שתף קטע נבחר

מתנגדים לדרווין? לא באקדמיה

האוניברסיטה העברית ביטלה מפגש פיוס בין-דתי שתוכנן לאתמול. הסיבה הרשמית: האירוע לא תואם ו"הכיתה תפוסה", אך דיקן הפקולטה מודה בשיחה עם ynet: "בכל מקרה לא היינו מארחים אירוע שתומך בתעמולה אנטי-דרוויניסטית". האורחים המוסלמים: "האוניברסיטה מקבעת את הדימוי הקיצוני של האיסלאם; זו דרך לא דמוקרטית להתמודד עם רעיונות"

דו קיום, גירסת האוניברסיטה: קבוצת אנשי דת מוסלמים שהגיעה ארצה מטורקיה כדי להשתתף במפגש פיוס בין-דתי באוניברסיטה העברית, טוענת כי דיקן הפקולטה למדעי החברה סירב לאשר את קיום האירוע והודיע על ביטולו בהתראה קצרה. הדיקן, פרופ' בועז שמיר, נימק זאת בהיעדר תיאום מסודר בין אגודת הסטודנטים, שארגנה את האירוע, למזכירות הפקולטה, אולם בתכתובת שהגיעה לידי ynet מודה שמיר בפני המרצים המוסלמים כי "בכל מקרה לא היינו מארחים אירוע שתומך בתעמולה אנטי-דרוויניסטית". 

 

המרצים ד"ר אוקטר בבונה וד"ר חיאט גונדוגדו, נציגי "הקרן למדע ומחקר" מאיסטנבול, הגיעו לישראל ביוזמה משותפת של הקרן ושל תא הסטודנטים של "האגודה למפגש בין-דתי", ותכננו לשאת דברים בשני מפגשי פיוס בין יהודים למוסלמים - בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת תל אביב. בהרצאתם הם ביקשו לדבר על קירוב לבבות בין שתי הדתות ולצאת נגד הטרור האסלאמי, אך בהזמנה צויין כי הם ידברו גם נגד התיאוריה הדרוויניסטית של מוצא המינים.  

באוניברסיטה יש כנראה מי שלא אהב את הבמה שניתנה לקרן העוסקת בהפצת התפיסה הבריאתנית של היווצרות העולם ונשיאה שולל בספריו את הדרוויניזם. אתמול בבוקר, שעות ספורות לפני האירוע, הודיע דיקן הפקולטה למדעי החברה, פרופ' בועז שמיר, כי הכינוס לא יתקיים. 

 

"לא היינו מארחים אירוע אנטי-דרוויניסטי"

בדואר אלקטרוני ששלח למארגנים כתב שמיר כי מדובר בבניין השייך לפקולטה וכי "לא ניתן לערוך פגישה זו או אחרת בשעה 18:00 או בכל זמן אחר". בקרן טענו כי המפגש תואם מראש, והדיקן השיב כי הכיתה תפוסה על ידי הסטודנטים והוסיף: "בכל מקרה לא היינו מארחים אירוע שתומך בתעמולה אנטי-דרוויניסטית". בהמשך התכתובת הבהירו המארגנים נושא התיאוריה הדרוויניסטית שורבב בטעות לתוכניה ואין כוונה לעסוק בסוגיה בכינוס, אף פרופ' שמיר עמד על כך שהוא לא יתקיים. 

 

ב"קרן למדע ומחקר", מחו על ביטול ההרצאה וטענו כי "האוניברסיטה העברית בוחרת לקבע את הדימוי הקיצוני של האסלאם ומונעת מאיתנו להפיץ מסר של שלום. אנו רואים בכך דרך לא דמוקרטית להתמודד עם רעיונות". 

 

חברם של המרצים הטורקים, אהוד טוקטלי, הביע בשיחה עם ynet זעזוע מכך שדווקא בישראל הנאבקת כל-כך בחרם האקדמי נלחמים כך ברעיונות אחרים והוא סבור כי על האוניברסיטה להתנצל כלפי המרצים שהגיעו במיוחד כדי להשתתף בכינוס. "אם לא באקדמיה, איפה יהיה חופש דעות? מדובר בשני מדענים רציניים ולא סתם במטיפי דת מהטליבן".

 

מנכ"ל האגודה למפגש בין-דתי, יהודה סטולוב, הוסיף כי "המטרה הייתה לדבר על שיתוף פעולה בין מוסלמים ליהודים למען שלום ונגד טרור. בכלל לא תכננו לדבר שם נגד דרוויניזם. לרוע המזל, ההתנגדות לדרוויניזם השתרבבה בטעות לרשימת הנושאים שהופיעו בהזמנה שנשלחה בדואר האלקטרוני, וזה מה שגרם לביטול האירוע".

  

תגובת הדיקן

דיקן הפקולטה למדעי החברה, פרופ' בועז שמיר, טוען בשיחה עם ynet כי הרקע לביטול ההרצאה הוא טכני. "ההרצאה לא תואמה איתנו, ובאולם בו היא עמדה להתקיים מתקיים באותו זמן שיעור. אני שמעתי על ההרצאה אתמול, לאחר שמספר אנשי סגל הביעו תמיהה על כך שהאוניברסיטה מארחת הרצאה היוצאת כנגד הדרוויניזם". 

 

סטולוב לא מקבל את ההסברים ואומר: "אני בטוח שאפשר למצוא אולם אחר ב-6 בערב, אם אין סיבה עמוקה יותר לביטול. בתכתובת בינינו טען שמיר כי בכל מקרה הם לא היו מארחים אירוע שמפיץ תעמולה אנטי-דרוויניסטית". 

 

עוד כתבות בנושא:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דע מאין באת?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
דרווין. האירוע בוטל
צילום: איי פי
מומלצים