שתף קטע נבחר

יום הולדת בחופש לא חייב להיות עונש

חגגתם כבר ימי הולדת עם כל אחד מילדי הכיתה במהלך השנה ודווקא כשמגיע היום המיוחד של הילד שלכם - כל החברים בדיוק מפוזרים בטיולים, מחנות, סבתות וחו"ל. סופרת הילדים מירי לשם-פלאי מציעה לכם לא להתייאש ולהפיק לילד יום הולדת נפלא, שלא יישכח לעולם

נכון, יום הולדת בחופש הגדול זה לפעמים דבר מאוד מעצבן. אתם לא יודעים אם להשקיע בהפקה מיוחדת ויקרה או שפשוט אין טעם - כי הרבה ילדים לא נמצאים. רוצים בכל זאת לגרום לילד להרגיש כמו מלך אמיתי? הנה שתי הצעות למסיבות יום הולדת קייציות. מסיבת "ארמון המלך" בחוף הים ומסיבת "חיפוש המטמון" בפארק או ביער. ולא צריך מפעיל.

 

נכון, הדבר דורש מכם הכנה מראש, התארגנות וחשיבה, אך מצד שני תוכלו לחסוך תשלום למקום ולמפעיל. אפשר להשתמש במה שהטבע נותן – עלים, ענפים, חול וצדפים וליצור מסיבה מקסימה ומהנה במו ידיכם.

 

המסיבה הראשונה: מסע לחיפוש המטמון

המשחק הקלאסי שתמיד מצליח. במיוחד בטבע (פארק או יער). המשחק המוכר הופך להרפתקה של ממש, אך שימו לב - הכנת המשחק דורשת התארגנות מראש.

 

מה צריך להביא למסיבה?

 • מעטפות ובתוכן רמזים לחיפוש המטמון
 • ארגז מטמון ובתוכו הפתעות
 • בריסטול בגודל גיליון (100x70 ס"מ)
 • דבק נוזלי או נייר דבק שקוף רחב
 • צבעים (פנדה, טושים עבים)
 • קופסאות או סלסילות לחלוקת הצבעים

 

תכנון המסלול לחיפוש המטמון

יש להגיע למקום המסיבה המתוכננת כשבוע מראש כדי לחפש בשטח נקודות ציון בולטות. למשל עץ מיוחד, שיח פורח, סלע גדול או בעל צורה מיוחדת או דברים בנויים, כמו: גשר, שער, ספסל, שולחן פיקניק וכד'.

 

מתכננים ורושמים על דף מסלול העובר דרך 5-6 נקודות ציון כאלה. המסלול צריך להיות קצר, שאפשר להגיע מנקודת ציון אחת לשנייה תוך דקה או שתיים של הליכה. רצוי ליצור מסלול מעגלי, כך שבסופו יחזרו הילדים קרוב לנקודת המוצא.

 

הכנת רמזים למשחק

בבית יושבים עם הרשימה ומכינים רמזים. כל רמז מכוון לנקודת הציון הבאה במסלול. הרמז יכול להיות מילולי, למשל: "את הרמז הבא תמצאו במקום שבו אפשר לשבת" (ספסל). ואפשר גם ליצור רמזים מצוירים, או לשים עלה מהעץ שאליו אתם מכוונים. כוונו את מידת הקושי של הרמזים לפי גיל הילדים שישתתפו במסיבה. כל רמז מכניסים למעטפה. ביום המסיבה מגיעים למקום לפני תחילת המסיבה ומחביאים את המעטפות - בכל נקודת ציון מחביאים את הרמז המכוון אל הנקודה הבאה במסלול. הנקודה האחרונה במסלול היא הנקודה בה יימצא ארגז המטמון.

 

הכנת תיבת המטמון

אפשר להכין תיבת מטמון מארגז קרטון, ארגז עץ או פלסטיק. חשוב שהארגז יהיה סגור – אם לא, אפשר להכין לו מכסה מקרטון. את התיבה

רצוי לצפות בנייר או טפט, ולקשט בכמה פסי זהב. הילד החוגג את המסיבה בוודאי ישמח להשתתף בהכנת התיבה. בתוך התיבה מניחים את ההפתעות שקניתם לילדים. אם רוצים ללכת עם החוויה עד הסוף, אפשר לבחור הפתעות שיתאימו במיוחד לתיבת אוצר, למשל: תכשיטים, חרבות צעצוע או אפילו קופסאות מטמון קטנות לכל ילד.

 

יוצרים ברכה משותפת

לאחר גילוי המטמון, מבקשים מכל הילדים לאסוף מהטבע קישוטים שאפשר להדביק על בריסטול, כמו: עלים, פרחים (כמובן רק פרחים שמותר לקטוף או פרחים שנשרו), ענפים דקים, נוצות.

