שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר האיראני: האויב לא יוכל לחדור

"אם יינקט צעד כלשהו נגד שלמותה הטריטוריאלית של איראן, חיל האוויר האיראני יגיב עד השמדתם המלאה של התוקפים", אמר מפקד החיל. הוא הודיע שבקרוב ייערך תרגיל גדול "כדי ליצור הרתעה". בפועל נחשב החיל למיושן מאוד

מפקד חיל האוויר של צבא איראן, אחמד מיקאני, הצהיר היום (ג') כי "שום אויב לא יוכל לחדור בחופשיות למרחב האווירי של איראן, משום שהתגובה של חיל האוויר האיראני תשמיד אותו". מיקאני הודיע שבקרוב יערוך חיל האוויר האיראני תרגיל בשם ""מגיני שמי האזור", שבו ישתתפו מטוסי החיל "כדי להציג את יכולת הקרב וההגנה של חיל האוויר וכדי ליצור הרתעה". דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס".

 

המפקד האיראני התייחס לאיומים האחרונים מצד ארה"ב וישראל בדבר תקיפת מתקני הגרעין באיראן ואמר כי הם נועדו להפחיד את איראן ולהפעיל עליה לחץ. לדבריו, "אם יינקט צעד כלשהו נגד שלמותה הטריטוריאלית של איראן, חיל האוויר האיראני יגיב בזמן הקצר ביותר ובצורה המוחצת ביותר, עד השמדתם המלאה של התוקפים".


"סאעקה" באוויר (צילום ארכיון: רויטרס)

 

חיל האוויר של צבא איראן נחשב למיושן והוא מחזיק ברשותו מטוסי קרב אמריקנים ישנים כגון F4, F5 ו-F14. אחת הבעיות המרכזיות של החיל היא השגת חלפים. בעקבות החרם האמריקני, מטוסי החיל אינם מתוחזקים כראוי וקיים מחסור בחלפים עבורם. כפועל יוצא מזה, מדי פעם ישנם דיווחים על התרסקויות של מטוסים איראניים. בשבוע שעבר, למשל, דווח כי מטוס קרב מסוג F5 התרסק במחוז חוזיסטן שבדרום-מערב איראן, ושני טייסיו נהרגו.

 

בשנים האחרונות ניסו האיראנים להתגבר על החרם הצבאי באמצעות הסתמכות על ייצור עצמי והציגו מטוסי קרב שנבנו על בסיס דגמים של מטוסים מן המערב. בין השאר הוצגו מטוסי "אזרחש" ו"סאעקה" שלטענת האיראנים מבוססים על ייצור עצמי בלבד, אולם מומחים במערב מטילים ספק בכך. ברשות חיל האוויר גם מטוסי תקיפה רוסיים מסוג סוחוי ומיג וכן קבוצה של כ-20 מטוסי מיג עיראקים שנשלחו למשמורת באיראן בזמן מלחמת המפרץ הראשונה, אך לא הוחזרו עד עצם היום הזה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-14 במפרץ הפרסי. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים