שתף קטע נבחר

רוסיה מזהירה: גאורגיה מובילה לעימות צבאי

בהודעה שפרסם משרד החוץ הרוסי הבוקר, כינה את מעשיה של גאורגיה "איום על שלומו ויציבותו של דרום הקווקז, שמציבים את האזור על סיפו של עימות צבאי שתוצאותיו בלתי צפויות". הלילה הגיש שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, טיוטת הצעת החלטה למועצת הביטחון, ובה דרש לאסור כניסת כוחות גאורגים למחוז אבחזיה הבדלני

משרד החוץ הרוסי כינה הבוקר (יום ד') את גאורגיה "איום על שלומו של דרום הקווקז" - שעות ספורות לפני בואה המתוכנן של מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס לביקור בבירת גאורגיה טביליסי.

 

"מעשיה של טביליסי הם משום איום ממשי על שלומו וביטחונו של דרום הקווקז - והם מציבים את האזור על סיפו של עימות צבאי חדש שתוצאותיו אינן צפויות", כך נכתב בהודעה שפרסם הבוקר משרד החוץ במוסקבה, על רקע המתיחות הגוברת בין שתי המדינות השכנות על רקע המצב השורר במחוזות הבדלנים בגאורגיה, אבחזיה ודרום אוסטיה. 

 

הלילה פנתה רוסיה למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה להפעיל לחץ על ממשלת גאורגיה בשל יחסה למחוז אבחזיה. המשלחת הרוסית התייחסה בפנייתה לפיגוע שאירע אתמול במחוז, שבו נהרגו ארבעה בני אדם. 

 

לפי ההצעה, האו"ם יאסור על גאורגיה להכניס כוחות צבא לעמק קודורי, הנמצא בתפר שבין מחוז אבחזיה לשאר גאורגיה. עוד הציעה רוסיה כי 15 חברות מועצת הביטחון יביעו דאגה עקב הפיגוע שאירע אתמול במחוז, שבו נהרגו מתורגמן של האו"ם ושלושה בני אדם נוספים.

 

המחוזות הבדלניים בגאורגיה - אבחזיה ודרום אסטיה - הכריזו על פרישתם מגאורגיה במהלך שנות ה-90, לאחר פירוק ברית המועצות. רוסיה, שהציבה בשני המחוזות כוחות שמירת שלום, מספקת סיוע כלכלי וצבאי למורדים שנלחמים בכוחות הגאורגים. האו"ם אישר בחודש אפריל להאריך את כוח המשימה המשרת בגאורגיה עד לפתרון המחלוקת סביב אבחזיה.

 

שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, אמר לעיתונאים כי הוא סבור שמאחורי הפיגוע עומדים "גורמים גאורגים". זאת, במטרה להגביר את המתיחות באזור ולמנוע כל אפשרות לשלום.

 

שליט אבחזיה, סרגיי בגפש, דחה אתמול את ההצעה האמריקנית לשגר כוח שיטור בינלאומי למחוז. בינתיים, מתעקשת הממשלה המקומית לשמור על נוכחות קבועה של הכוחות הרוסים. בגפש כבר דחה בעבר הצעה מצד נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, להשתלב מחדש במדינה.

 

ובינתיים, המתיחות באבחזיה נמשכת: הבוקר הודיעו גורמי ממשל בטביליסי כי ארבעה שוטרים אבחזים נהרגו היום בקרב יריות עם חיילים גאורגים. עם זאת, שלטונות המורדים באבחזיה לא אישרו את הדיווח, וציינו כי ידוע להם ששני שומרים אבחזים נפצעו.

 

הסכסוך בין ממשלות רוסיה לגאורגיה נמשך גם בזירה השנייה - דרום אוסטיה. הבוקר הודיע השר לענייני רה-אינטגרציה של גאורגיה, טימור יעקבשווילי כי שני מטוסים צבאיים חדרו לשטחה האווירי של גאורגיה סמוך לגבול עם דרום אוסטיה. לדבריו, שני המטוסים חדרו לשטחה סמוך לעיר צחינבאלי. הוא לא מסר פרטים נוספים על התקרית.

 

בשבוע שעבר, האשימה מוסקבה את ממשלתו של סאאקשווילי

ב"מעשה תוקפני", לאחר שבדלנים במחוז טענו כי חיילים גאורגים הרגו שני בני אדם במתקפת פצצות מרגמה ורימונים.  

 

ממשלת המחוז גייסה חיילי מילואים בעקבות התקרית והכריזה על מצב של כוננות מוגברת. לטענת גורמים רשמיים בדרום אוסטיה, החיילים הגאורגים אף ירו לעבר בירת המחוז צחינבאלי.


פורסם לראשונה 09/07/2008 02:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא סאאשקווילי. מוביל לעימות?
צילום: רויטרס
צ'ורקין. הביע דאגה
צילום: AFP
מומלצים