שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אישום: מפעל ברמת חובב חרג באלפי אחוזים

המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום כנגד מפעל "תרכובות ברום" ומנהליו, לאחר שדגימות פתע שבוצעו בשנת 2004 בארובותיו - איתרו חריגות של אלפי אחוזים מהתקן. באותה שנה, אגב, הורשע המפעל בעבירות דומות

המשרד להגנת הסביבה הגיש היום (ד') כתב אישום כנגד מפעל "תרכובות ברום" ברמת חובב, וכנגד שלושה ממנהליו - לאחר שבארובות המפעל אותרו חריגות של אלפי אחוזים מהתקן המותר.     

 

בכתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בבאר-שבע, נטען כי בדיגומי פתע שבוצעו בארובות המפעל אותרו חריגות של מאות ואף אלפי אחוזים מרמות הפליטה המותרות על-פי תנאי רישיון העסק. בשנת 2004 הורשע המפעל בעבירות דומות ונקנס בסך 500 אלף שקלים.

 

הבדיקות שנערכו בארובות המפעל, העוסק בהפקה ובייצור של מוצרים מברום לחקלאות ולתעשייה, בוצעו על-פי כתב האישום במספר מועדים בשנת 2004. בבדיקות אלה אותרו לטענת אנשי המשרד חריגות של מאות ואף אלפי אחוזים בחומרים אורגניים נדיפים.

 

בין השאר, אותרו חריגות גם במתילן כלוריד, חומר החשוד כמסרטן וכמשפיע על מערכת העצבים של בני אדם. בכתב האישום מציינים אנשי המשרד כי "חשיפה כרונית לחומר זה עלולה לגרום להרעלה ולנזק למח העצם, לכבד ולכליות".

  

עו"ד זוהר שקלים, היועצת המשפטית למחוזות תל-אביב ומרכז במשרד להגנת הסביבה, מסרה כי רק בשנת 2004 הורשע המפעל בגין עבירות דומות ונקנס על-סך 500,000 שקלים. במסגרת הרשעתו הקודמת, התחייבו מנהלי המפעל שלא לעבור עבירות דומות במשך שלוש שנים שלאחר ההרשעה. עו"ד שקלים ציינה עוד כי באותה עת התחייב המפעל כי במידה ויפר התחייבותו ישלם קנס של 800,000 שקלים.

 

"מאחר והעבירות בכתב האישום הנוכחי בוצעו בשנת 2004, מיד לאחר מתן פסק הדין, בכוונת המשרד להגנת הסביבה לבקש מבית המשפט להפעיל את ההתחייבות שהושתה על המפעל", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה. "בנוסף לכל קנס אחר שישלם יהיה עליו לשלם גם 800,000 ש"ח מתוקף ההתחייבות".

 

עו"ד ציפי איסר-איציק, מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין", שהיתה מעורבת בפרשה בירכה על הגשת כתב האישום אך מתחה ביקורת על התנהלות המשרד. "הגשת כתב האישום היום הינה כלי האכיפה ההולם את חומרת האישומים וחבל שנדרשו חודשים כה רבים לפעולה זו מצד המשרד להגנת הסביבה. אנו תקווה כי מהלך זה יאותת למפעלים אחרים על כך שלא ניתן להתחמק לעד מלשאת באחריות על זיהום הסביבה".

 

ממפעל "תרכובות ברום" נמסר כי "החברה תמסור את תגובתה כמקובל, לבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
חרג באלפי אחוזים. "תרכובות ברום"
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים