שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חזקה מהרוח

  גלי עטרי מוציאה סינגל ראשון מתוך אלבום חדש. בראיון ל-ynet היא מספרת על אחותה, ששידכה בינה לבין סגיב כהן, כותב השירים ועל הנסיון לחזור לשגרה

  "כמו הכל בתקופה הזאת – הכל מתחיל ונגמר באחותי שוש", כך מספרת גלי עטרי, את סיפורו של האלבום החדש שלה, "בין האש ובין המים", ששיר הנושא שלו יוצא ממש היום (ה'). הנה הוא.

   

  רוחה של שוש עטרי, שנפטרה במפתיע באפריל האחרון, עדיין מרחפת על פני התהום שנוצרה בחייה של גלי אחרי מות אחותה, ושורה גם על האלבום הזה, למרות שנוצר עוד לפני לכתה. לפי גלי, ההשראה כאן ממשית ומוצקה, ולא קלישאת פוסט מורטם מתוקה. "יכולתי להגיד שאני מקדישה את האלבום לזכרה, אבל זה ממש לא כך", היא מסבירה. "שוש היא זו שאחראית לשידוך שיצר את האלבום. אם היתה חיה, היא היתה מעורבת בו מאוד".

   

  הכותב והמלחין של שירי האלבום הוא סגיב כהן, יוצר, מפיק וזמר בזכות עצמו שהוציא כבר שני אלבומים. באופן לא מפתיע, שוש היא זו שהכירה אותו לגלי: "שנתיים ששוש נדנדה לי שאני חייבת לשמוע בחור ששר וכותב נורא יפה בשם סגיב כהן, אחרי שהתארח אצלה בשידור.

   

  "ואז הוא שלח לי שיר אחד ואמרתי לה, את יודעת מה, הוא מתאים לקול שלי. והיא אמרה לי 'נו, את חייבת לעשות תקליט שלם איתו'. אמרתי לה שהאלבום שלי כבר מוכן, אבל היא ממש לחצה, אז אמרתי לה, בסדר, שיזרים לי שירים. כך פתאום, בדקה ה-90, עשיתי סוויץ' של 180 מעלות והחלטתי לעשות איתו אלבום שלם".

   

  נדמה שהרבה מהטקסטים באלבום נכתבו בצלמה.

   

  "זה נהיה כמו מכתוּב, כי חלק מהשירים באמת כמו נכתבו עליה. גם סגיב צלצל אלי יום אחד ואמר לי 'אני כולי רועד, כאילו משמיים שלחו אותי אלייך'. האמת היא, שיש שניים-שלושה שירים שפונים לאישה, שביקשתי מסגיב שישנה אותם ויכתוב כאילו אני אותם שרה לגבר. אחרי שקרה מה שקרה, אמרתי לו לשנות חזרה לאישה. הם פשוט מתארים את מערכת היחסים המופלאה שהיתה לי איתה.


  עטרי. מרגישה בנוח במשבצת האוריינטלית (צילום: רון קדמי)

   

  "יש שיר שנקרא 'אשמור אותך בלב'. ישנו שיר אחר ששמו 'למה לא תבואי עכשיו' ובו שורות כמו 'יש פה משהו לשתות שאהבת, די מספיק עם הצחוקים, והשיגועים ותחזרי לאיפה שאת שייכת', זה לבש משמעות אחרת אחרי מה שקרה. אז יש שילוב של עצב ושמחה באלבום, כמו שאחותי, שהליכתה הביאה עלינו עצב, היתה אישה שמחה שנהנתה מהחיים".

   

  ללחן של שיר הנושא יש גוון מזרחי, זה קשור?

   

  "כן. האמת היא, שהשיר הזה יותר אוריינטלי משאר שירי האלבום. שנים שאני רוצה להביא מהבית למוזיקה קצת מהשורשים שלי, וזה משהו שלא עשיתי עד היום. קל לי להוציא עוד שיר שאני מתחברת אליו, ויש רבים כאלה, אבל כאן יש שינוי. זה גוון שקשור אלי, לשורשיי, לאיך שנולדתי. סך הכל, אנחנו ישראלים, וחלק מהתרבות הישראלית היא האוריינטליות. אני מרגישה מאוד מאוד נוח במשבצת הזאת".

   

  לסגיב כהן יש יד בזה, אני מניחה.

   

  "כן. הוא תימני מפרדס חנה שלמד ב"רימון". יש לנו שורשים משותפים: אני תימניה והוא תימני והוא עדכני, אז ההמלצה של אחותי הוכיחה את עצמה".

   

  מתי תכתבי שוב לעצמך?

   

  "אני קצת כועסת על עצמי שאני לא עושה עם זה כלום. אני לא יודעת למה הפסקתי. אולי זה עצלנות, או שזה כמו ללמוד למבחן, שצריך להתיישב ולהחליט שאתה מתרכז -  למרות שהיו לי שירים שיצאו ממני תוך 10 דקות. במקום זה אני קוראת ועושה דברים אחרים. צריך ראש לזה, ואין לי".

   

  השירים שלך מושמעים הרבה ב"כוכב נולד". את צופה בזה?

