שתף קטע נבחר

לרגל י"ז בתמוז: בואו לראות איך נפלה ירושלים

לא רק בשבעה עשר בתמוז נפלה העיר. גם לפני 60 שנה הסתיימו הקרבות על הרובע היהודי בכישלון, שמתועד בעדויות מפי לוחמים בסרט "לבד על החומות". הקרנות ציבוריות - החל מהיום

היום לפני 1,938 שנים הבקיע טיטוס את חומות ירושלים ופרץ אל עיר הקודש, בדרך להחרבתו של בית המקדש השני. 1,878 שנים מאוחר יותר, במלחמת השחרור, שוב נערכו קרבות על ירושלים - הפעם היתה ידם של הלוחמים היהודים על העליונה ושטחיה המערביים של העיר סופחו לישראל, אבל העיר העתיקה נכבשה על ידי הירדנים.

 

לקראת י"ז בתמוז וימי בין המצרים, המציינים את נפילתה של ירושלים, נערכות בימים אלו הקרנות ציבוריות של הסרט "לבד על החומות", שמתאר את הקרבות על הרובע היהודי עד לנפילתו, בעדויות חיות מפי הלוחמים.

 

על בימוי הסרט עמלו משה אלפי ואדיר זיק (שנפטר לפני כשנתיים וחצי), והכנתו הסתיימה לפני כשנה. חלקים ממנו מוקרנים בתערוכה המוצגת דרך קבע ברובע היהודי, אך עד כה לא היתה לקהל הרחב נגישות ליצירה המלאה.

 

" שמעתי על הסרט שהפיקה החברה לשיקום הרובע היהודי וחשבתי שחשוב מאוד שכלל הציבור יראה את מה שקרה, ויכיר את הסיפור", אומר מפיץ הסרט, אבי אבלו. "בחרתי להשיק את ההקרנות בימי בין המצרים כי למעשה יש כאן סיפור מודרני שדומה לאירועים ההסיטורים המצוינים בתקופה זו.

 

"הסרט הזה יכול לתת לאנשים אפשרות להתחבר עם תחושה של נפילת ירושלים, ועם הרגשות והמחשבות שעולות מכך. זה גם מביא אותנו לחשוב מהי חשיבותה של ירושלים לחיינו בימים אלה".

 

אבלו אומר כי לסרט גם פן אנושי וחשוב. לוחמי הרובע היהודי היו אנשים רגילים שנקלעו לעין הסערה ועל כורחם הפכו לגיבורים שנלחמו על חייהם ועל המשך החזקת הרובע. "למרות הקשיים והכישלון, יש בפרספקטיבה ההיסטורית מסר של

תקווה", אומר אבלו, "אמנם לא תמיד אנחנו מנצחים, אבל נחישות ואמונה בצדקת הדרך מביאה אותנו בסופו של דבר להכרעה. מבין המצרים באה התקווה - הרי גם תשעה באב יהפוך ברבות הימים ליום של גאולה".

 

הבמאי אלפי אומר כי במקביל לסרט, עבד על פרויקט נוסף בירושלים - "הבית השרוף", שמספר דרך קורות משפחה אחת את חורבן הבית השני. לדבריו, המשותף לשני הפרויקטים הוא שהם מראים כי העיר נפלה פעמיים לא בגלל חוזקו של האויב, אלא מאחר שהעם לא היה מאוחד מאחורי העיר.

 

"ההקרנה של הסרט בימים אלה היא אמירה יהודית-חברתית-לאומית ממדרגה ראשונה", מסכם אלפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיר העתיקה. שוב נפלה
צילום: רון פלד
מומלצים