שתף קטע נבחר

אולמרט ואסד במרחק נגיעה בשאנז אליזה

רק מטר או שניים הפרידו בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לנשיא סוריה, בשאר אסד, שהתארחו במצעד הצבאי ביום הבסטיליה בפריז. לחיצת יד לא היתה שם. זה היה הסוף החגיגי לוועידת מדינות הים התיכון

נדמה כי מעולם לא נראו מנהיגי ישראל וסוריה קרובים יותר: רק מטר או שניים הפרידו בצהריים (יום ב') בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבין נשיא סוריה, בשאר אסד, שהשתתפו במצעד הצבאי לציון יום הבסטיליה בשאנז אליזה בפריז. השניים לא לחצו יד. אסד השתדל להימנע אפילו מקשר עין, והפנה לאולמרט את גבו. בפגישות המדיניות בפריז, הזהיר אולמרט מפני הזרמת הנשק מסוריה לחיזבאללה.

 

שני האישים עמדו על הבמה בכיכר הקונקורד לשם זרם המצעד הצבאי משער הניצחון במורד השאנז אליזה. אולמרט עמד לימינו של סרקוזי המארח במרחק כמה אישים ואסד לשמאלו. קרוב אליהם עמד נשיא מצרים, חוסני מובארק.

 

עם תום המצעד הצבאי, רגע לפני שסרקוזי ורעייתו קרלה ברוני, עזבו את הבמה ואת השאנז אליזה, עבר סרקוזי בין המנהיגים. בשלב זה - התערבבו המנהיגים ונדמה היה לרגע שאסד ואולמרט ייתקלו זה בזה - לעיניהם של רבבות צרפתים ותיירים. אבל זה לא קרה.  

  

לצד אסד, סרקוזי ואולמרט התארחו במצעד הצבאי לציון יום העצמאות הצרפתי שורת אישים בכירים מאירופה ומהמזרח התיכון וגם מנהיגים בינלאומיים. הבולטים בהם היו - מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, נשיא מצרים חוסני מובארק, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון, נשיא לבנון מישל סלימאן וכן שליט קטאר.  


אסד ואולמרט במרחק נגיעה (צילום: רויטרס)

 

מצעד יום הבסטיליה היה הסיום החגיגי לוועידת מדינות הים התיכון. ההישג המרכזי היה הניסיון להכניס את בשאר אסד לציר המדינות המתונות והצהרת נשיאי סוריה ולבנון על החלפת שגרירויות. הכישלון היחסי: אולמרט ואסד לא לחצו ידיים. בינתיים גם אין החלטה על משא ומתן ישיר בין המדינות והן יסתפקו בהמשך המשא ומתן העקיף. 

 

ראש הממשלה נועד מוקדם יותר עם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני. השניים שוחחו בנושא הכרסום בהחלטה 1701 של מועצת הביטחון שחתמה את מלחמת לבנון השנייה.


אולמרט, מובארק והגב של אסד (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

אולמרט העלה את הצורך בתגבור כוח יוניפי"ל כדי לעצור את המשך הברחות הנשק דרך סוריה לחיזבאללה והביע דאגה מהמצב בלבנון. כמו כן תיאר בפני עמיתו האיטלקי את מורכבות המצב ברצועת עזה והעלה את דאגת ישראל מהמשך התגרענות איראן. ברלוסקוני, כך נמסר ממשרד ראש הממשלה, אמר שיתמוך בצירוף ישראל לאיחוד האירופי. אולמרט הזמין את ברלוסקוני לביקור בישראל. 

 

הערב צפויה פגישה מעניינת נוספת לראש הממשלה עם מזכ"ל האום, באן קי-מון. גם איתו צפוי לדון אולמרט במצב המדאיג בלבנון על רקע אי ישום החלטה 1701 של מוצעת הביטחון. השניים צפויים לדון גם על סיומה הצפוי של עסקת השבויים, כנראה מחרתיים. גם ממנו יבקש אולמרט לתגבר את כוח יוניפי"ל בלבנון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנופף לשלום. אולמרט
צילום: AP
מומלצים