שתף קטע נבחר

השתמט בטיעון דתי ונידון ל-9 חודשי מאסר

צעיר שהודיע ללשכת הגיוס בשנת 2001 כי הוא "עסוק" בלימודי דת ואין לו זמן מיותר לשרת בצבא, יבלה את החודשים הקרובים בכלא. השופט הצבאי כתב בגזר הדין: "מדובר באדם שלא ראוי לפטור, שהיה כשיר לשירות ועודנו כשיר לשירות, הוא פשוט העדיף דרך נוחה יותר"

לראשונה מאז גל מעצרי המשתמטים מצה"ל בשנה האחרונה, שלח הבוקר (יום ב') שופט צבאי צעיר שהשתמט מגיוס במשך שבע שנים לתשעה חודשי מאסר בפועל - העונש הכבד ביותר שבסמכותו לקבוע. "במדינת ישראל, השירות הצבאי הוא חובה על-פי חוק ולא נושא להתנדבות", קבע השופט.

 

בחודשים האחרונים נעצרו מאות צעירים שהשתמטו משירות צבאי, חלקם הצליחו לחמוק מעונש לאחר שטענו כי לא קיבלו צו גיוס. אחרים נשלחו לכלא לתקופות של מאסר של חודשיים עד שישה חודשים. הבוקר המלחמה של צה"ל בנגע הגיעה לשיאה, לפחות בגזר הדין של ש', צעיר בן 25 ממרכז הארץ.

 

ש', בעל פרופיל 97 היה אמור להתגייס לצה"ל באוגוסט 2001, אולם העדיף שלא לעשות זאת. כמה חודשים לפני שהיה אמור לעלות על מדים שיגר מכתב ללשכת הגיוס ובו הסביר כי הוא עוסק בלימודי דת. "אני עסוק ואין לי הרבה זמן מיותר, יש לי מה לעשות עוד הרבה שנים וזה לא להיות כרגע בצבא", כתב. ש', שלא התייצב בבקו"ם, נעצר לפני כמה חודשים באקראי, כשלחובתו 2,438 ימי היעדרות מצה"ל.

 

בתביעה הצבאית התייחסו למקרה של ש' בחומרה ודרשו לקבוע את התיק בפני הרכב של שלושה שופטים, שבסמכותו לגזור עד שלוש שנות מאסר בפועל. בסופו של דבר, נקבע הדיון מול שופט יחד, רב-סרן (מיל') שאול מנהיים. התובע, סרן ניר כהן, דרש להטיל על ש' את העונש המרבי - תשעה חודשי מאסר בפועל. "תקופת ההיעדרות במקרה זה מדברת בעד עצמה, היעדרות ארוכה מאוד, של כמעט שבע שנים, שהיו מהקשות ביותר מבחינה ביטחונית".

 

התובע ציין כי ש' עשה דין לעצמו וכתב ללשכת הגיוס כי אין לו זמן לצבא. מנגד, טען סנגורו של ש', כי מרשו עסק בלימודי דת בתקופה זו והבטיח כי יבצע את המוטל עליו וישרת כעת שירות מקוצר. הוא ציין כי יש להטיל על מרשו, שהתחתן באחרונה ומצפה לילד, עונש של חודשיים-שלושה. ש' עצמו הביע בבית הדין חרטה. "עשיתי זאת בתום לב... אני רוצה לשרת במילואים וגם אלמד", הוא אמר.

 

השופט מנהיים לא השתכנע וקבע את העונש המקסימלי שבסמכותו. "המדינה הזו לא הייתה קיימת אפילו יום אחד אילו ניתן היה לנהוג בהפקרות בשאלת הגיוס", כתב בגזר הדין. "צר לי, אבל בפניי אין מקרה של אדם שבאמת ראוי לפטור, אלא אדם שניסה ולמרבה הצער הצליח להעמיד את המערכת בפני עובדה, על פני שבע שנים תמימות... מדובר באדם שהיה כשיר לשירות ועודנו כשיר לשירות, הוא פשוט העדיף דרך נוחה יותר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
נעצר באקראי. אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים