שתף קטע נבחר

קדימה אישרה הפריימריז; לבני: הטובות ינצחו

חברי המועצה קבעו באופן רשמי כי הבחירות לתפקיד יו"ר קדימה יתקיימו בין 14-18 בחודש ספטמבר. ציפי לבני: "המפלגה תבחר יושב ראש שיהיה ראש הממשלה הבא, והטובות ינצחו". אוריאל רייכמן דרש להכניס שינוי בתקנון, שיחייב את אולמרט להתפטר עם בחירת היו"ר החדש

עכשיו זה רשמי - קדימה הולכת לבחירות על תפקיד יו"ר המפלגה. מועצת קדימה אישרה הערב (יום ה') פה אחד את ההסכם עם מפלגת העבודה, לפיו הפריימריז יתקיימו בין 14-18 בחודש ספטמבר. שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה עם בואה לישיבת המועצה: "קדימה צריכה להחזיר את אמון הציבור בממשלה. המפלגה תבחר יושב ראש שיהיה ראש הממשלה הבא, והטובות ינצחו".

 

לדברי לבני, "בתוך כל הבלגן - זה יום טוב לקדימה, כי קדימה מתחילה את התיקון וחוזרת לעצמה, מחזירה את ישראל לעצמה".

 

רק כמה עשרות בודדות מחברי מועצת קדימה טרחו להגיע לישיבה שבה נקבע כי ספר הבוחרים של התנועה ייסגר ב-31 ביולי. עם זאת, לא היו במועצה מספיק נוכחים לשינוי סעיף בתקנון, לפיו היו"ר החדש יהיה גם המועמד לבחירות. בעניין זה הוחלט כי בעשרת הימים הקרובים תתקיים הצבעה חשאית בין 180 חברי המועצה. על מנת לשנות התקנון דרושה תמיכתם של 91 חברים לפחות.

 

במהלך הישיבה הערב פרצה מיני-דרמה, כאשר הפרופסור אוריאל רייכמן דרש להכניס שינוי בתקנון, שיחייב את אולמרט להתפטר עם בחירתו של היו"ר החדש. מועצת קדימה דחתה את בקשתו. רייכמן תקף בישיבה את יו"ר מועצת קדימה, מאיר ניצן. "יו"ר המועצה סותם פיות. זו לא מפלגה דמוקרטית. לא התנהל במועצה דיון מהותי מעולם והכל מתנהל בצורה עלובה", אמר רייכמן.

 

למרות ההחלטה הרשמית, לא ברור עדיין מתי ואם תוקם קואליציה חדשה. יו''ר הוועדה לענייני מפלגה בקדימה, ח"כ צחי הנגבי, העריך כי הרכבת הממשלה הבאה על ידי היו''ר הנבחר של קדימה עשויה להמשך חודשים רבים. ''אפשר שהתהליך הזה יימשך עד פברואר, ועד אז אולמרט יהיה ראש הממשלה'', אמר הנגבי.

 

הנגבי אמר בישיבת המועצה כי: ''ההסכם עם העבודה לא היה בא לעולם אלמלא רה''מ לא היה מאיים בפיטורים של שרי העבודה לפני ההצבעה על פיזור הכנסת. האיום שינה את הלך הרוחות והעבודה הבינה שהיא לא יכולה להכתיב למפלגה אחרת''.

 

אמש העריכו גורמים בכירים במפלגת השלטון, כי "ראש הממשלה לא יתמודד בפריימריז לראשות קדימה". על פי הגורמים במפלגה, שחלקם מקורבים לאולמרט עצמו, ראש הממשלה ינסה בשבועות הקרובים לבנות לעצמו מסלול שיאפשר לו לפרוש בכבוד בהתפקיד וייתכן אף מהפוליטיקה.

 

הגורמים הבכירים ציינו כי חוסר הוודאות שמשדר ראש הממשלה לגבי האפשרות שיתמודד נובעת מהרצון שלו לפרוש בצורה מכובדת מתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטובות ינצחו
צילום: גיל יוחנן
אולמרט
צילום: AP
מומלצים