שתף קטע נבחר

'מחסלי המחבלים מעידים על איכות הציבור הדתי'

כך אמר הרב אליקים לבנון בכנס הייסוד של יוזמת "כולנו" לאיחוד פוליטי בציונות הדתית. עוד טען כי ערכו האלקטורלי של הציבור הדתי הפעיל שווה לאפס, בגלל התנהלות נציגיו בכנסת. יוזם המהלך, ד"ר אשר כהן: "אם הגיוון ברשימה יהיה דומה לזה שבאולם - מדובר בהצלחה כבירה"

האפשרות לפיזור הכנסת ירדה מסדר היום, אבל היוזמות השונות לאיחוד פוליטי במחנה הציוני-דתי תופסות תאוצה. אמש (ג') התקיים בירושלים כנס הייסוד של "כולנו" - התארגנות הדוגלת בהקמת מפלגה מאוחדת לכלל הציבור הדתי לאומי ו"המזדהים עם דרכו". על פי היוזמה, שמוביל ד"ר אשר כהן, יערוך הגוף הפוליטי החדש פריימריס פתוחים, והם שיקבעו, יחד עם מועצה ציבורית שתוקם, את הרכב הרשימה הציונית-דתית.

  

בכנס שנערך אתמול ב"מכון מאיר" בירושלים השתתפו כ-200 איש מהימין והמרכז הדתי, בהם רבנים, אנשי אקדמיה, נציגות תנועות הנשים, חברי הקיבוץ הדתי, נציגים מהפריפריה ואפילו כמה חילונים. בין המשתתפים: הרבנים אליקים לבנון, דב ביגון, אלישע וישליצקי ויהודה גלעד, הח"כ לשעבר יגאל ביבי, יו"ר אמונה ליאורה מינקה, פרופ' אליאב שוחטמן, אל''מ (מיל') מוטי יוגב, מזכ''ל הקיבוץ הדתי נחמיה רפל ונציג "פורום המילואים" רס"ן (מיל') יקיר שגב.

  

ד''ר אשר כהן מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן ומחברי צוות ההיגוי של היוזמה, הודה כי עדיין קיימת מחלוקת בשאלה מי יבחר את המועמדים לכנסת וטען כי יש לשלב בין דעת הציבור למועצה ציבורית שתוקם. עם זאת הוא הביע שביעות רצון מהרכב המשתתפים בכנס הייסוד, וקבע: "אם הגיוון ברשימה יהי דומה לזה שבאולם הרי שמדובר בהצלחה כבירה". 

 

הרב אליקים לבנון טען בכינוס כי אין להסתפק באיחוד טכני והדגיש את הצורך בחזון. לדבריו, "יעד המסתפק במנדטים בלבד הינו קצר מידי". בהתייחס לשורת הפיגועים האחרונים שארעו בירושלים אמר הרב: "העובדה שבשלושת המקרים 'המצילים' היו חברי הציונות הדתית מעידה על איכות הציבור".

  

הרב לבנון הטיח ביקורת בחברי הכנסת הדתיים המכהנים, ואמר: "לא ייתכן שערכו האלקטורלי של הציבור הפעיל והדומיננטי ביותר שווה לאפס, וכי הכוחות הפועלים אחד נגד השני באותה המסגרת, מתוך מערכת של אינטרסים שאינה מוכנה להתגמש, מצמצמים את האפקט של הציבור כמעט לחלוטין''. 

 

"ללכת למהלך גדול"

רס"ן (מיל') יקיר שגב, ממובילי מאבק המילואימניקים לאחר מלחמת לבנון השניה, אמר: "אני מייצג את כל ה'מזדהים עם דרכו'. אם הציבור הדתי רוצה להתאחד עם עצמו זה בסדר. זה אפילו יכול להביא אותם מתשעה מנדטים ל-12, שזה עוד סגן שר. זה יפה. אם הם ילכו עם כל מי שדרך אי פעם בבית כנסת הם יגיעו גם ל-20. אבל הדרך להנהגה ולהובלת המדינה עוברת במרכז, בציבור הכללי, ואליו צריך להתחבר".

 

עוד הוסיף שגב: "העמדה הערכית של חיבור לארץ ישראל ולעם ישראל מאבדת גובה ומאבדת אנשים טובים. היא איבדה את ציפי לבני ואריק שרון, ואין סיבה שזה יקרה. כדי לעצור את זה צריך ללכת למהלך גדול יותר. כך התוצאות יהיו לא רק בקלפי אלא תוצאה כללית במדינת ישראל ובעם ישראל".

  

מזכ"ל הקיבוץ הדתי, נחמיה רפל, הציג את הקיבוץ כמודל לשותפות בין אנשים וזרמים שונים וטען כי מדובר ב"סם חיים לציונות הדתית". "קשה לנו להבין למה זה לא יכול ללכת. אצלנו אנשים בעלי דעות שונות הולכים יחד למען הנושאים המרכזיים המשותפים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
"איכות". הרב לבנון
צילום: זום 77
יקיר שגב. טפח לדתיים על השכם
באדיבות תנועת ''כולנו''
היזם. ד"ר אשר כהן
מומלצים