שתף קטע נבחר

יצהר: מתנחל חטף נשק מחייל וירה באוויר

מתנחלים מיצהר הגיבו באלימות להריסת מבנה בלתי חוקי במאחז עדי-עד. הפלסטינים טוענים כי 150 מתנחלים תקפו חקלאים בכפר בורין, וגרמו נזק למטעים ולרכוש. במהלך עימות נוסף בסמוך ליצהר, חטף מתנחל נשק מחייל וירה באוויר

הפינוי שהבעיר את השומרון. שורה של תקריות אלימות אירעו בצהריים (יום ה') באזור השומרון בעקבות פינוי אוטובוס, במאחז עדי-עד הסמוך לשילה. מתנחלים מיצהר שהוציאו את זעמם על הפלסטינים וכוחות צה"ל יידו אבנים לעבר מכוניות, השחיתו רכוש פלסטיני, חטפו נשק של חייל וירו באוויר.  


השטח בוער באזור הכפר בורין (צילום: AFP)

 

התקרית החמורה ביותר התרחשה באזור יצהר. במהלך עימות בין פלסטינים למתנחלים, חטף אחד המתנחלים נשק מחייל וירה באוויר. מתנחל נוסף שהיה באזור ירה גם הוא באוויר. איש לא נפגע והשניים נעצרו.

 

הפלסטינים טוענים כי באירוע נוסף 150 מתנחלים תקפו חקלאים פלסטינים בכפר בורין. לטענתם, המתנחלים גרמו נזק למטעים ולרכוש.

 

לדברי הפלסטינים, המתנחלים העלו באש שטחים חקלאיים רבים, השחיתו מכוניות ותקפו עשרות חקלאים. לדברי הפלסטינים, "האש משתוללת, המתנחלים מכים ויורים". חקלאי פלסטיני מהאזור אמר ל-ynet: "מתנהל פוגרום של ממש נגד התושבים, כל זאת לעיני חיילי צה"ל שלא ממש מונעים את פעולות המתנחלים".

 

מוניר ג'יבריל קדוס, תושב מקומי סיפר ל-ynet כי המתנחלים פירקו תשתיות חשמל וטלפון והחלו ליידות אבנים לעבר רכבי הפלסטינים. באותו הרגע יצאו צעירים מן הכפר והתפרשו בשני צידי הכביש כדי להודיע לפלסטינים שלא לנסוע על הכביש. "כשראו אותנו המתנחלים עושים זאת הם החלו ליידות אבנים לעברנו", אמר קדוס

  

הכל החל כאשר שוטרים ממחוז ש"י הגיעו להתנחלות יצהר כדי להרוס אוטובוס בו לנו מתנחלים במאחז עדי-עד. בתום הפעילות, שעברה ללא אירועים חריגים, התקבצו במקום כמה מתנחלים מיצהר. לטענת המשטרה, הורו לצעירים לחזור לבתיהם, אך בדרכם הם יידו אבנים לעבר כלי רכב בצומת יצהר. כתוצאה מכך, נגרם נזק למכונית.

 

דניאלה וייס, מראשי תנועת נאמני ארץ ישראל הצדיקה את פעילות המתנחלים: "ברור שמבחינת הצעירים אם יפגעו במאחז אחד תהיה תגובה במספר מוקדים ביהודה ושומרון וזה מה שקורה".

 

לדברי וייס: "הצבא והמשטרה מתכוונים למנוע מאיתנו לקיים בשבוע הבא מסע של חמישה ימים מהשומרון ועד דרום הר חברון, כי הם לא אוהבים את זה. הם החליטו להתנכל לנו ולהוריד רכב באחת הגבעות בהן התכוונו ללון. זה לא יעזור להם אנחנו נצא בשבוע הבא, בדרכים לא דרכים".

 

בארגון "יש דין" אמרו בעקבות האירועים כי "אוזלת ידם של כוחות הביטחון באכיפת החוק על מתנחלים אלימים מייצרת בגדה המערבית תשתית של טרור יהודי".

 

"נקים כל מאחז מחדש"

מאבק כוחות הביטחון בבבניה הבלתי חוקית ביצהר זכה בחודש שעבר לסיקור נרחב. מתנחלים הקימו מחדש מבנה בלתי-חוקי בהתנחלות, במקום זה שנהרס יממה קודם לכן במהלך פינוי של כוחות הביטחון. יוסי דגן, ממטה מאבק המתנחלים, "חומש תחילה", אמר ל-ynet: "נקים כל מאחז מחדש, וכך גם נקים גם את חומש".

  

הפינוי, שבו השתתפו כוחות גדולים של המשטרה ואנשי מנהל אזרחי להתנחלות יצהר שבשומרון, גלש במהרה לפסים אלימים.עימותים פרצו בין תושבי יצהר והסביבה לבין כוח משטרה ב"חוות שקד" שבשטחי ההתנחלות. חמישה שוטרים נפצעו, בהם שוטרת שנפגעה באורח בינוני ופונתה לבית חולים. המתנחלים מצדם דיווחו על 11 פצועים.

 

עוד באותו היום הבטיחו המתנחלים כי במקום המבנה שנהרס יוקם קרוואן חדש. התברר כי המתנחלים התכוונו לממש את איומם, וכבר באותו הלילה הוצב

קרוואן סמוך להריסות המבנה הישן. המתנחלים אף ציינו כי המבנה "יותר יפה" מהמבנה הקודם. 

 

"עידן המתנחל הפראייר הסתיים", אמרו אז במטה "חומש תחילה". "לא נסכים להיות עוד שק החבטות הלאומי של כל פוליטיקאי במצוקה. כל מאחז שייהרס יוקם ישר מחדש. מה שיעבוד בקטן במאחזים, יעבוד בגדול גם ביישובים שנעקרו בגירוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימות בין שוטרים למתנחלים ביצהר. ארכיון
צילום: הרב אריק אשרמן
שריפה שפרצה כתוצאה מהמהומות
צילום: הרב אריק אשרמן
מומלצים