שתף קטע נבחר

הירי בנעלין: החייל נעצר, המג"ד ייחקר

לאחר פרסום תמונות הירי בנעלין, שממנו נפצע פלסטיני כפות - המשטרה הצבאית עצרה את החייל שירה את כדור הגומי. מג"ד השיריון, קצין בדרגת סגן אלוף שהחזיק בפלסטיני - ייחקר גם הוא. באשר לעיתוי הבדיקה אמר גורם בצה"ל: "זמן קצר לאחר הארוע הוא תוחקר, אך רק אתמול, לאחר שהפצ"ר ראה את הוידאו הוחלט לפתוח בחקירה פלילית". פעילי שמאל טוענים: צה"ל נוהג באלימות באופן קבוע

התקרית החמורה תוחקרה, אך לצבא נדרש סרטון הוידאו כדי לפתוח בחקירת מצ"ח. התקרית שבה תועד בנעלין ירי של כדור גומי בסמוך לפלסטיני כפות שעיניו מכוסות הגיעה לחקירת מצ"ח רק לאחר שהפרקליט הצבאי הראשי צפה בסרטון הוידאו שהעביר ארגון "בצלם" ושפורסם לראשונה ב-ynet. זאת, למרות שלתקרית היה עד מג"ד שיריון בדרגת סגן-אלוף וחיילים נוספים ששהו במקום.

 

גורמים צבאיים אמרו ל-ynet כי החייל היורה נעצר. לדברי הגורמים, "זמן קצר לאחר הארוע הוא תוחקר, אך רק אתמול, לאחר שהפצ"ר ראה את הוידאו הוחלט לפתוח בחקירה פלילית". מיד אחרי הארוע נעשה תחקיר בידי מח"ט הגזרה. תחקיר נוסף נערך בידי מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף נעם תיבון.

 

בצה"ל סרבו להתייחס לשאלה מה נאמר קודם לירי ולאחריו בין החייל היורה למג"ד שעמד בסמוך אליו ואחז במפגין הפלסטיני אשרף אבו רחמה. זאת משום שהפרשה נמצאת בחקירה. בעתיד צפוי להיחקר בפרשה גם המג"ד ובנוסף ייגבו עדויות מנוכחים האחרים באזור התקרית.

 

בסרטון המפליל, אותו צילמה נערה פלסטינית בת 14 המתגוררת בנעלין, נראה חייל מכוון את נשקו במרחק של כמטר וחצי מהמפגין הכפות, ויורה כדור גומי לעבר הקרקע. לפי עדותו של הפלסטיני, אשרף אבו רחמה, הוא נפגע בבוהן רגלו, קיבל טיפול מחובש צבאי במקום, ושוחרר על ידי החיילים. אבו רחמה סיפר ל-ynet: "במהלך ההפגנה, תפסו אותי החיילים, עצרו אותי - ולאחר כמה מטרים שמעתי ירי והרגשתי שריפה בגוף. פחדתי ולא הבנתי מה זה". הירי בוצע בשעה שקצין בדרגת סגן אלוף אחז בזרועו של הפלסטיני.

 

פעילי שמאל: הארוע כלל לא חריג

נציגים של ארגוני השמאל הפועלים בנעלין טענו בעקבות פרסום הקלטת, כי הירי לא מהווה פעולה חריגה. "האירוע שראיתם הוא לא חריג, הוא נראה חריג בגלל שהוא מצולם אבל במהלך ההפגנות אנו מתמודדים עם התנהלות כזו באופן קבוע, אותי הכו ועליי ירו בכיוון ישיר גז מדמיע כשהחזקתי ילד בן תשע", מספר יו"ר הוועדה העממית נגד הגדר בכפר נעלין, עאהד חוואג'ה, "אני ראיתי איך הם יורים ומכים ישראלי ולאחר מכן תוקפים אותו באלות ומכים בו מכל עבר לאחר שנפל".

 

גם יונתן פולק, הנמצא באופן קבוע בהפגנות נגד הגדר טוען כי האלימות

מצד חיילי צה"ל היא שיטתית: "מדובר בשיטה של אלימות המופעלת באופן מוגזם וברוטלי כלפי המפגינים כשברוב המקרים האירועים האלימים והדיכוי האלים מובלים על ידי הקצינים בשטח". 

 

פולק טוען כי הסיפור זכה לחשיפה רק בשל התיעוד המצולם: "ברוב המקרים ההתנהגות היא די דומה, אנו זועקים שהצבא מפעיל אלימות מוגזמת והפעם זה הוכח גם בצילום. אינני טוען שהמפגינים אינם מיידים אבנים אבל אני טוען שב-90 אחוזים כדי לא לומר ב-100 אחוזים, הצבא הוא שפותח באש ראשון לעבר המפגינים, גם כשאלה אינם מהווים הפרעה לעבודות בניית הגדר".

 

לאחר התחקירים הראשוניים לא ננקטו צעדים נגד החייל, אך עם פרסום הסרטון - פעולת צה"ל הייתה נחרצת. מדובר צה"ל נמסר: "מדובר באירוע חמור, פסול הנוגד את ערכי צה"ל בו בוצע ירי באמצעי לפיזור הפגנות (ירי שאינו "חי") לעבר עצור פלסטיני,

שנעצר על-ידי כוחותינו, לאחר שנטל חלק בהפגנה אלימה נגד בניית גדר הביטחון בסמוך לכפר נעלין.

  

"פקודות הצבא קובעות איסור חמור על פגיעה כלשהי בעצורים ומחייבת לשמור על כבודם ושלמות גופם. אירועים של פגיעה בעצורים מופנים, בהתאם למדיניות צה"ל, לחקירה של המשטרה הצבאית החוקרת. גם במקרה זה, לאחר שהועברה לעיונו קלטת האירוע, הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, על פתיחה בחקירת מצ"ח ביחס לאירוע".


פורסם לראשונה 20/07/2008 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות בצלם
תיעוד הירי בנעלין
באדיבות בצלם
אבו רחמה. נפצע ברגלו
צילום: נג'יב
רגלו של המפגין, לאחר התקרית
מומלצים