שתף קטע נבחר

זרם חינוך חדש בישראל: הזרם הממלכתי המשלב

הזרם החדש, שיתווסף לזרם הממלכתי, הממלכתי-דתי ומערכות החינוך של ש"ס ואגודת ישראל, ישים דגש על תכנים יהודיים. על פי החוק, על מנת להפוך מוסד ממלכתי למוסד ממלכתי משלב יהיה צורך בהסכמת שני שליש מהוריי התלמידים בביה"ס. ח"כ מלכיאור: זו התשובה לפילוג והקיטוב

דתיים וחילוניים בבית ספר אחד: מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה שנייה ושלישית חוק להקמת זרם חינוך חדש בישראל - זרם החינוך הממלכתי המשלב. מדובר בזרם חמישי במספר, בנוסף לזרם הממלכתי, הממלכתי-דתי, מעיין החינוך התורני של ש"ס ומערכת החינוך העצמאית של אגודת ישראל.

 

הזרם הממלכתי המשלב היא מסגרת חינוך ממלכתית שתשלב בתוכה תוכנית של לימודי יהדות מוגברים ותשים דגש על עיסוק בזהות היהודית. על פי החוק, על מנת להפוך מוסד ממלכתי למוסד ממלכתי משלב, יידרש רוב של לפחות שני שליש מהוריי התלמידים בבית הספר.

 

תלמידי החינוך היהודי המשלב יהנו מכמה תנאים מיוחדים, אשר יאפשרו להם לממש את ייחודו של הזרם. בין היתר, יזכה בית הספר לרכז יהדות אשר תפקידו יהיה לעזור למערכת להטמיע את הזהות היהודית בחיי המוסד וקהילתו. בנוסף, תוקם מועצה לחינוך היהודי המשלב - אשר תהיה אחראית על תכני בית הספר, תוכניות הלימודים ואורח החיים במוסד.

 

יוזם החוק, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה), אמר כי הקמת הזרם המשלב הינה התשובה לפילוג ולקיטוב הערכי ההולך וגובר של החברה הישראלית. "אני מאמין כי תוך מספר שנים יהיה החינוך היהודי המשלב הכיוון הדומיננטי של החינוך בישראל.

 

"המהפכה החינוכית שהחלנו בה היום תאפשר למצוא בסיס יהודי ערכי, רחב ומשותף לדור שגדל במדינת ישראל. זהו שילוב של ערכים יהודיים מסורתיים עם ערכים אוניברסליים, אשר יסייע באיחוי קרעי החברה בישראל", הוסיף מלכיאור.

 

יוזמת אחרת של החוק, ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו), אמרה כי "מדובר בחוק חשוב שהשלכותיו נוגעות לכולנו ברמת הפרט, העם והמדינה. בעזרת החוק המבורך הזה גם הציבור החילוני שהפרוטה אינה מצויה בכיסו, יקבל העשרה יהודית ערכית ונשיב ולו במעט את החיבור בין העם היהודי לתרבותו, לערכיו ולנכסי צאן הברזל שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלכיאור. איחוי הקרע בעם
צילום: יואב גלאי
צילום: דודי ועקנין
חיבור בין העם לתרבותו. טרטמן
צילום: דודי ועקנין
מומלצים