שתף קטע נבחר

משתמטים? אין דבר כזה

מן הצבא אין משתמטים, יש רק משוחררים. מדוע לא שולחים אותם, את כולם, לשרת את החברה הישראלית גם בדרכים אחרות?

מפעם לפעם מתנפלים עלינו בכירים מהצבא באמירות קשות נגד ה"משתמטים", אלה שאינם מתגייסים. מזהירים אותנו כי בגללם כולנו בסכנה קיומית. במקביל מציעים שירות אזרחי, אך לא עושים די כדי לקבע אותו ולהפוך אותו לחובה.

 

לאחרונה למדנו מפרסומי צה"ל כי המצב כל כך קשה ומדאיג שמזה 20 שנה לא היו כל כך מעט מתגייסים כמו בשנה הנוכחית. הכל בגלל המשתמטים, האנשים הרעים, אלה שלא רוצים לתרום.

 

המציאות כמובן שונה מאוד. ראשית, מספר הילדים במשפחה קטן בשנים האחרונות וכך גם המועמדים לגיוס. מספר בני הנוער הערבים שאינם מועמדים כלל לגיוס דווקא גדל וכך גם אלה המצהירים על "תורתם אומנותם". אלה שני מגזרים בהם גם אם חלה ירידה מסוימת בילודה הרי שהיא קטנה ועדיין מדובר במגזרים בהם המשפחות גדולות יחסית.

 

מדובר בשני מגזרים שאינם סובלים מבעיה גנטית שלא מאפשרת להם להתגייס או לשרת את החברה הישראלית אלא פשוט בשתי קבוצות אוכלוסייה אותן פטרו משירות, כל שירות. צבאי או אזרחי.

 

השאר, אלה שאוהבים כל כך לשנוא בצבא, הרי מחויבים בגיוס ממש כמו הילדים שלי. הם מקבלים את צווי הגיוס ואם לא קיבלו פטור מאותו צבא המתלונן על מספר המתגייסים ההולך וקטן, חייבים להגיע לבקו"ם ביום הקובע ולשרת, אחרת הם צפויים לעונשים.

 

כולם אוהבים לשנוא את המשתמטים אלא שהם כלל אינם משתמטים. הם משוחררים משירות על ידי אותו צבא ממש שכל כך אוהב להשמיץ אותם.

 

השתמטות היא התחמקות באמצעות תחבולה, בריחה ממילוי חובה בדרכי עורמה, ותפקידו של הצבא לגלות מי מהמבקשים להשתחרר מנסה להתחמק ומי אכן אינו מתאים לשירות. הבדיקה והסינון מתבצעים במשך תקופה ארוכה עוד טרם הגיוס ואם הצעירים הללו עברו במסננת וקיבלו את האישור הצה"לי הפוטר אותם משירות, מה לצה"ל כי ילין? מה בנוגע לכל אלה שעוד טרם אפילו הספיקו לגבש עמדה כבר מועמדים לשחרור בגלל אי התאמה ושאר מיני סעיפים שונים ומשונים? גם הם משתמטים? והרי רבים מהם מוצאים את הדרך אל השירות האזרחי ההתנדבותי מתוך רצון ונכונות.

 

המסננת הצה"לית היא בעלת חורים גדולים, אולי גדולים מדי ואולי לא גדולים מספיק. הרי בשיחות שקטות עם בכירי הצבא מתברר שממילא יש בעיה עם רבים מהמתגייסים, אלה שאינם מועמדים לשירות קרבי במקצועות הלחימה. פשוט אין מה לעשות איתם, ובעיקר איתן. אם הצבא אינו זקוק לכל הצעירים בגיל הגיוס וקרוב ל-30% מהם אינם מתגייסים בשל קבלת פטור, על מה בדיוק מתלוננים בצה"ל?

  

60 שנה אחרי קום המדינה המציאות השתנתה, הטכנולוגיה התקדמה וצרכי החברה הישראלית שונים. לצבא אין צורך בכולם, אבל לחברה הישראלית לעומת זאת יש ויש. אנחנו זקוקים לערבים, לחרדים, לבנות, לפגועי הנפש, לחולים ולנכים – לכולם. זקוקים להם לא רק לבושים במדי זית אלא במדי החברה הישראלית: חלקם בצבא וחלקם בשירות האזרחי.

 

אולי יותר קל להשמיץ את מי ששוחרר במקום לדבר על השינויים הנדרשים בצבא, לקבל אחריות ולבדוק בציציות של מי שמבקש שחרור.

 

הגיע הזמן לומר: מן הצבא אין משתמטים יש רק משוחררים. מדוע לא שולחים אותם, את כולם, לשרת את החברה הישראלית גם בדרכים אחרות?

 

תמי מולד-חיו, הפורום לאחריות חברתית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים