שתף קטע נבחר

ברק על הירי בנעלין: כך לא מתנהגים לוחמים

שר הביטחון התייחס לסרטון שפורסם לראשונה ב-ynet ואמר כי "זהו אירוע חריג שלא מייצג את צה"ל ולא את ערכיו. צה''ל הוא צבא ערכי ומוסרי"

הסרטון שפורסם לראשונה ב-ynet, בו נראה לוחם צה"ל יורה כדור מתכת מצופה גומי לעבר עצור פלסטיני כפות בנעלין, ממשיך לעורר הדים. שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס בצהריים (יום ב') לאירוע ואמר: "כך לא מתנהגים לוחמים".

 

ברק, שדיבר בישיבת סיעת העבודה בכנסת, אמר כי "האירוע שנחשף אתמול, של החייל שירה כדור גומי אל פלסטיני כפות, הוא אירוע חריג שלא מייצג את צה"ל ולא את ערכיו. צה''ל הוא צבא ערכי ומוסרי והצבא ימצה את הדין עם האחראים".

 

בסרטון, אותו צילמה נערה פלסטינית בת 14 המתגוררת בנעלין, נראה חייל מכוון את נשקו במרחק של כמטר וחצי מהמפגין הכפות, ויורה כדור גומי לעבר הקרקע. לפי עדותו של הפלסטיני, אשרף אבו רחמה, הוא נפגע בבוהן רגלו, קיבל טיפול מחובש צבאי במקום, ושוחרר על ידי החיילים.

 

רק בעקבות פרסום הסרטון נפתחה חקירת מצ"ח, החייל היורה נעצר והמג"ד,

בדרגת סגן אלוף, נחקר אף הוא. ל-ynet נודע כי בחקירתו סיפר הלוחם מגדוד 71 של השיריון כי המג"ד הורה לו לירות לעבר הפלסטיני. "המג"ד אמר לי 'תירה בו, תירה בו'", סיפר החייל.

 

לדבריו, לא ננזף על-ידי המג"ד או מפקדיו האחרים לאחר האירוע, "המג"ד אמר לי שהוא לוקח את האחריות", ציין. גם המג"ד, סא"ל עמרי, נחקר אמש במצ"ח ומסר את גרסתו, בה ציין כי לא נתן לחייל הנחיה לירות בפלסטיני, אלא רק לשקשק בנשק כדי להפחידו. עם זאת, המג"ד לא פסל את האפשרות כי החייל הבין את ההנחייה באופן מוטעה, ולכן לקח את האחריות על עצמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון. "צבא מוסרי"
צילום: דודי ועקנין
באדיבות בצלם
תיעוד הירי בנעלין
באדיבות בצלם
רגלו של הפלסטיני שנפצע
מומלצים