שתף קטע נבחר

כל סודות החיים ב־142 סרטים (פרוייקט בשלושה חלקים ארוכים)

האם יש אלוהים, מה זאת אהבה, ועוד שאלות גדולות שהקולנוע כבר מצא להם תשובה

1. מהי משמעות החיים?


"מה אכפת לך מה יגידו, בואי נתחתן"

 

"בזמן שאנחנו ממתינים למונית אתן לך את השיעור היומי: אל תקשיבי למה שאומרים המורים שלך. פשוט אל תשימי לב. רק תראי איך הם נראים, וככה תדעי איך החיים באמת הולכים להיות" ("פשעים ועבירות קלות")

 


"בוא'נה, כמה ערבים יש בעכו הזאת"

 

"היי, רוצה לשמוע את פילוסופיית החיים שלי? תעשה את זה לו לפני שהוא יעשה את זה לך" ("חופי הכרך")

 


"שלום, בנק הזרע?"

 

"הדבר שקשה לעשות והדבר הנכון לעשות הם בדרך כלל אותו דבר. שום דבר שיש לו משמעות הוא לא קל. ל'קל' אין זכות קיום בחייהם של אנשים מבוגרים" ("החזאי")

 


"אין, בחיים אני לא עובר תיאוריה"

 

"טכניקות מוצעות לחיילי המארינס כדי להילחם בשעמום ובבדידות: אוננות. קריאת מכתבים מאת נשים וחברות בוגדניות. ניקוי הנשק. אוננות נוספת. חיבור מחדש של ווקמן. ויכוחים על דת ומשמעות החיים. דיווח מפורט על כל אישה שהחייל זיין אי פעם. דיון בהבדלים - קובני מול מקסיקני, הארלי מול הונדה, אוננות ביד שמאל מול יד ימין. ניקוי נוסף של הנשק. בחינת קטלוג ההזמנה־בדואר של כלות מהפיליפינים. אוננות נוספת" ("ג'ארהד")

 

"כולנו מנסים להגשים את עצמנו, להבין את עצמנו, ליצור קשר עם עצמנו, להתמודד עם המציאות של עצמנו, לחקור את עצמנו, להרחיב את עצמנו. מאז שוויתרנו על אלוהים, אין לנו שום דבר חוץ מעצמנו שיכול להסביר את האימה חסרת המשמעות של החיים" ("מצבים משתנים")

 

קריינית הרצף: "וכעת, הנה משמעות החיים. הממ, ובכן, זה שום דבר מיוחד. נסו להיות נחמדים לאנשים, הימנעו ממזון שמן, קראו ספר טוב מדי פעם, צאו לטיולים ברגל, והשתדלו לחיות בשלום ובהרמוניה עם אנשים מכל האמונות והאומות. לסיום, הנה כמה תמונות לגמרי לא נחוצות של פינים, שעשויות לעצבן את הצנזורים ואולי יצליחו גם לעורר איזשהו סוג של סערה, כי נראה שבימים אלה זאת הדרך היחידה לגרום לציבור המנומנם ומפוטם־הווידאו להזיז את התחת המזוין שלו לבתי הקולנוע המחורבנים. בידור לכל המשפחה? קשקוש בתחת" ("מונטי פייתון: טעם החיים")

 

-"תתעודד. אתה יודע מה אמרו מונטי פייתון".

-"'תמיד תסתכל על הצד החיובי של החיים'?"..

-"לא, 'אף אחד לא מצפה לאינקוויזיציה הספרדית'"

("דלתות מסתובבות")

 

-"מה אנחנו עושים כאן? אנחנו, בני האנוש? כלומר, אנחנו שישה מיליארד. אנחנו כמו נמלים. האם אנחנו מבינים מה נמלים עושות, מנקודת מבט מוסרית?".

-"לא. אולי אם אתה מבין את זה, אתה מת. אתה יודע, משבץ או מהתקף לב. פשוט מת, כאילו קיבלת קידום".

