שתף קטע נבחר

המכרז לבית חולים באשדוד יפורסם בסוף החודש

יו"ר ועדת המכרזים באוצר אמר כי בסוף החודש יפורסם השלב הראשון שבו יתבצע מיון מוקדם של המועמדים להקמת ביה"ח לפי התאמה מקצועית ויכולת כלכלית. הזכיין צפוי להיבחר עד ראשית 2009

הליכי המכרז להקמת בית בחולים באשדוד ייפתחו בסוף החודש, כך הודיע היום יו"ר ועדת המכרזים באוצר גיל שבתאי שהוא הסגן הבכיר לחשב הכללי. שבתאי מסר את הדברים לוועדה של פניות הציבור של הכנסת שמובילה את המאבק להקמת בית החולים.

 

שבתאי אמר כי המכרז יתנהל בשני שלבים. בסוף החודש יפורסם השלב הראשון שבו יתבצע מיון מוקדם של המועמדים על פי תנאי הכשירות שיפורסמו. התנאים הם התאמה מקצועית ויכולת כלכלית. מי שיעמוד בתנאי הסף שייקבעו יוכל להגיש את מועמדותו לשלב השני של המכרז על עצם ההקמה.

 

להערכתו של שבתאי, מיון המועמדים בשלב הראשון יימשך כשלושה חודשים ובחירת הזכיין תסתיים לכל המאוחר שלושה חודשים לאחר מכן. לפי לוח הזמנים המתוכנן אמור הזכיין להיבחר עד ראשית 2009.  גבי הכללת מחיר הקרקע בעלות הקמת בית החולים שבתאי סירב להתחייב ורק ציין כי בשלב הראשון של המכרז ידובר רק על דרך הקצאת הקרקע.

 

ראש עיריית אשדוד צבי צילקר ביקש מנציגי האוצר לאשר למנהל מקרקעי ישראל להתחיל מייד בעבודות יישור השטח באתר המיועד להקמת בית החולים לפי תוכנית המתאר. הוא אמר כי נוכח הסחבת שהקמת בית החולים לוקה בה יש לקצר עתה את התהליכים ולא למשוך את השלב הראשון של המכרז על פני שלושה חודשים אלא להסתפק בחודשיים. הוא ציין כי מחיר הקרקע צריך להיות בעלות שלילית לאחר שהמרכיבים המסחריים הנלווים להקמת בית החולים יוזילו את העלויות.

 

סמנכ"ל משרד הבריאות יהודה רון טען כי עמדת משרדו היא שפעילות בית החולים תהיה מנותקת מהפעילות העסקית בסביבתו ולכן לקרקע לא צריכה להיות עלות כלשהי. עם זאת, הדגיש כי פיקוד העורף דורש להקים חלק מהמחלקות מתחת לפני הקרקע, מה שעלול לייקר את עלות הקמת בית החולים.  

 

מנהלת מחוז ירושלים במנהל מקרקעי ישראל, אפרת שטראוס דחתה את בקשת צילקר ואמרה כי לא ניתן להתחיל בעבודות יישור השטח כל עוד אין תוכנית מדויקת של היזם. היא ציינה כי האוצר ומועצת המנהל צריכים לקבוע את מחיר הקרקע בהחלטה ספציפית. עם זאת, לפי הערכות שמאי והעלויות שנעשו על ידי המנהל מחיר הקרקע אכן אמור להיות שלילי, מבלי להתייחס לשטחים המסחריים שייבנו בסביבת בית החולים או בצמוד לו.

 

ממלא מקום ראש העיר ויו"ר מטה המאבק בעיר להקמת בית החולים, ד"ר יחיאל לסרי חושש שהסחבת תימשך אם יחלפו יותר משישה חודשים עד לבחירת הזכיין. הוא טען כי לוח הזמנים שנמסר מרמז כי משרדי האוצר והבריאות עושים את הכול כדי לעכב את הקמת בית החולים.  

 

יו"ר הוועדה ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו) אמרה בסיכום כי חוסר ההתייחסות למחיר הקרקע במכרז עלול להשפיע על המועמדים שכן מדובר לגביהם בשיקול משמעותי ביותר. היא קבעה ישיבת מעקב נוספת בראשית אוגוסט כדי לוודא שהמכרז יצא לדרך. היא הדגישה בסיכום כי אם המכרז ייכשל הרי הממשלה תיאלץ להקים את בית החולים בעצמה, על פי החוק שהיא, לנדבר, העבירה "ואז העלויות למדינה יהיו גבוהות יותר".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אם המדינה תקים - זה יעלה יותר. חה"כ סופה לנדבר
מומלצים