שתף קטע נבחר

"UBS ובנק בליכטנשטיין סייעו לאמריקאים עשירים להעלים מס"

תת ועדה של הסנאט האמריקאי קבעה כי UBS הסתיר עד 17.9 מיליארד דולר עבור 19 אלף אמריקאים, ו-LGT "טיפח תרבות של סודיות והטעיה", והעניק שמות קוד ללקוחות האמריקאים

הבנק השוויצרי UBS ובנק ליכטנשטיין LGT סייעו לאמריקאים עשירים שרצו להסתיר את בעלותם על חשבונות כדי להעלים מסים. כך לפי תת ועדה של הסנאט האמריקאי. לטענת תת הועדה העוסקת בחקירות בדו"ח חדש, UBS - שחטיבת ניהול ההון שלו היא הגדולה בעולם - הסתיר עד 17.9 מיליארד דולר עבור 19 אלף אמריקאים שלא הצהירו על נכסים בפני רשות המסים (IRS).

 

לטענת הוועדה, LGT, שנמצא בבעלות משפחת המלוכה של ליכטנשטיין, "טיפח תרבות של סודיות והטעיה", והעניק שמות קוד ללקוחות האמריקאים. לפי הדו"ח, "UBS פתח אלפי חשבונות לקוחות בשוויץ שנמצאים בבעלות של לקוחות אמריקאים ובהם נכסים בהיקף של מיליארדי דולרים, ואינם מדווחים לרשויות המס בארה"ב". הוועדה פתחה היום בהליך של שימועים על בנקים שמשמשים כמקלטי מס.  

התביעה והרשויות בארה"ב חוקרים את UBS, שמשתף פעולה עם החוקרים. ברדלי בירקנפלד, בנקאי לשעבר בבנק השוויצרי, הודה בחודש שעבר שסייע למיליארדר איגור אולניקוף להעלים מסים. בירקנפלד אמר שקשר קשר עם הבנקאי מריו סטאגל מליכטנשטיין לצורך העניין.  

 

LGT נמצא בליבה של שערוריית מס, שהובילה לפתיחת חקירות על ידי כתריסר מדינות. השערורייה פרצה לאחר שעובד לשעבר בבנק הליכטנשטייני מכר לממשלת גרמניה דיסק שגנב שהכיל מידע על אלפי חשבונות סודיים. לפי הדו"ח, שני הבנקים הפרו הסכמים עם רשות המסים האמריקאית שדורשים מעקב אחרי נכסים זרים של לקוחות אמריקאים.  

 

הבנק הליכטנשטייני מסר בתגובה כי LGT "תמיד מציית וימשיך לציית לחוקים ולתקנות הרלוונטיים". מהבנק נמסר כי תת הוועדה בחנה את הנתונים מסביבה רגולטורית "שונה לחלוטין", וציטטה "מקרים בודדים", ש"אינם משקפים את האופן שבו LGT בדרך כלל מנהל את עסקיו היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים