים נראתה סבירה לחברים בוועדה, למקרה שגם העוזרות יתבעו את מענק המס השלילי. אבל במחשבה שנייה, עצם העברת מסד הנתונים של כל המגזר לרשות המסים נראתה למספר ח"כים לא סבירה ולא רצויה.

 

הם יצאו מההנחה שמס הכנסה מעוניין בקובץ המחשב החסר להם כדי לאתר עוזרות שחייבות במס, אבל לא משלמות אותו (בעיקר במשקי בית אמידים שמעסיקים עובדים במשרה מלאה), ולבוא חשבון עם המעסיקים שמשתמטים מחובת ניכוי המס. מהחשש שהתקנות ינוצלו שלא למטרה המוגדרת של חוק מס הכנסה שלילי, נמנע ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) בהצבעה על אישור התקנות, וח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) התנגדה לחלוטין.

 

"פוגע בשכבות החלשות"

יחימוביץ אמרה ל-ynet כי היא מתנגדת בחריפות בגלל הוספת הסעיף שמסמיך את רשות המסים לקבל את רשימת העוזרות, גם של אלו שלא יפנו אליהם לקבלת מענק המיסוי השלילי. "לגבי כל עוזרת שתבקש את המענק, אי אפשר למנוע מהרשות לאמת את פרטי בקשתה עם נתוני הביטוח הלאומי. אבל אין סיבה שהמנגנון, אשר נועד להיטיב עם העובדים מהשכבות החלשות, ייהפך למכשיר להעמקת הגבייה בקרב האוכלוסיות החלשות האלה".

 

יחימוביץ הדגישה כי "אין לרשות המסים כל צורך ברשימת כל העוזרות המועסקות במשקי הבית הפרטיים, בעיקר אלה שאינן מבקשות את המענק. זהו רק שוט שיעניק לאוצר כוח מעבר לדרוש לו לביצוע חוק המיסוי השלילי, ולא לכך התכוונה הכנסת כשאישרנו את הצעת החוק הממשלתית".

 

התקנות הן בגדר הוראת שעה שתוקפה למפרע מראשית השנה עד סוף 2009. האוצר ניסה לרכך את החששות, כשהצביע על התקנה המחייבת את רשות המסים למחוק ממאגר המידע שיתקבל מהביטוח הלאומי את פרטי העובדים במשקי הבית הפרטיים, שלא יגיש תביעה למענק עד תום התקופה הנ"ל.

 

לפי תקנה זו מחיקת הנתונים אמורה להתבצע תוך 30 יום מסיום התקופה, כלומר עד ל-31 בינואר 2010. אולם הסייג הזה לא הרגיע את החוששים. ראשית, מאחר שהגשת התביעות למענק איננה חד-פעמית אלא בכל שנות המס הבאות.

כך יוצא  שרשות המסים תצטרך לקבל כל שנה מהביטוח הלאומי קובץ נתונים חדש ומעודכן להצלבת המידע, והאוצר יוכל לבקש מוועדת הכספים להאריך את תוקף התקנות, כפי שקורה לא אחת.

 

שנית, נותר החשש שבכל מקרה ספק אם יהיה פיקוח על מחיקת הנתונים, ובכנסת, מי בכלל יזכור את התקנות בעוד שנה וחצי.


פורסם לראשונה 08/07/2008 16:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הנתונים יועברו לרשות המסים
צילום: צביקה טישלר
מומלצים