שתף קטע נבחר

פרידמן מציע: לפצל את מוסד היועץ המשפטי

ועדת השרים לענייני חקיקה דנה בהצעת חוק פרטית הקוראת לפצל את סמכויות היועץ המשפטי לשני תפקידים: יועץ לממשלה וראש התביעה הכללית. שר המשפטים אמר שיגבש הצעה דומה משלו והסביר: "בתפקיד היועץ יש ניגוד עניינים מובנה"

שר המשפטים, דניאל פרידמן, יגבש הצעת חוק שתוביל לפיצול בסמכויות היועץ המשפטי לממשלה. פרידמן הודיע היום (א') כי בכוונתו ליזום יצירת תפקיד חדש - ראש התביעה הכללית שיפעל בנפרד ממוסד היועץ המשפטי.

 

פרידמן דיבר בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה שדנה בהצעת חוק פרטית בנושא. הוועדה החליטה לדחות את ההחלטה בסוגיה עד לגיבוש עמדתו הסופית של שר המשפטים. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, נכח בדיוני לוועדה והכריז שהוא מתנגד להצעה.

 

במהלך הדיון הסביר השר את עמדתו בנושא ואמר כי "מטבעו, תפקיד היועץ המשפטי לממשלה נמצא בניגוד עניינים מובנה. מחד, הוא משמש כעורך הדין של הממשלה (יועץ משפטי - א.מ), ומאידך הוא משמש כתובע של הממשלה. זה לא טבעי ולא ניתן לעבוד כך. תמיד אומרים שלא ניתן לעשות שינוי כזה כשראש ממשלה נמצא בחקירה, אך בעשור האחרון ראשי הממשלה נמצאים תחת חקירה באופן קבוע".

 

הנושא עלה לשולחן הוועדה עקב הצעת חוק פרטית שהגיש ח"כ אריה אלדד שביקש לפצל בין שני התפקידים. "במרוצת השנים התנהלו דיונים רבים סביב שאלת הגדרת תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה, שמשמש גם כתובע הכללי", כתב אלדד בדברי ההסבר להצעת החוק.

 

"הבעיה המרכזית העולה ממילוי שני התפקידים על ידי איש אחד היא העובדה שעקב ייעוצו השוטף של היועץ המשפטי לממשלה ולרשויותיה, נוצרת

קירבה יתרה בינו לבין נושאי המשרה השלטוניים. דבר זה מוליד ספק לגבי יכולתו להחליט על העמדה לדין של נושא משרה במקרה והדבר נדרש", כתב אלדד.

 

"תופעת גילויי השחיתות בקרב בכירים בשלטון דורשת לעיתים קרובות החלטות אמיצות ונחרצות על הגשת כתב אישום. כל קשר בין נושא תפקיד התובע לבין נושאי המשרות הבכירות עלול להביא להטיית שיקול הדעת ולפגוע בהחלטותיו", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניגוד עניינים. פרידמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: פלאש 90
מתנגד להצעה. מזוז
צילום: פלאש 90
מומלצים