   

  "ראיתי השבוע את "כוכב נולד", כי הקדישו ערב ליצחק קלפטר והיו שם שלושה שירים שלי: 'סוף העונה', 'רק אתמול' ו'מה שאת אוהבת'. ובא אלי צוות של 'כוכב נולד' אז אמרתי כמה מלים על קלפטר ועל השירים. זה לא שזו תוכנית לא טובה, אבל אני לא רואה הרבה טלוויזיה".

   

  ומוזיקה חדשה את שומעת?

   

  "אני שומעת המון דרך הבת שלי. היא אוהבת נורא לרקוד לצלילי מוזיקה וככה אני מכירה להיטים. יש לה טעם מגוון, היא אוהבת גם שירים טרנדיים וגם שנסונים ושירים של יונה אחותי. היא אוהבת להיות במרכז: היא שרה, היא רוקדת, יש לה חוש קצב מדהים, היא הכוריאוגרפית של עצמה. אבל היא ביישנית, היא לא תופיע על הבמה בבית הספר".

   

  מה הציפיות שלך מהאלבום?

   

  "אני מצפה שהוא יצליח מסחרית ואמנותית, שיאהבו אותו ושיעשה לאנשים טוב. הרי הכל בטל בשישים לעומת זה שיש לי הכוח לגרום לאנשים לחייך, ליהנות, לעשות להם טוב".

   

  היית שרה דואט עם שוש?

   

  "לא, כי היא החליטה שהיא לא שרה יפה, למרות שלדעתי היא שרה יפה מאוד. כשהיינו שתינו בפנימיית "הדסים", היא היתה שרה בעצרות ובטקסים. אבל למרות שיש לה אחלה קול, היא העדיפה להתמקד בשידור ולאחרונה במשחק".

   

  אייקון? אוקיי

  גם גלי התנסתה לא פעם במשחק. היא הופיעה ב"משפחת עזאני" בטלוויזיה, ועשתה כמובן גם קולנוע ("הלהקה", "דיזינגוף 99"). לאחרונה היא הופיעה גם בתפקיד אורח בסדרה "מתי נתנשק", אחרי ששמה הובזק שם מפעם לפעם בתור האויבת המושבעת של אמה של אחת הדמויות,שטוענת שגלי עטרי לוקחת לה את כל התפקידים.

   

  זו היתה מחווה נאה לזוכת אירוויזיון, שהוציאה 12 אלבומי סולו, ואייקון פופ שאין רבים כדוגמתה בארץ. "אני אייקון? בסדר, אוקיי", היא ממלמלת במבוכת אמת. "כן, חוץ מהחלק שצילמתי לסדרה, הסתבר לי שהיה שם הרבה ממני, בכל מיני סיטואציות. האמת היא, שעוד לא ראיתי את 'מתי נתנשק', אבל יש לי את זה ב-DVD".

   

  היית רוצה לשחק יותר?

   

  "כן. אבל זה לא שאני לא ישנה בלילות בגלל זה, או שאם לא אשחק, אז משהו ימות אצלי. את כל הביטוים האלה, אני יכולה להגיד על מוזיקה. וגם זה לא בטוח".

   

  משחק הוא לא בדמך.

   

  "את כל האנרגיות שלי כיום אני מרכזת במוזיקה. במשחק זה תמיד נבע מיוזמות שהגיעו אלי: כשהיו הצעות שהתאימו לי, בהחלט קפצתי על זה בשמחה. אני אשמח אם יגיעו אלי עוד".

   

  חוץ מטעימות משחק פה ושם, והופעות מדודות, מה עושה זמרת בתקופות שבין אלבומים? לאחרונה לא הרבה. אחרי שנפלה עטרת ראשה של משפחת עטרי, גלי שקעה באבל משתק כמעט. "אני מנסה לחזור לחיים, אחרי מה שקרה לאחותי", היא אומרת. "החודשים האחרונים הם לא דוגמא לסדר יום שלי. אחרי שקרה מה שקרה, עצרתי הכל. הפסקתי את ההקלטות של האולפן, הפסקתי להופיע, לא הלכתי לכלום, גם לא לפילאטיס".

   

  איך התאוששת וחזרת לעבוד על האלבום?

   

  "להתאושש זו מלה גדולה מדי, אבל אני בשלב הרבה יותר טוב משהייתי. אני לא מתרגלת לרעיון שהיא איננה. את כל המוזיקה לאלבום הקלטתי לפני שאחותי הלכה. חודש וחצי אחרי לכתה, הקלטתי את השירה. פשוט עשיתי סוויץ' וחזרתי להיות גלי הזמרת. שום דבר לא מוציא מהאבל. מובן שלהיות עסוקים זה הרבה יותר טוב".

   

  במה את עסוקה?

   

  "חזרתי לקרוא ספרים ואני הולכת לפיתוח קול. עכשיו למשל, אני בבריכה, באתי עם הבת שלי. אבל אני לא נכנסת למים מאז שאני זוכרת את עצמי".

   

  אחרי הקפיצה המוזיקלית בשיר החדש, את עדיין חוששת לקחת סיכונים?

   

  "אני משתכשכת בעיניים. על הים אני תמיד אומרת, שאם ירצפו את החוף יהיה על מה לדבר. אני לא בן אדם של מים, כמאמר השיר שלי אני 'בין האש ובין המים' - לא לטבוע ולא להישרף. באמצע".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רון קדמי
  עטרי. סוויץ' של 180 מעלות
  צילום: רון קדמי
  לאתר ההטבות
  מומלצים