שתף קטע נבחר

כשאורי פגש את שולי

השחקנים בעבר ובהווה הרב אורי זוהר ושולי רנד נפגשו לשיחה ברנז'אית בתכניתו של זוהר ברדיו ירושלים, על תעשיית הסרטים והטלוויזיה ועל החברים מהעולם ההוא. זוהר: "מתבייש בניסיון לחזור לטלוויזיה. זה היה חילול השם". רנד: "כששמעתי את הקלטות שלך בהתחלה – התרגזתי"

שולי: "ממה אתה מתפרנס בשלושים השנים האחרונות, מתמלוגים של מציצים?"

 

אורי: "אני רואה את המפרנס בעיניים!"

 

שולי: "מה זה, הוא מכניס לכם פתאום 1,000 דולר? מה זה, אושפיזין?"

 

אורי: "תשמע, מוכרים סרט שלי, שהזבובים נרדמו בקולנוע, אבל בבואנוס איירס זה פתאום מכניס לי אלפי דולרים. או פתאום בחירות – הרבצתי מכה בתשדירים של ש"ס"

  

הם עשו את כל הדרך ממרכז הבמה, פסגת התהילה, לעולם החרדי, ובסוף השבוע נפגשו לשיחה משותפת מעל גלי האתר. השחקן והמוזיקאי שולי רנד התארח ביום שישי האחרון בתכניתו של הרב אורי זוהר ברדיו ירושלים, וריאיין את כוכב הקולנוע של שנות ה-60 וה-70 שהפך לאחד מגדולי המחזירים בתשובה בישראל.  

 

בתכניתו השבועית משוחח זוהר עם מאזינים בנושאי יהדות, חינוך וערכים, אך בשונה מהמתכונת הקבועה הוא בחר לשבת הפעם על כסא המרואיין ולאפשר לרנד לשאול את השאלות הקשות. השניים שוחחו על אמונה, יהדות ויצירה, ועל התהליך המשותף שעברו, כל אחד בנפרד.

  

זוהר סיפר בשידור על החלל הגדול שהרגיש במהלך השתתפות בסרט "מציצים" – תחושה בעקבותיה פנה ללימודי יהדות. ביום הראשון לצילומים תפס אותו גל קור והוא ראה בכך סימן משמים ליציאה לדרך חדשה. "נכנסתי לנושא כאתגר אינטלקטואלי", הוא שיחזר, "לא ידעתי שיש בורא עולם, זה היה נראה לי טירוף הדעת. אצלי הדוסים היו אינדיאנים שיורדים מהעצים, שמים קופסאות שחורות על היד".  

 

על התקופה בה החליט ליישם בהדרגה את מה שלמד, אמר: "זחלתי כמו ג'וק מסומם". הרגע הקשה ביותר היה, כמובן, היציאה הראשונה לרחוב בכיפה: "עמדתי מול המראה. זה היה נראה כמו מוות, לוותר על שבת בשרתון, על אביגדור, על הצריף, על החיים". 

 

מכה על חטא 

בשיחתו עם רנד לא היסס זוהר להביע חרטה על הדרך בה נהג בעבר, גם לאחר שחזר בתשובה. "כשהקרינו את 'הצילו את המציל' בדיזנגוף, אני כבר הייתי עמוק בתוך התהליך. אני הייתי אומלל. זה היה סרט גרוע, נוראי ממש. לא הייתי מסוגל לראות אותו מאז. במהלך הצילומים התפללתי בסוכת המציל. זה סרט שאני מתבייש בו". הוא סיפר כי למרות ההתחזקות בחר לעשות את הסרט בעיקר משום שכתב בעצמו את התסריט.

  

גם על הניסיון לחזור לטלוויזיה הוא הצטער, ואמר: "אם יש משהו שאני מתבייש בו באמת זו התכנית טלוויזיה שהנחיתי. חשבתי שעל ידי כך שאצחיק ואשעשע ואבדר אוכל להחזיר בתשובה". 

 

רנד: "למה הכישלון של הסיפור הזה כל כך כואב לך? מעל ל-40% צפייה, פריים טיים, יותר ממשחק של מכבי תל אביב!".

  

זוהר: "זה היה חילול השם עצם העובדה שהופעתי שם. פתאום צלצלו בעלי תשובה מזועזעים ממה שעשיתי שם. אז אני מתבייש בזה. אבל הכוונות היו טובות".

  

בהמשך הוא סיפר על הניסיונות לקחת את החברים יחד איתו לדרך החדשה, וגילה: "אני רק רציתי לתת דרשות ולשתף אותם בכל מה שלמדתי. שלום (חנוך), למשל, מאוד קיבל אותנו ולקח אותנו ברצינות – אבל נשאר עם הקו של 'לי זה לא נוגע'. השארתי אנטגוניזם אצל כל החברים שלי, אבל היום כבר החכמתי". על אריק אינשטיין: "הוא התרגז ונלחם בהתחלה, אבל יש לו שתי בנות שכשמגיעים לבקר אצלן אתה יושב בפינה, אין טפטים ואין טלוויזיה, אבל יש שם גן עדן מלאים בילדים. בתים מלאי חיים. הוא מרגיש את כל היופי הזה".

  

שולי רנד התוודה באזני זוהר וגילה כי התרגז כששמע בפעם הראשונה את הקלטות שהוציא לאחר שחזר בתשובה. "אני זוכר שכל כך עיצבן בתחושה שאתה נשאר איתה שאני כחילוני אפס וטיפש. היום כשאני מדבר איתך ואחר כך, יש משהו אחר... אני הרבה פעמים מדבר עליך. אני אמנם לא מכיר אותך באופן אישי, אבל ראיתי את העשייה שלך, מאיפה התחלת ולאן הגעת. השינוי הגדול שעברת, זה דבר שצריך ללמוד ממנו". בתגובה אמר לו זוהר: "אני מאוד מעריך אותך, כאדם חכם. לב רחב ורוחב אופקים יש לך". הוא הזמין את רנד להתארח בתכניתו באופן קבוע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
זוהר. הזבובים נרדמו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: זום 77
רנד. התרגז מהקלטות
צילום: זום 77
מומלצים