שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "ד"ר מוות יילכד בשבועות או בחודשים הקרובים"

  כך אמר ל"דיילי טלגרף" ציד הנאצים אפרים זורוף, לאחר שובו מהמסע שערך לצ'ילה וארגנטינה בעקבותיו של אריברט היים, רופא שעבד בשירות הנאצים המכונה "ד"ר מוות ממטהאוזן". לדבריו, הטבעת סביב היים החלה להתהדק, ותושבים מקומיים החלו למסור מידע לשלטונות, לאחר שדווח בתקשורת על גובה הפרס הכספי שהושם על ראשו

  המבוקש הנאצי המכונה "דוקטור מוות ממטהאוזן", אריברט היים, יילכד בשבועות או בחודשים הקרובים - כך טענו ציידי נאצים ממכון ויזנטל עם תום מסעם לצ'ילה וארגנטינה שנועד להביא ללכידתו של היים.

   

  העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח הבוקר (ד') כי הצוות שנשלח לדרום אמריקה כדי להתחקות אחר עקבותיו של היים התמקד באזור הרי האנדים בפטגוניה - שם, להערכת ציד הנאצים אפרים זורוף, מסתתר היים בן ה-94. "אדם בגילו לא יכול לחיות בגפו", אמר זורוף לעיתון.

   

  אריברט היים מדורג בראש רשימת עשרת הנאצים המבוקשים ביותר שפרסם המכון ערב יום השואה. הוא הואשם שלא בפניו בגרמניה ברצח מאות יהודים בשלושה מחנות ריכוז ומוכר כמי שביצע ניסויים מחרידים בגופם של אסירים במחנות. היים האוסטרי היה רופא שרצח מאות אסירים במחנה הריכוז מטהאוזן כשהזריק דלק או רעל ללבם, וגם נהג להוציא איברים מגופם של קורבנותיו בלי שימוש בחומר הרדמה. הוא גם היה ידוע כמי ששמר גולגולת של גבר שראשו נערף והשתמש בה כמשקולת לניירות.

   

  היים נעלם ב-1962, בטרם החל ההליך המשפטי נגדו ונמלט מהחוק זה 46 שנים. מאז העריכו אנשי מכון ויזנטל כי הוא מסתתר בדרום אמריקה. מכון ויזנטל הציע פרס בסך 450 אלף דולר על ראשו של היים במסגרת מסע ציבורי להבאתם לדין של פושעי מלחמה נאצים נמלטים  כדי שלא ימותו מבלי להיענש על מעשי הזוועה שביצעו. משפחתו טוענת כי הוא מת ב-1993.

   

  זורוף סיפר לעיתון כי במסעו לצ'ילה וארגנטינה, נפגשו חברי צוותו עם פקידי ממשל מקומיים ועם רשויות החוק, ולדבריו, לכידתו של היים קרובה, ותתבצע "בשבועות הקרובים,

  או לכל היותר, בחודשים הקרובים". לדבריו, הרשת סביב היים החלה להתהדק בזכות מידע שמסרו אזרחים - לאחר שכלי התקשורת דיווחו על גובהו של הפרס על ראשו של היים.

    

  מאות נאצים ביקשו מקלט באמריקה הלטינית לאחר מלחמת העולם השנייה. רבים מהם הגיעו לארגנטינה, אך גם לצ'ילה וברזיל. יוזף מנגלה, "מלאך המוות" מאושוויץ, נמלט אף הוא לארגנטינה וחי בפרגוואי עד שמת בברזיל ב-1979. בעיר ברילוצ'ה, על הגבול בין ארגנטינה לצ'ילה, נלכד פושע מלחמה נאצי אחר - אריך פריבקה - ב-1994. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים