שתף קטע נבחר

גיאורגיה: הבדלנים באבחזיה סירבו לסיום הסכסוך

הגרמנים הציעו פתרון לפליטים הגיאורגים כמו גם למעמדו של מחוז המריבה. מנהיג הבדלנים לא מוכן להתפשר: "אבחזיה היא מדינה עצמאית"

הבדלנים באבחזיה דחו הבוקר (יום ו') את ההצעה בעלת שלושת השלבים שהציע שר החוץ הגרמני, פרנק-וולטר שטיינמאייר, במטרה להביט לסיום הסכסוך בין גיאורגיה לבין מחוז הבדלנים.

 

אבחזיה הכריזה על פרישתה מגאורגיה במהלך שנות ה-90, לאחר פירוק ברית המועצות. רוסיה, שהציבה במחוז כוחות שמירת שלום, מספקת סיוע כלכלי וצבאי למורדים, שנלחמים בכוחות הגיאורגים.

 

"ההצעה הגרמנית לא מקובלת עלינו", אמר מנהיג הבדלנים, סרגיי באגאפש. הוא אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שערך לאחר שיחות שניהל עם שטיינמאייר בעיירה גאלי שבגבול מחוז אבחזיה וגיאורגיה.

 

תוכנית שלושת השלבים הגרמנית כוללת הכרזה הדדית על הפסקת האלימות בין שני הצדדים והשבתם לביתם של כ-25 אלף גיאורגים שגורשו מאזבחיה בשנות ה-90 של המאה הקודמת.

 

בכירים גיאורגים הבהירו כי הם מעוניינים שהתוכנית תכלול גם הצהרה לפיה מחוז אבחזיה יישאר חלק בלתי-נפרד מגיאורגיה,

הצהרה לה מסרבים הבדלנים בכל תוקף. "אנחנו לא עומדים לנהל דיון על מעמדה של אבחזיה", אמר באגאפש. "אבחזיה היא מדינה עצמאית".

 

שטיינמאייר אמר לאחר פגישת השניים כי "עמדות שני הצדדים רחוקות מאוד. עלינו ליצור את התנאים לדיאלוג". בהמשך היום יטוס שטיינמאייר למוסקבה, שם יפגוש את עמיתו הרוסי, סרגיי לברוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משקיפים רוסים וחיילים גיאורגים באבחזיה
צילום: AP
מומלצים