שתף קטע נבחר

הממשלה הפסידה בשלוש הצעות אי-אמון

השר ישי הבטיח כי אם יאושר מינוי ח"כ אבישי ברוורמן ליו"ר ועדת הכספים, ש"ס תהיה משוחררת ממשמעת קואליציונית - ואכן רוב חברי הכנסת של הסיעה נעדרו מהצבעות אי האמון בממשלה. הממשלה לא נפלה, מכיוון שדרושים 61 חברי כנסת כדי לאשר מהלך שכזה

מבוכה נוספת לממשלה במליאת הכנסת: הכנסת הצביעה הערב (יום ב') אי-אמון בממשלה בשלוש מתוך חמש הצעות שנידונו במליאה. הסיבה להפסד נעוצה בהיעדרותם של חלק מחברי סיעת ש"ס. ניצחונה של האופוזיציה הינו סמלי בלבד, שכן כדי להפיל את הממשלה נדרש רוב של 61 חברי כנסת שיביעו אי-אמון. מדובר ב"קבלת פנים" לא נעימה ליו"ר הקואליציה החדש, ח"כ יואל חסון. 

 

בכיר בסיעת ש"ס אמר בתגובה להיעדרות חברי סיעתו כי מדובר בתמרור אזהרה לקואליציה. "ש"ס תדע לפעול בהצבעות אי-אמון גם בנושאים עקרוניים. אני מקווה שהנהלת הקואליציה הבינה את הרמז הדק שנשלח לעברה היום".

 

רוב חברי הכנסת של ש"ס נעדרו מהמליאה, בשל ההתנגדות למיוניו של ח"כ אבישי ברוורמן ליו"ר ועדת הכספים. מוקדם יותר אמר יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, כי "אם תאשר הקואליציה את מינוי ברוורמן לתפקיד יו"ר ועדת הכספים בניגוד לעמדת ש"ס - זו תהיי שבירת מוסכמות וש"ס תראה עצמה משוחררת ממשמעת קואליציוניות".

 

אחת מהצעות אי האמון שהתקבלה, היתה של סיעת ישראל ביתנו, בנושא "כישלון הממשלה בטיפול במשבר ההשכלה הגבוהה". ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "ההצבעה מוכיחה שהממשלה לא יודעת למשול, אלא לשרוד ועל כן הגיע הזמן ללכת לבחירות ולהביא למשטר יעיל שיהיה לטובת האזרחים ולא למען הישרדות פוליטית".

 

הצעת אי אמון אחרת שהתקבלה עסקה ב"מלאת שנתיים למלחמת לבנון השנייה ואי מימוש מסקנות ועדת וינוגרד". יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שהגישה את ההצעה אמרה: "זו שערוריה שהממשלה והכנסת לא מציינות את יום השנה השני למלחמה. זו הייתה מלחמה מיותרת ומופקרת". ההצעה השלישית הוגשה על ידי הסיעה החדשה - צדק לזקן - ועסקה ב"מחדלי הממשלה בטיפול בגמלאים ובקשישים, והפרת ההסכמים הקואליציונים בעניין הגדלת קצבאות הזקנה".

 

"לא היה חשש להפלת הממשלה"

ח"כ חסון, אמר ביום הראשון בתפקידו כי תוצאות ההצבעה היו ידועות מראש. "האופוזיציה ניצלה הערב אירוע נקודתי של מאבק כוחות בין סיעות העבודה וש"ס, אשר החל על רקע אישורו של ברוורמן ליו"ר ועדת הכספים. בשום שלב בהצבעות לא היה חשש להפלת הממשלה. בכוונתי לפעול כדי להביא לסיום המאבק הפנימי בקואליציה".

 

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר בעקבות הפסד הממשלה בהצבעות אי האמון:

"סדרת התבוסות המשפילות של הקואליציה הערב במליאת הכנסת, הוכיחה כי הממשלה המקרטעת הגיעה לסוף דרכה. הממשלה איבדה כבר מזמן את אמון הציבור, ואיבדה היום גם את אמון הכנסת".

 

הקואליציה הפסידה גם בהצבעות במליאה. חברי הכנסת אישרו בקריאה טרומית הצעת חוק שנועדה להוסיף תקציבים למערכת ההשכלה הגבוהה. כ-50 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, שיזם יו"ר מרצ ח"כ חיים אורון, ו-25 התנגדו לה. הממשלה התנגדה להצעת החוק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי. רוב הח"כים של ש"ס נעדרו
צילום: זאב טרכטמן
ח"כ חסון. הפסד ביום הראשון בתפקיד
מומלצים