שתף קטע נבחר

בנק ישראל ירכוש 100 מיליון דולר ביום

בנק ישראל הודיע כי מהיום יגדיל את רכישות המט"ח ל-100 מיליון דולר ביום, על רקע תנאי השוק הנוכחיים והשינוי המצטבר המהיר בשער החליפין של השקל. בעקבות ההודעה זינק הדולר ב-2.601% ושערו היציג נקבע על 3.314 שקלים

בעקבות הלחץ האדיר שהופעל על נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ובשל הצניחה החופשית של הדולר, החליטו בבנק ישראל להתערב בשוק המט''ח על בסיס קבוע. הבנק מסר כי החל מהיום (ה') יגדיל בנק ישראל את קצב רכישות מט"ח וירכוש 100 מיליון דולר בממוצע ביום, במקום כ-25 מיליון כפי שנעשה עד כה.

 

לסקירת המסחר במט"ח ובבורסה לניירות ערך

 

בבנק מציינים כי הצעד נעשה "במסגרת התוכנית להגדלת יתרות מטבע החוץ לרמה שבין 35 ל-40 מיליארד דולר, שעליה הודיע ב-20 במארס השנה". ואולם ניתן לקבוע כי הסיבה האמיתית היא יצוב שער החליפין של השקל מול הדולר, שנהפך איום ממשי לתעשייה, ליצואנים ולהמשך צמיחת המשק - בעיקר בעידן של האטה צפויה ושל משבר כלכלי בארצות-הברית.

 

בבנק ישראל מסבירים כי ההחלטה להגדיל את קצב הרכישות התקבלה לאחר שהתוכנית להגדלת היתרות נבחנה על רקע תנאי השוק הנוכחיים, והשינוי המצטבר המהיר בשער החליפין של השקל. עוד נמסר כי "בנק ישראל ימשיך לבחון תוכנית זו מעת לעת, תוך התחשבות בתנאי השוק המשתנים".

 

הצעד מגיע יום אחד בלבד לאחר שהבנק המרכזי של סינגפור היה זה שהחליט לבצע רכישה חד-פעמית משמעותית של דולרים בשוק על מנת לעצור את נפילתו של המטבע האמריקני אל מול המטבע המקומי.

 

"להקים ועדת בדיקה"

טרם הודעת בנק ישראל, באסיפה הכללית של מכון הייצוא, התבטאו בכירים בענף הייצוא והתעשייה נגד המדיניות של הבנק על רקע שער הדולר שהגיע לשפל של 12 שנה. יו"ר מכון הייצוא, דוד ארצי, אמר כי "מדובר במצב חירום המחייב התייחסות לאומית. נגיד בנק ישראל צריך להקים וועדת בדיקה כדי להבין מה קורה אצלו בבית".

 

ארצי התבטא בחריפות ואמר כי "לא נעבור יותר לסדר היום, לא אתן להרוס את המשק הנפלא הזה. אחריותי כלפי היצואנים אינה פחותה משל שר האוצר. אני לא מתכוון לעבור לסדר היום. אני מרגיש אחריות כבדה. ראשי תעשיות היצוא הגדולות אומרים לי שצריך ליפול דבר". "אי אפשר לתת יותר לבנק ישראל לשבת ולהגיד אינפלציה. צריך לממן לבכירי בנק ישראל נסיעת לימודים לשווקים שמניתי. חוסר השינה שלי אינו מרפה ממני אני מרגיש אחריות כלפיכם אני מקבל טלפונים גם הגדולים והחזקים", הוסיף.

 

לדברים הצטרף נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש: " בארה"ב, הממשל "שם" 160 מיליארד דולר כדי להניע את המשק בכלכלה האמריקאית ואילו פה בישראל, האוצר אינו עושה דבר. באוצר יושבים ומתווכחים ולא עושים כלום. האגו עובד שעות נוספות, הכל עניין של עקרון. זה נושא לועדת חקירה".

 

"הנגיד חייב לנקוט בצעדים לא רגילים ולא קונוונציונליים כדי להעלות את שער הדולר" סיכם ברוש.

פורסם לראשונה 10/07/2008 14:56

 

השתתפה בהכנת הידיעה: נעמה סיקולר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגיד, סטנלי פישר
צילום: פלאש 90
מומלצים