שתף קטע נבחר

הממשלה אשררה את עסקת השבויים

הממשלה אשררה את עסקת השבויים, למרות שהדו"ח על רון ארד הוגדר "לא מספק". גורמי הביטחון המליצו בישיבה לדחות את דו"ח חיזבאללה. אולמרט: "אנו מחויבים למצוא מידע על גורלו של רון ארד". השר אלי ישי: "אם ניתן היה להשיב היום את רון, כל דורשי טובת גולדווסר ורגב לא היו מונעים זאת". שלושה שרים התנגדו

בשעה שההכנות האחרונות לקראת עסקת השבויים הולכות ונשלמות, התכנסו הבוקר (יום ג') שרי הממשלה כדי לאשר סופית את העסקה, בה יוחזרו לארץ אהוד גולדווסר ואלדד רגב בתמורה לשחרור הרוצח סמיר קונטאר וארבעה אנשי חיזבאללה שנעצרו במלחמת לבנון השנייה, יחד עם גופותיהם של כ-190 מחבלים. בתום הדיון אשררו השרים את העסקה, שלושה שרים התנגדו - זאב בוים, רוני בר-און ודניאל פרידמן. במקביל, דחה בג"ץ את עתירתם של בני משפחת השוטר אליהו שחר ז"ל, שעתרו נגד שחרור הרוצח סמיר קונטאר.

 

בישיבה אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט: "קונטאר הוא רוצח מתועב - מישהו שרוצץ את גולגולתה של ילדה בת ארבע עם קת הרובה שלו. לפני ההחלטה הקודמת שקיבלה הממשלה ישבתי וקראתי את הכרעת הדין במשפטו. עשיתי זאת כדי לא להקל עם עצמי רגשית. הדברים מזעזעים. אני יודע שמחר, בלי קשר למה שהאיש הזה באמת, יראו אנשים רוקדים ברחובות ביירות בשמחה על שחרורו".

 

אולמרט הוסיף ואמר כי מדובר בהצבעה קשה: "אם יש מישהו שהצביע בישיבה הקודמת מתוך תחושה שהוא עושה דבר פופולרי - כי הקולות בדעת הקהל ובתקשורת קראו לאישור ודחפו לזה בכוח, הרי שייתכן שמחר, עם הגעת תמונות החגיגות מביירות – אותם קולות עצמם ישאלו למה שחררנו. אבל ממשלת ישראל קיבלה החלטה והכרעה בישיבה הקודמת ואנחנו צריכים להמשיך את המהלך לשחרור, זאת מבלי להפסיק להיות מחויבים למצוא מידע על גורלו של רון ארד". ראש הממשלה הודה למשפחת ארד על "העמדה האצילית" שלא להתנגד לעסקה. 

 

סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת, אלי ישי, אמר לפני כניסתו לישיבת הממשלה כי על ממשלת ישראל להמשיך ולעשות ככל שביכולתה כדי לגלות מה עלה בגורלו של רון ארד. עם זאת, אמר כי חובתה של הממשלה לאשר את עסקת השבויים. "אני סמוך ובטוח כי אם ניתן היה להשיב היום את רון, כל דורשי טובת החיילים גולדווסר ורגב לא היו מונעים את השבתו", אמר ישי.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בישיבה: "הדו"ח על רון ארד איננו תורם למידע על גורלו של הנווט. חובתנו למשפחת ארד, לעצמנו וללוחמי צה"ל להמשיך במאמץ עקבי, אינטנסיבי לברר את גורלו - עד שנגיע לתשובות. חרף כך ועם כל הכאב עלינו להמשיך לסכם ולבצע את החזרת אודי גולדווסר ואלדד רגב - וכך נעשה".

 

הרצוג: ציווי מוסרי

שר הרווחה, יצחק הרצוג, אמר כי הממשלה קיבלה החלטה קשה וכואבת אחרי חיבוטים קשים. "אך נעננו לציווי המוסרי להביא את הבנים הביתה ונמשיך לפעול כדי לקבל מידע על רון ארד. הדו"ח לא מספק והוא יוחזר באמצעות המתווכים לצד השני כלאחר כבוד. כשנביא את הבנים הביתה גם אם בצד השני יחגגו בראש חוצות. הצידוק המוסרי שלנו יגבר".

 

השר פרידמן, שהצביע נגד העסקה, אמר כי על אף התנגדותו יחתום על המסמכים הנדרשים לשחרור הרוצח סמיר קונטאר. "עמדתי ידועה והיא לא השתנתה. עם זאת, אכבד את החלטת הממשלה ובשעה הקרובה אחתום על המסמכים הנדרשים לשחרור סמיר קונטאר ואעביר אותם לנשיא לחנינה".

 

בנוסף, הממשלה דחתה את הדו"ח שהעביר חיזבאללה על הנווט השבוי, רון ארד, ובכך קיבלה המלצת ועדת ראשי השירותים - המורכבת מראש אמ"ן, ראש השב"כ וראש המוסד.

 

בתוך כך, אישרה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתחייב את המדינה לשאת בעלות מימון פעילות משפחות חיילים חטופים למען החזרת יקיריהם. "דווקא ביום זה בו אנו מלאי הערכה לפעילות המשפחות למען החטופים, חשוב שנתרגם את המילים למעשים ואני גאה שכך עשינו", אמר יוזם ההצעה, ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו)

 

ראש הממשלה ששב הלילה מפריז, הודיע בטרם המריא כי הדו"ח שמסר חיזבאללה בעניין הנווט השבוי רון ארד "אינו מספק". אמש התכנסה ועדת ראשי השירותים, בה חברים ראש המוסד, ראש השב"כ וראש אמ"ן, כדי לדון בדו"ח. בישיבה היום הם השמיעו את מסקנותיהם והמליצו לממשלה לדחות את הדו"ח שהוגש.

 

עם זאת, נראה שגם עובדה זו לא תשבש את חגיגות הניצחון של חיזבאללה, שההכנות לקראתן הולכות ונשלמות מן העבר השני של הגבול. ליד מעבר ראש הנקרה (נאקורה), שם אמורים מחר להתבצע החילופים - הקימו פעילי חיזבאללה "שער ניצחון". מדובר בקשת צהובה עם תמונות קלסתרו של עימאד מורנייה, כמוה הקים הארגון במקומות רבים בדרום-לבנון.

 

מלשכתו של הנשיא, שמעון פרס, נמסר כי הוא יחתום על מסמכי החנינה במסגרת עסקת השבויים, רק אחרי שהממשלה תאשר אותה. לפני החלטתו צפוי פרס להיפגש גם עם נינה קרן, אמו של דני הרן שנהרג בפיגוע שביצע סמיר קונטאר בנהריה בשנת 1979. כמו כן, נמסר כי החנינה מותנית בזיהוי ודאי של החיילים החטופים.


פורסם לראשונה 15/07/2008 10:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממשלה תחליט. ארכיון
צילום: AP
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אהוד גולדווסר
מומלצים