שתף קטע נבחר

אובאמה בשדרות: הייתי עוצר ירי על ביתי בכל דרך

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב ערך ביקור מתוקשר בעיר שתושביה חיים כבר שמונה שנים תחת איום הקסאם ואמר: "ישראל לא צריכה לדון עם חמאס כל עוד הוא מהווה איום על אזרחיה. אילו מישהו היה יורה על ביתי, שבו ישנות שתי בנותיי, הייתי עושה הכל לעצור אותו". הסנאטור ערך היום שורת פגישות עם בכירים, במהלכן אמר בין היתר: "גרעין בידי איראן הוא בעיה לכלל האנושות"

"ישראל לא צריכה לדון עם חמאס כל עוד הוא מהווה איום על אזרחיה. אילו מישהו היה יורה על ביתי, שבו ישנות שתי בנותיי, הייתי עושה הכל לעצור אותו - וכך אני מצפה שישראל תעשה". כך אמר אחרי הצהריים (יום ג') הסנאטור ברק אובאמה, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב.

 

אובאמה אמר בעת ביקורו בעיר מוכת הקסאם כי "האיום על ישראל מתחיל בשדרות, אך לא נגמר שם". הוא ציין בהקשר זה את הפיגוע שאירע אתמול בירושלים, את חטיפות חיזבאללה והמרוץ לנשק גרעיני באיראן. "כל אלה איומים אמיתיים על ישראל", אמר.

 

"שבע שנים האזרחים האמיצים של שדרות סובלים התקפות של רקטות. פגשתי את הילד האמיץ אושר טויטו, בן תשע או עשר בסך הכל, שאיבד את רגלו מירי קסאם.

אני מעריץ את תושבי שדרות שנותרים כאן למרות שביתם נהרס, הטרור כאן בלתי נסבל. ישראלים לא צריכים לסבול איום על חייהם, על בתי הספר שלהם".

 

אובאמה הוסיף: "באתי לשדרות עם התחייבות בלתי ניתנת לערעור לביטחון ישראל. לישראל יש זכות להגן על עצמה, השלום אינו צריך לפגוע בביטחון ישראל. גם לבני, ברק, נתניהו וגם הנשיא פרס, קיבלו את הרושם שלא אלחץ אותם לסכן את ביטחון מדינתם.


אובאמה, ברק ולבני, היום בשדרות (צילום: אלכס זגר) 

 

"חאמס צריך להחליט בנקודה מסוימת אם הוא מפלגה פוליטית, שמייצגת את רוח העם הפלסטיני וכפועל יוצא מזה - מכירה בזכות הקיום של ישראל ודוחה שימוש באלימות, או שהוא רוצה להמשיך כארגון טרור. עד לנקודה זו אני חושב שזה קשה לישראל לשאת ולתת עם גורם שאינו מכיר בזכותה של ישראל להתקיים.

 

"אינני רוצה הסכם שלום רק בשביל הנייר, הביטחון של ישראל הוא חלק מהחבילה. כל נשיא, מקיין או אני, מבין שלממשלת ישראל יש התחייבות לביטחון העם שלה. אני חושב שיש כרגע חלון של הזדמנויות שאפשר לנצל אותו. המנהיגות המתונה מהצד הפלסטיני והתסכול של העמים משני הצדדים מול המציאות הנוכחית, הן הזדמנות", הוסיף.

 

"איראן גרעינית - שינוי של כללי המשחק"

בהתייחס לאיום האיראני, אמר המועמד הדמוקרטי לנשיאות: "האיום האיראני אינו מנותק מהמצב מול חמאס וחיזבאללה. אני רוצה להבהיר שאין זה משנה אם מדובר בממשל בוש או אם מדובר בממשל אובאמה - איראן היא דאגה קבועה לארה"ב. כל האפשרויות נמצאות על השולחן (זכה להנהון הסכמה מצד ברק ולבני - ר.ס). צריכים להוביל סנקציות נוספות, אך מהצד השני גם לאפשר פתח לדיפלומטיה. איני רוצה להסיר שום אפשרות, מה שאוכל לומר הוא שאיראן גרעינית תהווה עבורנו שינוי של כללי המשחק, לא רק במזה"ת אלא בכל העולם".


מקבל תדרוך ליד נפל של קסאם (צילום: AFP) 

   

בתשובה לשאלה אם הוא עומד עדיין מאחורי הצהרתו לפיה יהיה מוכן לדון עם האיראנים, הבהיר אובאמה שהתנאי לכך הוא שאיראן תחליט ותודיע שהיא אינה מתכוונת לפתח נשק גרעיני. "אינני נאיבי בנוגע למשטרים הללו ועם זאת אני מוכן לקיים אתם דוח שיח רציני, דו שיח בו נשתמש בשיטת 'המקל והגזר'".

 

אובאמה נשאל גם על זגזוגיו בנוגע לעמדתו בסוגיית ירושלים ואמר: "לא שיניתי את עמדתי. ירושלים תהיה בירת ישראל לנצח. אבל זהו נושא שחייבים להתעסק בו בתהליך השלום עם הפלסטינים. בקשר למחויבותי, אל תקשיבו למה שאני אומר - הביטו במעשיי. כסנאטור תמיד תמכתי בישראל ותמכתי ביציאה למלחמת לבנון השנייה. תמיד הבעתי בהצבעות את נכונותי לעזור לישראל".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אשר ליוותה את אובאמה במהלך סיורו יחד עם שר הביטחון אהוד ברק,

אמרה במסיבת העיתונאים המשותפת: "נסוגנו מעזה, זו יכלה להיות אפשרות להקמת מדינה פלסטינית על ידי המתונים. לעומת זאת, קיבלנו את חמאס וארגוני הטרור האחרים תוקפים ברקטות ופצצות מרגמה את ישראל.

 

"הקונפליקט הנוכחי הוא המאבק בין המתונים לקיצוניים. זה חשוב לכל האזור, זה חשוב לכל העולם. ראית, אדוני הסנאטור את הרקטות מאחוריך, חלקן מתוצרת בית, חלקן מתוצרת טהרן. ישראל וארה"ב חולקות את אותם ערכים ודעות בנוגע לאיומים האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס זגר
אובאמה. כל האפשרויות על השולחן
צילום: אלכס זגר
מומלצים