("נקודת מגע")

 

"החיים הם כאב, הוד מעלתה. כל מי שאומר אחרת מוכר משהו" ("הנסיכה הקסומה")

 

"במשחק הגדול הזה שאנחנו משחקים, החיים, השאלה היא לא מהן התקוות שלך. היא לא מה מגיע לך. היא מה אתה לוקח" ("מגנוליה")

 

"אבי נהג לומר שאדם זקוק לשלושה דברים בחיים - רופא טוב, כומר סלחני ורואה חשבון חכם. לגבי השניים הראשונים, מעולם לא נזקקתי להם במיוחד" ("רשימת שינדלר")

 

"הייתי במפרץ הפרסי בשנה שעברה - עשיתי שם איזה משהו - וטיפסתי על דיונה, וראיתי את האוקיינוס, והוא בער. כל העסק פשוט עלה בלהבות. ישבתי שם והסתכלתי עליו, ואז הבנתי שעשויה להיות משמעות לחיים. מין כוח אורגני שמחבר את כל הדברים החיים. אלוהים, יהוה, לא יודע" ("מפגש בגרוס פוינט")

 

"אולי כל העולם עובד כמו סוכנות ליהוק. הם עושים את כל ההחלטות לפני שאתה בכלל מגיע" ("הם יורים גם בסוסים")

 

-"שמעתי שאתה אוהב לירות בכלבים".

-"לכלבים אין סיבה לחיות".

("סודות אל.איי")

 

"מצחיק איך שכל האורגניזמים החיים דומים אחד לשני. כשהסיכון גדל והלחץ גובר, כל יצור על פני כדור הארץ מעוניין בדבר אחד בלבד: הישרדותו שלו" ("דו"ח מיוחד")

 

"אנחנו לא מזהים את הרגעים החשובים ביותר בחיים בזמן שהם קורים. בזמנו חשבתי, מילא, יהיו ימים אחרים. לא תפסתי שזה היה היום היחיד" ("שדה החלומות")

 

"יש קשר בין שמיים לארץ. מציאת הקשר הזה מעניקה משמעות לכל דבר, כולל המוות. אובדן הקשר הזה גורם לכל דבר לאבד משמעות, כולל החיים" ("הצד האחר של גן עדן")

 

"שאלת ה־64 אלף דולר? אני מקווה שהם שואלים אותך מהי משמעות החיים" ("חידון האשליות")

 

"תעריכו את הזמן הזה בחייכם, ילדים. כשאתה בן טיפשעשרה אתה חושב שאתה יכול לעשות הכל, וזה נכון. שנות ה־20 שלך הן כתם מטושטש. בגיל 30 אתה מקים משפחה, עושה קצת כסף ושואל את עצמך לאן נעלמו שנות ה־20 שלך. כשאתה בן 40 אתה מגדל כרס קטנה וסנטר נוסף. המוזיקה מתחילה להישמע קצת יותר מדי רועשת, וחברה שלך מבית הספר היסודי הופכת לסבתא. כשאתה בן 50 אתה זקוק לניתוח קטן. אתה קורא לזה 'הליך רפואי', אבל זה ניתוח. כשאתה בן 60 אתה זקוק לניתוח גדול והמוזיקה עדיין רועשת מדי, אבל זה לא משנה כי אתה כבר לא שומע כלום. כשאתה בן 70, אתה ואשתך מתחילים את ארוחת הערב בשתיים בצהריים, את ארוחת הצהריים בסביבות עשר בבוקר ואת ארוחת בוקר אתמול בלילה. אתה מבלה את רוב הזמן שלך בחיפוש אחרי היוגורט האולטימטיבי, ומקטר שהילדים לא מצלצלים. כשאתה בן 80 אתה חוטף שבץ, ובסוף אתה מוצא את עצמך ממלמל לעבר איזה אחות מג'מייקה שאשתך לא סובלת, אבל אתה קורא לה 'אמא'. יש שאלות?". ("תעצרו את העיר, אני רוצה לרדת")

 

בוריס: "כלומיות... אי־קיום... ריקנות שחורה".

סוניה: "מה אמרת?"..

בוריס: "אה, רק תיכננתי את עתידי"

("מלחמה ואהבה")

 

2. מה קורה לנו כשאנחנו מתים?


"לא צריך כיפה, אני שם יד"

 

"שוב בבריכה, זאת שתמיד רציתי. השחר עלה, ובטח צילמו אותי כבר אלף פעמים. אחר כך הם לקחו שני אנקולי גיזום מהגינה ודגו אותי החוצה, כל כך בעדינות. מצחיק איך שאנשים נעשים עדינים כלפיך כשאתה מת" ("שדרות סאנסט")

 


"תגיד 'הריסון פורד פיאסטה' עוד פעם אחת!"

 

ד"ר טיירל: "אני מופתע שלא הגעת הנה מוקדם יותר".

דמוי־האדם רוי באטי: "זה לא דבר קל לפגוש את בוראך".

טיירל: "ומה הוא יכול לעשות בשבילך?".

באטי: "האם הבורא יכול לתקן את מה שברא?".

טיירל: "אתה מעוניין בשדרוג?".

