שתף קטע נבחר

צה"ל: מתנחל הצמיד סכין לצוואר חייל

שעות ספורות לאחר שמתנחל חטף רובה מחייל במאחז עדי-עד וירה באוויר, אירעה תקרית אלימה נוספת בשומרון. לטענת צה"ל, מתנחל אחר שלף סכין במאחז חוות גלעד והצמיד לצווארו של חייל. בחוות גלעד הכחישו את טענות צה"ל: "הוא רק חטף לו את הקסדה"

ההתפרעויות האלימות של המתנחלים בשומרון עלו מדרגה: בצה"ל דיווחו כי מתנחל שלף סכין והצמיד אותה לצווארו של חייל במהלך עימותים אלימים שפרצו במאחז הבלתי-חוקי חוות גלעד. מוקדם יותר, מתנחל חטף רובה מחייל במאחז עדי-עד הסמוך לשילה, וירה באוויר. בשני המקרים לא היו נפגעים.

 

המקרה האחרון אירע סמוך לשעה 16:45 במהלך עימותים אלימים בין מתנחלים לחיילים. מצה"ל נמסר כי אחרי שהצמיד סכין לצווארו של החייל, חטף המתנחל את קסדתו ונמלט מהמקום. החייל לא נפגע. כוחות הביטחון פתחו בסריקות אחר המתנחל התוקף. גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet כי מדובר ב"חציית קו אדום ובאירוע חמור מאוד". 

 

המתנחלים בחוות גלעד הכחישו את טענות צה"ל כי החייל הצמיד סכין לצוואר החייל, ומסרו: "במסגרת עימות שהתפתח בעקבות הפינוי בעדי-עד, אכן נחטפה קסדה מחייל והיא מוחזרת לחייל". בחוות גלעד הוסיפו כי בכוונתם להגיש תביעת דיבה נגד צה"ל.

 

איתי זר, ממקימי חוות גלעד, שעל שם אחיו שנרצח בפיגוע נקראת החווה, אמר ל-ynet כי טענת צה"ל היא "שקר מוחלט. היו כאן שני עדים - אחד קצין הביטחון של האזור והשני עורך דין במקצועו. שניהם ראו שהקסדה נלקחה מחייל, אבל לא היה שום איום עם סכין. לכן, בכוונתנו לתבוע את דובר צה"ל".

 

לדברי זר, "חמישה כלי רכב מחוות גלעד חטפו היום אבנים על הציר הסמוך. בהם היו שתי נשים שהחזירו ילדים מקייטנה ביצהר. אחת האבנים ניפצה את השמשה ופצעה את האשה בפניה, וכמעט פגעה בתינוק - בנס זה לא קרה. כל זה קרה ליד מחסום של צה"ל. הצבא רואה את זורקי האבנים ולא מגיב, מכיוון שהוא פוחד לירות. בגלל המדיניות המפוחדת של הצבא, אנחנו בסכנת חיים של ממש".

  

"האש השתוללה, המתנחלים היכו וירו"

תקיפת החייל היא רק השיא של שורת תקריות אלימות שאירעו בצהריים באזור השומרון בעקבות פינוי אוטובוס במאחז עדי-עד. מתנחלים מיצהר שהוציאו את זעמם על הפלסטינים וכוחות צה"ל יידו אבנים לעבר מכוניות, השחיתו רכוש פלסטיני, חטפו נשק של חייל וירו באוויר.

 

בתגובה לטענה על חטיפת הנשק אמרו במטה "חומש תחילה" כי מדובר בטכנאי מזגנים מירושלים שנסע מקדומים לאיתמר, הותקף על ידי עשרות פלסטינים שיידו אבנים לעבר רכבו, וניסו לעשות בו לינץ'. האזרח רץ לחיילים שעמדו ולא עשו דבר בסמוך, לקח את הנשק של החייל, ירה באוויר והחזיר אותו.

 

הפלסטינים טוענים כי במהלך העימותים תקפו כ-150 מתנחלים פלסטינים בכפר בורין. לטענתם, המתנחלים גרמו נזק למטעים ולרכוש. לדברי הפלסטינים, המתנחלים העלו באש שטחים חקלאיים רבים, השחיתו מכוניות ותקפו עשרות חקלאים. עוד אמרו הפלסטינים כי "האש השתוללה, המתנחלים היכו וירו". חקלאי פלסטיני מהאזור אמר ל-ynet: "התנהל פוגרום של ממש נגד התושבים - כל זאת לעיני חיילי צה"ל שלא ממש מונעים את פעולות המתנחלים".

 

הכל החל כאשר שוטרים ממחוז ש"י הגיעו להתנחלות יצהר כדי להרוס אוטובוס בו לנו מתנחלים במאחז עדי-עד. בתום הפעילות, שעברה ללא אירועים

חריגים, התקבצו במקום כמה מתנחלים מיצהר. לטענת המשטרה, הורו לצעירים לחזור לבתיהם, אך בדרכם הם יידו אבנים לעבר כלי רכב בצומת יצהר. כתוצאה מכך, נגרם נזק למכונית.

 

דניאלה וייס, מראשי תנועת נאמני ארץ ישראל הצדיקה את פעילות המתנחלים: "ברור שמבחינת הצעירים אם יפגעו במאחז אחד תהיה תגובה במספר מוקדים ביהודה ושומרון וזה מה שקורה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרב אריק אשרמן
שריפה שפרצה כתוצאה מהמהומות
צילום: הרב אריק אשרמן
עימותים ביצהר. ארכיון
מומלצים