שתף קטע נבחר

בלעדי: תעשיית חשבוניות בתעשייה האווירית

המשטרה חוקרת חשדות לפיהם עובדים בתעשייה האווירית זייפו קבלות על הוצאות נסיעות, בתי מלון וארוחות - וקיבלו החזרים בסך אלפי שקלים. ל-ynet נודע כי הפרקליטות שלחה מכתבים לעשרות עובדים, בהם מנהלי פרויקטים, עם זימון לשימוע. המשטרה התבקשה לעכב את הפרסום בגלל הסלון האווירי

פרשת הונאה גדולה נחקרת לאחרונה בתעשייה האווירית, במסגרתה עשויים להיות מוגשים כתבי אישום נגד עשרות עובדים החשודים בקבלת כספי ציבור במרמה תוך זיוף מסמכים - כך נודע ל-ynet.

 

מחקירת המשטרה - הממליצה על העמדה לדין - עולה לכאורה כי עובדים זייפו קבלות על תשלומים שונים וקיבלו החזרים בסך אלפי שקלים. בין העובדים שבמוקד החקירה: מנהלי פרויקטים ובכירים בתעשייה. הפרשה הוסתרה עד כה כדי לא לפגוע במוצרי התעשייה האווירית, שהוצגו בסלון האווירי באנגליה.

  

החקירה החלה לפני כמה חודשים, אז העבירו אנשי אגף החקירות בתעשייה האווירית למשטרה מידע בדבר חשד כי עובדים "מנפחים" הוצאות כדי לקבל החזרים בשכרם. מדובר בין היתר בעובדים שיצאו לנסיעות עבודה בשליחות התעשייה, או כאלה המקבלים החזרי הוצאות על פעילויות שהם מבצעים בארץ ובחו"ל.

 

בקשות העובדים להחזרי הוצאות כללו קבלות על ארוחות, נסיעות במוניות, אירוח בבתי מלון ועוד. חוקרי המשטרה החלו לבדוק את חשבוניות ההוצאות של העובדים, וגילו כי במקום פעלה תעשיית זיופים של ממש: בין הראיות שנאספו היו חותמות מזויפות, אישורים פיקטיביים על שהייה בבתי מלון וקבלות רבות על הוצאות שונות בחו"ל.

 

בנוסף, חשפו החוקרים "מעבדת זיוף" אותה הפעיל קרוב משפחה של אחד העובדים, שתפקידה היה לספק אישורים בגין ה"הוצאות". על פי החשד, בדרך זו הצליחו העובדים לשלשל לכיסם אלפי שקלים כדמי החזר על הוצאות שמעולם לא שילמו.

 

ניידות משטרה במפעל בלוד

קצה החוט בפרשה הגיע מהממונה על טוהר המידות בתעשייה האווירית. בנקודה זו נכנסה לתמונה יחידת ההונאה של מחוז מרכז, אשר החלה לבדוק את האירוע וזימנה עשרות עובדים לחקירה.

 

לפני כמה שבועות הפכה החקירה לגלויה, כשלשערי מפעלי התעשייה בלוד הגיעו חמש ניידות בילוש שהעבירו עשרות עובדים לחדרי החקירות. לדברי גורמים המקרובים לפרשה, הנהלת התעשייה האווירית, שחששה מהשלכות הפרשה, פנתה למשטרה בבקשה להמתין עם פרסום החקירה עד לאחר תום הסלון האווירי שהתקיים בבריטניה, במטרה שלא לפגוע במוצרי התעשייה שהוצגו במקום.

 

בימים האחרונים, עם תום החקירה, קיבלו עשרות עובדים זימון לשימוע. הידיעה על כך גרמה לתדהמה בהנהלת התעשייה האווירית בשל כמות העובדים הגדולה המעורבת בפרשה, וגם בשל העובדה כי בין החשודים ישנם מנהלים ומובילי פרויקטים.

 

ממשרד המשפטים נמסר: "תיק החקירה הגיע לפני כחודש לפרקליטות מחוז מרכז, ונמצא בימים אלה בבדיקה". בתעשייה האווירית סירבו להגיב לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפעלי התעשיה האווירית
צילום: צביקה טישלר
מומלצים