שתף קטע נבחר

כוכב הקופים

דתיים מכל הדתות לא משתגעים על צ'ארלס דארווין. אסף וול חושב שזה פשוט מפני שכולנו דומים לקופים

כאדם אסוציאטיבי, עלולים מראות, שירים ואפילו ריחות מסוימים להעלות ולהציף במוחי הרהורים בהקשרים נפתלים. כך בדיוק קרה לי כאשר חזיתי אתמול באוהדי הכדורגל ומשום מה עלתה בזיכרוני משום מה דווקא דמותו של צ'ארלס דארווין. כן, אותו צ'ארלס המהווה מטרה ראשונה במעלה לחיצי הלעג של רבנים, מחזירים בתשובה ושאר מזוקני-דת משלל דתות ואמונות.

 

מדוע מפחדים רבים כל כך משיטתו של דארווין? מדוע מתכחשים אנשי הדת לתורת האבולוציה? את התשובה יש לחפש כנראה בדמיון המפתיע שבין בני האדם לקופים הגדולים. בטוחני כי מי שצפה בערוץ הטבע בבבונים המשליכים בזעם אבנים, מצא דמיון לתופעה בקרב קבוצות אנושיות. גם טיפוסים כאחמדינג'אד לא ממש תורמים לתחושת הבידול. ברם, כנראה שאין מדובר רק בדמיון חיצוני אלא גם בעניין גנטי. השמועות בעניין זה מספרות כי הקרבה הגנטית בין האדם לשימפנזה עולה על הקרבה שבין שניצל עוף לשניצל הודו ובין פינצ'ר לאמסטף.

 

כידוע, אין איבה גדולה מזו הפורצת בין אחים. אלו הדומים איש לרעהו מתעבים זה את זה בצורה חריפה יותר. אין לי ספק כי ההתכחשות לתורת האבולוציה הנתלית באילנות מסורתיים-תיאולוגיים, נובעת למעשה ממניעים פסיכולוגיים קטנוניים וזו היתה דועכת מיד, לו היו טוענים המדענים כי אנו קרובי משפחה של הדולפינים למשל ולא של הקופים.

 

אבל לא רק הדמיון לקופים מדריך את מנוחתם של המאמינים. ישנה סיבה נוספת והיא חזרתו של דארווין על אותו החטא שבו חטא לפניו גליליאו, זה שהוכיח כי לא אנו העומדים במרכז ואילו שאר העולם סובב סביבנו, אלא להפך. כזכור, הגיבה האינקוויזיציה בקרירות לעניין. כך פעל גם דארווין אשר הוריד את האדם מדרגת "נזר הבריאה" והושיבו על אותו הספסל יחד עם טיפוסים מפוקפקים כמו יתוש האנופלס, מוש השור, גארפילד החתול ופומבה החזיר.

 

אין צורך לגייס דוגמאות של דוֹדים חביבים כהיטלר או סטאלין, כדי להטיל ספק בקשר שבין התואר "נזר הבריאה" לבני האדם. לי, למשל, מספיק להתבונן במבקרים ליד כלוב הבבונים בגן החיות. הצווחות, היללות, התנועות המגונות, השלכת הפיצוחים והקליפות, כל אלו מגיעים בדרך כלל מהצד המכנה את עצמו "נזר הבריאה". אז אני שואל את עצמי האם זה הטוֹפּ שאלוהים מסוגל להגיע אליו? זה הנזר?

 

דווקא ייתכן שכן. בניגוד לתפיסה הרווחת, התואר "נזר הבריאה" (בדומה ל"עם סגולה") אינו תואר הרומז לעליונות אלא לאחריות. על האדם מוטלת האחריות לסביבתו, אחריות ששאר הברואים אינם ערים לה. הבעיה היא שבני האדם מעדיפים להתעלם מאחריותם. לא זו בלבד, אלא שהם אף מזיקים לסביבתם יותר מבעלי חיים אחרים. הנזר, יונח על ראש האדם רק אם יגלה אחריות. זה שלא יעשה כך יישאר עם נזר וירטואלי בלבד. הוא יאבד את ממלכתו, יכחיד את העולם ואת האנושות - דבר שלהערכתי יתרחש בעגלא ובזמן קריב, "בקרוב בימינו ממש".

 

למרות החורים שבה, תורת האבולוציה היא עדיין ההסבר הטוב ביותר למתרחש בעולמנו. כלל לא ברור לי מדוע אנשים שעיניהם בראשם מתאמצים כל כך להכחישה. הרי רוב מכחישי האבולוציה מעולם לא פתחו את "תורת המינים" של דארווין וכל שהם יודעים לצטט מתורה זו הוא כי האדם בא מהקוף, (לא כך נטען במקור), ושהחזק שורד (שקר).

 

ההכחשה הזו של היות האדם חלק בלתי נפרד ושווה מן הטבע, באה להוריד מעליו את האחריות על עולמו. אין בכך כל צורך. איני רואה כל סתירה בין ההסבר הדתי למדעי, שהרי מדובר בשני משחקים נפרדים בעלי חוקים שונים בתכלית: אמונה ומדע. באופן אישי, די ברור לי כי קיימת קירבה בין האדם לקוף ובטוחני כי רבים מהטוקבקיסטים כאן יסייעו בהוכחת העניין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוף אחרי בנאדם או בנאדם אחרי קוף
צילום: דלית שחם
צילום: אלי אלגרט
מוכיחים את תורת האבולוציה? ביציע
צילום: אלי אלגרט
מומלצים