באטי: "חשבתי על משהו קצת יותר רדיקלי".

טיירל: "מה... מה בדיוק הבעיה?".

באטי: "מוות"

("בלייד ראנר")

 


"מז'תומרת? כשיש לך אצבע כזאת די מהר נהיה לך אף כזה"

 

-"אתה מאמין שאם אדם מביע חרטה מספקת על הדברים הרעים שעשה, הוא זוכה לחזור לזמן שבו הוא היה הכי מאושר ולחיות שם לנצח? יכול להיות שזה גן העדן?".

-"אני נוטה להאמין בדיוק בזה".

-"היתה לי אישה כשהייתי בן 18. בילינו את כל הקיץ בהרים, עשינו אהבה כל לילה. אחר כך היינו מדברים, לפעמים עד הזריחה, והיא היתה שוכבת חשופת שדיים לאור המדורה. זה היה הזמן הכי טוב שלי".

("גרין מייל")

 


"תמיד שמעתי שכל חייך חולפים לנגד עיניך שנייה לפני שאתה מת. קודם כל, השנייה הזאת היא בכלל לא שנייה. היא נמשכת לנצח, כמו אוקיינוס של זמן. במקרה שלי זה היה לשכב על הגב במחנה הצופים ולצפות בכוכבים הנופלים. ועלים צהובים מעצי האדר שברחוב שלי. או הידיים של סבתי, ואיך העור שלה הרגיש כמו נייר. והפעם הראשונה שראיתי את הפיירבירד החדשה של בן דודי טוני. וג'ני... וג'ני... וקרוליין. אני מניח שיכולתי להיות די מבואס ממה שקרה לי, אבל קשה להישאר כעוס כשיש כל כך הרבה יופי בעולם. לפעמים אני מרגיש כאילו אני רואה את כולו בבת אחת, וזה יותר מדי, והלב שלי מתמלא כמו בלון שעומד להתפוצץ. ואז אני נזכר להירגע ומפסיק לנסות להיאחז בזה, והכל זורם דרכי כמו גשם, ואני לא יכול לחוש כלום חוץ מהכרת תודה על כל רגע בחיים הקטנים והמטופשים שלי. אתם לא מבינים על מה אני מדבר, אני בטוח. אבל אל תדאגו. יום אחד תבינו" ("אמריקן ביוטי") 

 

"הכרתי פעם מלח שהסתבך בחבלים. הצלחנו למשות אותו, אבל עברו חמש דקות עד שהוא השתעל. הוא אמר שזה היה כמו לחזור הביתה" ("יוקרה")

 

"או שהאיש הזה מת או שהשעון שלי נעצר"("מונקי ביזנס")

 

"למה אני צריך להתאבל על ארנב כמו על בן אנוש?".

-"אתה אומר שמוות של מין אחד הוא פחות טרגי מזה של אחר?".

-"בטח. הארנב הוא לא כמונו. הוא לא מתבונן במראה, אין לו ספרי היסטוריה, או תמונות, או צער וחרטה. צר לי, מיס פומרוי, אל תביני אותי לא נכון: אני מחבב ארנבים והכל. הם חמודים והם חרמנים. ואם אתה חמוד וחרמן, כנראה שאתה מאושר, גם אם אין לך מושג מי אתה ולמה אתה חי בכלל. אתה רק רוצה לעשות סקס כמה שיותר פעמים לפני שתמות. אני פשוט לא רואה סיבה לבכות על ארנב מת שמעולם לא חשש מהמוות מלכתחילה"

("דוני דארקו")

 

"יש מעט דברים מעודדים יותר ומגרים יותר מאשר לראות מישהו אחר מת" ("נתיבי התהילה")

 


"מעולם לא קשרו לך חבל לצוואר. ובכן, אני אגיד לך משהו: כשהחבל הזה מתחיל להתהדק, אתה מרגיש את השטן נושך לך בתחת" ("הטוב, הרע והמכוער") 

 

-"אבא אומר שהתנ"ך זה קשקוש".

-"אבל כולנו הולכים לגן עדן".

-"לא אני. אני הולכת לעולם הרביעי. זה בערך כמו גן עדן, רק יותר טוב, כי אין שם נוצרים".

("יצורים שמימיים")

 

"וכך אני הולך בגיא צלמוות. בעצם יהיה יותר נכון לומר שאני רץ בגיא צלמוות - כדי לצאת מגיא צלמוות כמה שיותר מהר, אתם מבינים" ("מלחמה ואהבה")

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד מעט תבינו
איור: צחי פרבר
מומלצים