שתף קטע נבחר

הפרקליטות על סתירות טלנסקי: יש לנו מסמכים

פרקליטו של ראש הממשלה, עו"ד אלי זהר, דחק לפינה את משה טלנסקי, עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף", וזה התוודה שאמר דברים שלא התכוון להם בחקירתו במשטרה. בפרקליטות המדינה לא מתרגשים: "זה לא רלוונטי. הכל מגובה במסמכים". צוות חוקרים שב אמש לישראל עם מסמכים שאסף בארה"ב

"בזמן החקירה, הייתי במצב של... כאילו שמו לי אקדח לראש". עד המפתח בפרשת מעטפות הכסף, משה טלנסקי, נדחק הבוקר (יום א') לפינה בחקירתו הנגדית, ונשבר תחת הלחץ שהפעילו עליו פרקליטיו של אהוד אולמרט. עורכי דינו של ראש הממשלה ניסו לערער את אמינותו של טלנסקי, שהודה בדיון כי אמר דברים שלא התכוון להם, בלחץ החוקרים.

 

בכירים בפרקליטות הגיבו על טענות עורכי דינו של אולמרט בנוגע לסתירות בעדויות של טלנסקי: "מה שהוצג היום בבית המשפט אינו רלוונטי ללב העניין, שהוא שראש הממשלה קיבל כסף מזומן ממשה טלנסקי. ליבת העניין היא קבלת הכסף ודבריו של טלנסקי לגבי הכסף שנתן נתמכים במסמכים ובעדויות חיצוניות מלבד זו של טלנסקי".

 

צוות החוקרים המשטרתי שיצא לפני כחודש לארה"ב, שב לישראל לאחר שאסף מסמכים שונים בפרשה ובפרשת "אולמרטורס". החוקרים אמורים היו לשהות בארה"ב כשבועיים, אולם גורמי אכיפה הסבירו שהם נשארו שם מעבר לזמן שתוכנן, משום שהצליחו לאסוף עדויות רבות ומסמכים המחזקים את החשד נגד אולמרט.

 

בפרקליטות מבהירים, כי לצד המסמכים שנאספו, הדיון בבית המשפט "יהיה רלבנטי רק בשלב ההחלטה אחרי החקירה. אז נצטרך לראוות אם הליבה משתלבת עם דברים נוספים". לדברי יועץ התקשורת של טלנסקי, מוטי מורל: "אחרי שיתפזר אבק הספינים והקרקס התקשורתי של פרקליטי אולמרט תישאר העובדה המהותית בעינה - טלנסקי נתן כסף, אולמרט קיבל. שניהם מודים בכך".

 

"נתתי לו כסף והוא נסע לאיזה טיול"

במהלך הדיון בבית המשפט המחוזי עימת עו"ד אלי זהר את טלנסקי עם קטעי וידאו מחקירתו במשטרה בניסיון להציג סתירות בחקירה. ייתכן כי חלק מהסתירות בחקירתו של טלנסקי נבעו מתחושת הפחד והלחץ. כך למשל, בחקירה במשטרה אמר טלנסקי שהוא מימן חופשה בפסח. החוקרים השיבו לו: "אבל זה היה דצמבר, זה לא יכול להיות פסח. זה חנוכה". 

 

עו"ד זהר ניסה כל העת להתיש את טלנסקי והראה לו קטעי וידאו מחקירתו. באחד מהם נראית חוקרת שאומרת לטלנסקי: "סיפרת לנו שאולמרט ביקש כסף עבור הטיול המשפחתי". טלנסקי השיב לה, "אני זוכר שנתתי כסף לאולמרט. אולמרט אמר לי שהכסף עבור טיול משפחתי". החוקרת מקשה על טלנסקי: "זה לא הגיוני שנתת כסף לאולמרט עבור טיול משפחתי", וזה משיב: "אני לא זוכר מאיפה הבאתי את הכסף".

 

פרקליט ראש הממשלה הביע אמפתיה כלפי העד בניסיון לרכך את תשובותיו ואמר: "אני מרחם עליך שאתה בסיטואציה כזו. שלושה אנשים צעירים שואלים אותך על מנת למצוא סיטואציה הגיונית ואתה מנסה למצוא סיטואציה כזו". אולם טלנסקי בשלו: "ידעתי שנתתי להם את הכסף בלי שום ספק". זהר הקשה ואמר: "אולי כל הסיפור שהלווית כסף לטיול אף פעם לא קרה". טלנסקי התעקש ואמר: "אני לא זוכר את הנסיבות, אבל אני אומר לך שנתתי לו כסף והוא נסע לאיזה טיול".


עו"ד אלי זהר בבית המשפט בירושלים (צילום: גיל יוחנן) 

 

במהלך חקירתו הנגדית טען טלנסקי שוב ושוב שמשך 25 אלף דולר לטובת הטיול של אולמרט באיטליה מבנק ירושלים. לאחר שצוות ההגנה, הציג מסמכים המוכיחים שאין משיכה כזו מהבנק, הודה טלנסקי שכנראה לא משך את הכסף מבנק ירושלים.

 

טלנסקי: אמרתי במשטרה מלים שהוצאו ממני

בסרטון אחר שואלים החוקרים את טלנסקי אם אולמרט ביקש ממנו הלוואה. העד השיב בחקירתו: "כן... אהה... מישהו ביקש ממני את הכסף". עו"ד זהר ניסה להצביע על אי דיוקים בעדותו של טלנסקי שאמר בחקירת המשטרה: "שולה אמרה לי שהכסף נועד לאיזה חוב, משהו שקשור לבחירות". ואולם, בבית המשפט אמר טלנסקי שראש הממשלה עצמו ביקש את הכסף: "כשאולמרט ביקש ממני הכסף, אמרתי לו שזה מטורף".


תחת התקפה. טלנסקי בבית המשפט (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)

 

סתירה נוספת שהתגלתה בחקירה מופיעה בסרטון כאשר טלנסקי אומר: "שולה ביקשה ממני 72,500 אלף דולר. היא התקשרה וביקשה שאביא כסף".

עו"ד זהר שאל את טלנסקי: "יכול להיות שאין לאולמרט שום קשר לבקשה הזו?" וזה השיב: "יש, אני זוכר שיש לו קשר. אבל אני לא זוכר מה הקשר". כבר מתחילת הדיון עימת זהר את טלנסקי עם הסתירות והקשה עליו. טלנסקי השיב: "מה שאמרתי בתחנת המשטרה אלה מלים שהוצאו ממני".

 

לדברי טלנסקי, "בחדר החקירות היתה אווירה של בלבול ותחושה של חוסר התמצאות. אמרתי דברים שאולי הם נכונים במשטרה. לא זוכר בדיוק כל מה שאמרתי". פרקליטו של ראש הממשלה שאל את טלנסקי: "החוקרים שמו לך דברים בפה?". טלנסקי השיב: "כן, כך זה נראה". לדברי טלנסקי, ''החוקרים הכניסו אותי למצב של פחד. המצב הזה יצר אווירה של חשיבה לא לוגית. זה אותו הלחץ שחשתי כשאמרת שתמחץ אותי''.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי בבית המשפט
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90
טלנסקי ופרקליט המדינה בביהמ"ש
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90
מומלצים