שתף קטע נבחר

טלנסקי ביקש: די לחקירה; ביהמ"ש: ממשיכים

עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף" ביקש מבית המשפט לשחררו ביום ראשון, כדי לשוב לארה"ב, תוך התחייבות להתייצב במועד אחר להמשך החקירה הנגדית. פרקליטו של אולמרט: "אנחנו צריכים אותו לפחות עד יום שלישי. אלו החמישה ימים שביקשנו". השופטים דחו את הבקשה. מקורבי רה"מ: "בעדותו הופיעו מספר סתירות"

"כשהגעתי לפה חשבתי שהחקירה הנגדית תיארך שלושה ימים, אין לי את האנרגיה להישאר אחרי יום ראשון". כך אמר בצהריים (יום ו') במהלך החקירה הנגדית עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף", משה טלנסקי. שופטי בית המשפט יצאו להתייעצות וכעבור כשעה - דחו את בקשתו. ביום ראשון, שבו תימשך העדות, חל צום י"ז בתמוז. טלנסקי הוא אדם שומר מצוות וצפוי לצום באותו יום.

 

"חודשים זה הטריד אותי, את משפחתי והטריד את עסקיי", הוסיף טלנסקי טרם ההחלטה וביקש את עזרת בית המשפט כדי לשחררו לביתו שבארה"ב, תוך התחייבות לשוב לארץ להמשך החקירה הנגדית במועד מאוחר יותר. במהלך הדיון הוא נראה עייף והתקשה לשבת לאורך זמן רב.

 

עו"ד רועי בלכר, המייצג את ראש הממשלה אהוד אולמרט בדיון, אמר בתגובה: "אנחנו צריכים אותו לפחות עד יום שלישי. אלו החמישה ימים שביקשנו". 

  

פרקליטו של טלנסקי, עו"ד ז'ק חן, אמר כי יש להתחשב במה שעובר עליו: "לא קל לו לשבת כל כך הרבה זמן ולהיחקר". פרקליט המדינה, משה לדור, אמר בנוגע לבקשתו של טלנסקי: "עדות מוקדמת צריכה להישמע ברציפות. זו ההחלטה שהתקבלה בעבר בבית המשפט העליון. אפילו לא פנו לתביעה כדי לשמוע את דעתנו, כי דעתנו ידועה".

 

לאחר התייעצות הודיע עו"ד נבות תל צור כי אין להם עניין לחקור עד במצוקה ולהשאיר את ההחלטה לשיקול דעת בית המשפט. שופטי בית המשפט יצאו להתייעצות בנושא ולבסוף - דחו את בקשת העד. החקירה הנגדית תימשך לפיכך עד יום שלישי, בשבוע הבא.

 

עו"ד זהר לטלנסקי: אני מרחם עליך

קודם לדברים המשיכו עורכי דינו של אולמרט, בראשות אלי זהר, בניסיון לקעקע את אמינות גרסאותיו של טלנסקי בחקירת המשטרה ובבית המשפט. הם הציגו מה שלטענתם נראה כסתירות מהותיות בין הדברים שמסר עד המפתח, ובאחד השלבים אף הטיח בו עו"ד זהר: "אני מרחם עליך".

 

מקורבי אולמרט אמרו בתום הדיון כי אין ספק שאמינותו של טלנסקי לאחר העדות "עורערה לגמרי. מדובר באדם שמשחק בכסף מזומן". לדברי עו"ד בלכר: "בעדות הובאו מספר סתירות לגרסאות של טלנסקי, הן במשטרה והן בבית משפט, וטלנסקי בעצמו לא ידע להסביר את הסתירות הללו".

 

בשלבים מוקדמים יותר עלה הדיון לטונים צורמים, כאשר פרקליטיו של אולמרט ניסו לחייב את טלנסקי להציג לבית המשפט את הרשימות שערך לעצמו, אודות מתן כספים לגורמים שונים, כמו גם את דו"חות מס ההכנסה שלו מעשר השנים האחרונות.

 

הדבר עורר את זעמו של פרקליט המדינה, משה לדור, שאמר: "אנחנו מתעסקים בדברים בלתי רלוונטיים לחלוטין לחקירה. מבקשים דרך להרתיח את העד, אני קורא לשים באיזשהו שלב נקודה לעניין הזה".

 

דרישת הפרקליטים לטלנסקי שיציג את רישומיו עוררה גם את זעמו.

"גם אם לקחתי והעברתי כספים בין החשבונות - מותר לי", אמר להם.

 

בתום הדיון התייחס עו"ד זהר לארועי היום ואמר: "הראינו שבכל הקמפיינים שלהם העביר כספים יש דיווחים מדויקים ויש תשלומים מסודרים. כמו שהצלחנו היום - נמשיך כך ביום ראשון וונפריך את סיפור ההוצאות וההלוואות".

  

מקורביו של טלנסקי אמרו בתום הדיון: "גם אחרי היום השני לחקירה מתברר שאין מחלוקת על העברת כספים לאולמרט וקבלתם על ידו. הניסיון להסית את הדיון לשאלות שוליות הנוגעות לדרכי התשלום נועד לבלבל את השופטים והציבור. החקירה העלתה בברור שאולמרט קיבל כסף הן במזומן והן בצ'קים".


פורסם לראשונה 18/07/2008 13:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי. רוצה הביתה
צילום: גיל יוחנן
עו"ד זהר. מרחם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים