שתף קטע נבחר

ההיי-טק נחלש: רק 41% מהייצוא התעשייתי

זאת לעומת 47% מהייצוא התעשייתי בשנים האחרונות. ענף הכימיקלים, המהווה 22% מהייצוא, עלה ב-47% והסתכם ב-4.4 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2008. הייצוא התעשייתי עלה ב-25%

יצוא ההיי-טק מהווה 41% בלבד מכלל הייצוא התעשייתי במחצית הראשונה של 2008, לעומת 47% בממוצע בחמש השנים האחרונות, כך עולה מבדיקה שנערכה עבור "כלכליסט" על ידי מכון היצוא, בראשות יחיאל אסיה. השינוי במגמה נובע מההיחלשות הנמשכת של הדולר. לדברי כלכלני מכון הייצוא, לא מן הנמנע כי מדובר בתחילתו של שינוי והתחזקות התעשיות המעורבות, ובראשן הכימיקלים, על חשבון תעשיית ההיי-טק.

 

יצוא ציוד ההיי-טק (ללא תוכנה) הסתכם במחצית הראשונה של השנה בכ-8.4 מיליארד דולר, עלייה של כ-12% לעומת התקופה מקבילה ב-2007. ענף ההיי-טק, הכולל יצוא רכיבים אלקטרוניים, ציוד תקשורת אלקטרוני ותרופות, הוא עדיין ענף הייצוא המוביל בישראל, למרות השחיקה. הענף המוביל ביצוא ההיי-טק הוא ענף התרופות, שהסתכם בכ-2.3 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2008, עלייה של 42% מהתקופה המקבילה ב-2007. הענף מהווה כ-28% מיצוא ציוד ההיי-טק וכ־11% מכלל היצוא התעשייתי.

 

כאמור, מי שמאיימות על בכורת ההיי-טק הן תעשיות טכנולוגיה מעורבת עילית (כימיקלים, מכונות וציוד), המהוות כיום 31% מהייצוא התעשייתי, לעומת 27% במחצית הראשונה של 2007. הענף המוביל ביצוא תעשיות מסוג זה הוא ענף הכימיקלים, שהוא גם הענף העיקרי בייצוא התעשייתי הכולל. הענף מהווה כ-71% מתעשיות טכנולוגיה מעורבת עילית וכ-22% מכלל הייצוא התעשייתי. יצוא כימיקלים הסתכם בכ-4.4 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2008, עלייה של כ-47% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. העלייה הושפעה בין היתר מעליית המחירים העולמית בתחומי הכימיקלים והדשנים.

 

ענף תעשייתי נוסף שחלקו היחסי התחזק במחצית הראשונה של השנה הוא תעשיות הטכנולוגיה המעורבת מסורתית (גומי ופלסטיק, מתכת, כרייה וחציבה). ענף זה מהווה כיום 22% מהיצוא התעשייתי, לעומת 18% ב-2006 כולה. הענף המוביל בייצוא הטכנולוגיה המעורבת מסורתית הוא ענף המתכות, שהסתכם ב-1.3 מיליארד דולר, בין היתר בגלל עליות המחירים בתחום.

 

גם חלקה של התעשייה המסורתית (מזון, טקסטיל, עץ ודפוס) מהיצוא התעשייתי התכווץ במחצית הראשונה של השנה ל-6%, לעומת 6.5% בתקופה המקבילה ב־2007.

 

התמונה הכללית של היצוא התעשייתי מלמדת על צמיחה נאה במחצית הראשונה של השנה, למרות משבר הדולר וההאטה בשווקים. בתקופה זו הסתכם היצוא התעשייתי ב-20.3 מיליארד דולר, עלייה של 25% לעומת המחצית הראשונה של 2007.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבטלנה ברגר
עלייה בייצוא כימיקלים
צילום: סבטלנה ברגר
מומלצים