פורשים על האדמה בריסטול גדול (בגודל גיליון). הילדים יושבים סביב הבריסטול ומכינים ביחד ברכה ענקית לכבוד ילד יום ההולדת. למשל, לכתוב את שמו מעלים, ליצור מסגרת מפרחים וכד'. מדביקים אל הבריסטול בעזרת דבק או נייר דבק שקוף. לאחר ההדבקות נותנים לילדים כמה סלסילות עם צבעים שימשיכו לקשט, לצייר או לכתוב ברכות ולחתום את שמם.

 

2. מסיבת "ארמון המלך" בחוף הים

מומלץ לערוך את המסיבה בשעות אחר הצהריים הנעימות. שימו לב שמסיבה בחוף הים מחייבת נוכחות של הורי הילדים המוזמנים. זו לא מסיבה שבה משאירים את הילד ובאים לאסוף אותו בסוף, מטעמי בטיחות כמובן. וודאו שכל ההורים יודעים ומבינים זאת, וקחו את ההורים בחשבון כשאתם מכינים את הכיבוד.

 

מה צריך להביא למסיבה?

 • קופסה ובתוכה 10 כרטיסי משימות.
 • כיסא לילד יום ההולדת ואם רוצים – גלימה וכתר
 • כלים לחול – כפות, מגרפות, דליים – כמה שיותר
 • שולחן מתקפל להגשת הכיבוד

 


 מי בונה ארמון יותר מרשים? איור: מירי לשם-פלאי

 

ארמון מלך הים

כל הילדים בונים יחד ארמון חול מפואר. עודדו אותם לבנות ארמון גדול וגבוה, עם חומה ותעלת מים, חלונות ושערים. אפשר לקשט את הארמון בצדפים

ובטפטופי בוץ. כשהארמון מוכן כדאי להזדרז ולצלם את כל הילדים עם הארמון למזכרת, כי אין לדעת כמה זמן יישאר שלם... אם הזמנתם הרבה ילדים אפשר לחלק אותם לשתיים-שלוש קבוצות וכל קבוצה תכין ארמון משלה. כך גם ייכנס אלמנט התחרות כשכל קבוצה תנסה להכין את הארמון המרשים ביותר.

 

כס המלכות

כשהארמון מוכן, הושיבו את ילד יום ההולדת על כיסא קטן ליד הארמון. אם הילד בן 3 עד 6, הלבישו אותו בגלימה וכתר (רק אם הוא רוצה, כמובן), שירגיש ממש כמו מלך. כל הילדים יושבים במעגל מולו על החול. עכשיו מתחילים במשחק המשימות. בכל פעם המלך מוציא מהקופסה המלכותית שלו פתק עם משימה ובוחר מי מהילדים יבצע אותה. כדאי להשתדל שכל הילדים ישתתפו במשימות, לתאם מראש עם ה"מלך" שלכם שלא יבחר באותו ילד פעמיים. אפשר לחזור על משימה יותר מפעם אחת כדי לאפשר לכולם להשתתף.

 

הכנת כרטיסי משימות

לפני המסיבה, מכינים בבית לפחות 10 כרטיסי משימות ושמים את כל הכרטיסים בקופסה מקושטת. המציאו משימות המתאימות לחוף הים.

 

דוגמאות למשימות:

 • ילד אחד יושב בחול, שלושה אחרים צריכים לכסות את רגליו בחול עד שלא יראו אותן.
 • בעזרת מקל, כתוב / צייר ברכה לכבוד יום ההולדת בחול.
 • תחרות בין שני ילדים: לכל אחד דלי. עליו למלא את הדלי במים מהים ולשפוך את המים ליד הארמון 3 פעמים. מי יסיים ראשון את המשימה?
 • שני ילדים צריכים לחפור מחילה קטנה בחול, עד שהידיים שלהם ייפגשו בתוך האדמה.
 • שני ילדים צריכים ללכת בהליכת סרטן (על ארבע והצידה) סביב כל מעגל הילדים.
 • תחרות בין שני ילדים: כל אחד צריך לאסוף 5 צדפים ולהביא למלך. מי משלים ראשון את המשימה?

 

וכמובן לא לשכוח:

עוגה ונרות, שירים והפתעות וכל המרכיבים ההכרחיים של מסיבת יום הולדת. כשמכינים מסיבה לבד, ההתרגשות מתחילה כבר בזמן ההכנות, לכן שתפו את ילד יום ההולדת כמה שיותר. כמי שניסתה בעצמה ימי הולדת כאלה אוכל להעיד שהטרחה משתלמת והתוצאה – חוויה בלתי נשכחת.

 

מירי לשם-פלאי היא סופרת ומאיירת לילדים, מחברת סדרת רבי המכר "פרופסור פצפונטבע" וספרים נוספים. מנחה מפגשים, שעות סיפור, טיולים וסדנאות לילדים ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירי לשם פלאי
מלך היומולדת
צילום: מירי לשם פלאי
מומלצים