שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אושר בוועדה: חוק הדיור הציבורי יחודש

  ועדת הכלכלה אישרה גירסה חדשה של חוק הדיור הציבורי, שהתקבל ב-1999 אבל הוקפא במשך שנים במסגרת חוק ההסדרים. החוק מאפשר לדיירים לרכוש את דירתם בהנחה גדולה וייכנס לתוקף ב-2011

  ועדת הכלכלה הסכימה היום (ג') פה אחד על אישורו מחדש לקריאה שניה ושלישית של חוק הדיור הציבורי. מדובר בגירסה מחודשת של חוק ישן שהתקבל עוד בשנת 1999 והממשלה החלה ביישומו, אך היישום הוקפא במשך שנים במסגרת חוק ההסדרים. את הגרסה החדשה יזמו ח"כים רן כהן (מרצ), יוזם החוק המקורי, ויורם מרציאנו (עבודה).

   

  החוק אושר לאחר שדקות לפני הדיון בועדת הכלכלה, הושגה פשרה בין יוזמי החוק לבין משרד האוצר, בדבר גובה ההנחה המקסימלית שיהיו זכאים לה דיירי הדיור הציבורי.

   

  חוק הדיור הציבורי מאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירות שהם גרים בהן בהנחה גדולה, ומחייב את הממשלה להשקיע את הכסף בהקמת דיור ציבורי.

  במסגרת היישום החלקי של החוק, נמכרו דירות לחלק מדיירי הדיור הציבורי אך הממשלה לא הקימה דיור ציבורי בכסף שהתקבל ממכירתן, בין השאר כיוון שהכסף שימש לתשלום חובות לסוכנות היהודית.

   

  על פי נוסח החוק שאושר בוועדה, שיעור ההנחה המקסימלי לדיירים יעמוד על 82.5% ממחיר הדירה באזור המרכז, או 90% ממחיר הדירה בפריפריה (אזורי עדיפות לאומית א' וב'). ההנחה תינתן על פי אזור המגורים, על פי מספר הנפשות בדירה וכן על פי הוותק בדיור הציבורי.

   

  על פי הסיכום בין הצדדים, החוק יכנס לתוקף בשנת 2011. עם זאת, בתוך 4 שבועות מאישור החוק במליאת הכנסת, יעניק משרד הבינוי והשיכון את הדירות למכירה במחיר מבצע, שמקביל לנוסח שנקבע בחוק, עד שיכנס החוק לתוקף. 75% מסך התשלומים עבור רכישת הדיור יוקצה לטובת בניית דירות חדשות בדיור הציבורי.

   

  את המשא ומתן בין יוזמי החוק לבין משרד האוצר ניהל יו"ר הקואליציה, ח"כ יואל חסון (קדימה). הקפאת החוק אמורה לפוג בינואר 2009, ולפיכך יזמו כהן ומרציאנו את החוק החדש.

   

  רן כהן: "חוק הנושא בשורה חברתית"

   

  תנאי הסף לזכאות להנחה הוא 5 שנות וותק לפחות בדיור הציבורי. כשליש מההנחה ינתן על פי מרכיב הוותק, ושני שלישים נוספים בהתאם למספר הנפשות המתגורר בדירה. נכים בשיעור של 100% נכות המתגוררים בדיור הציבורי, יהיו זכאים להנחה בשיעורים מוגדלים.

   

  עם זאת נקבע עוד, כי שרי האוצר והשיכון יקימו וועדת חריגים שתפרסם קריטריונים לפיהם נכים בשיעור הנמוך מ-100%, שאינם זכאים להנחה המקסימלית על פי החוק, יוכלו להגיש בקשה לקבלת הנחה גדולה יותר.

   

  ח"כ כהן אמר לאחר ההצבעה, שהוא "מתרגש ומאושר להביא בשורה לדיירי הדיור הציבורי שחיים בטלטלה מזה עשור. זהו חוק שיש בו בשורה חברתית ואני מודה ליו"ר הקואליציה, יואל חסון, שהתערבותו ברגע האחרון הפכה את מכירת הדירות באופן מיידי לאפשרית".

   

  ח"כ מרציאנו הוסיף: "אני חושב שזה אחד מההישגים החברתיים הגדולים ביותר של השנים האחרונות במדינת ישראל. אני שמח שהגענו להסכמה עם הקואליציה ועם האוצר על תחילת החוק באופן מיידי. אני מודה לרן כהן ושמח להיות שותף להצעת חוק מהפכנית".

   

  בהכנת הכתבה השתתף צבי לביא

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיור ציבורי: האם החוק ייושם?
  צילום: שירה אוחיון
  מומלצים